Што е суша и какви ефекти произведува?

Екстремна суша

Слушнавме многу за суша, термин што, како што се загрева планетата, го користиме почесто на места каде врнежите стануваат скудни. Но, што навистина значи дека одреден регион страда од ефектите на сушата? Кои ефекти се овие и какви последици можат да имаат?

Ајде да истражуваме во ова прашање што може толку многу да влијае врз нас.

Што е суша?

Тоа е преодна климатолошка аномалија во која водата не е доволна за да ги снабди потребите на растенијата и животните, вклучително и човечки суштества, кои живеат на ова посебно место. Тоа е феномен предизвикан главно од недостаток на дожд, што може да доведе до хидролошка суша.

Какви видови има?

Постојат три вида, кои се:

 • Метеоролошка суша: се јавува кога не врне -или врне многу малку- одредено време.
 • Земјоделска суша: влијае на производството на земјоделски култури во областа. Обично е предизвикано од недостаток на дожд, но може да биде и од лошо испланирана земјоделска активност.
 • Хидролошка суша: се јавува кога расположивите резерви на вода се под просекот. Нормално, тоа е предизвикано од недостаток на врнежи од дожд, но и луѓето обично се одговорни, како што се случи со Аралското Море.

Какви последици има тоа?

Водата е основниот елемент за живот. Ако го немате, ако сушата е премногу интензивна или долготрајна, последиците може да бидат фатални. Најмногу општини се:

 • Неисхранетост и дехидрација.
 • Масовна миграција.
 • Оштетување на живеалиштето, кое непоправливо влијае на животните.
 • Бури од прашина, кога се јавува во област што страда од опустинување и ерозија.
 • Воени конфликти околу природните ресурси.

Каде се случуваат најмногу суши?

Погодените области се во основа оние од Рог на Африка, но суши страдаат и во Медитерански регионВо Калифорнија, Перуи во Квинсленд (Австралија), меѓу другите.

Суша

Сушата е, според тоа, една од најзагрижувачките појави што се случуваат на планетата. Само со управување со вода добро, можеме да избегнеме страдање од нејзините последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.