Што е сателит

месечината

Сигурно некогаш сте слушнале дека Месечината е сателит. Сепак, не сите луѓе знаат многу добро што е сателит. Тоа е затоа што постојат и природни и вештачки сателити. Секој од нив има различни карактеристики и функции и мора да се изучува одделно.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за тоа што е сателит, кои се неговите карактеристики и каква е важноста на секој од нив.

Што е сателит

што е вештачки сателит

Сателитот може да има две дефиниции во зависност од тоа дали се однесуваме на природниот или вештачкиот дел. Ако се осврнеме на природниот дел, ќе зборуваме за непроирно небесно тело што се врти околу примарна планета. Второ, Вештачкиот сателит е уред поставен во орбитата околу Земјата за научни, воени или комуникациски цели.

Видови сателити

што е сателит

Природни сателити

Природен сателит е небесно тело што не го создал човекот и орбитира околу друга орбита. Големината на сателитот е обично помала од небесното тело што продолжува да го опкружува. Ова движење се должи на атрактивната сила што ја врши гравитацијата на поголемиот објект врз помалиот објект. Затоа тие почнуваат да работат континуирано. Истото важи и за орбитата на земјата во однос на сонцето.

Кога зборуваме за природни сателити, тоа често се нарекува и вообичаено име на сателити. Бидејќи нашата месечина ја нарекуваме месечина, другите месечини на другите планети се претставени со истото име. Секој пат кога го користиме зборот месечина, се однесува на небесно тело кое орбитира околу друго небесно тело во Сончевиот систем, иако може да орбитира џуџести планети, како што се внатрешни планети, надворешни планети, па дури и други мали небесни тела како астероиди.

Сончевиот систем Се состои од 8 планети, 5 џуџести планети, комети, астероиди и најмалку околу 146 природни планетарни сателити. Најпозната е нашата месечина. Ако почнеме да го споредуваме бројот на месечини помеѓу внатрешните и надворешните планети, ќе видиме голема разлика. Внатрешните планети имаат малку или воопшто нема сателити. Од друга страна, преостанатите планети, наречени егзопланети, имаат неколку сателити поради нивната голема големина.

Нема природни сателити направени од гас. Сите природни сателити се направени од цврста карпа. Најнормално е што немаат своја атмосфера. Поради нивната мала големина, овие небесни тела немаат соодветна атмосфера. Имањето атмосфера предизвикува неколку промени во динамиката на Сончевиот систем.

Не сите природни сателити се со иста големина. Откривме дека некои се поголеми од Месечината, а други многу помали. Најголемата месечина има дијаметар од 5.262 километри, наречен Ганимед, и припаѓа на Јупитер. Не е изненадувачки што најголемите планети во Сончевиот систем треба да имаат и најголеми месечини. Ако ги анализираме песните, ќе откриеме дали се редовни или неправилни.

Што се однесува до морфологијата, истото ќе се случи. Некои предмети се сферични, додека други имаат прилично неправилна форма. Ова се должи на нивниот процес на обука. Ова исто така се должи на неговата брзина. Објектите што се формираат брзо добиваат понеправилни форми од оние што се формираат побавно, како и траекториите и временските периоди. На пример, Потребни се околу 27 дена за Месечината да орбитира околу Земјата.

Вештачки сателити

Тие се производ на човечката технологија и се користат за добивање информации за небесните тела што ги проучуваат. Повеќето сателити направени од човек орбитираат околу Земјата. Тие се од големо значење за развојот на човечката наука и технологија. Денес не можеме без нив.

За разлика од природните сателити како Месечината, вештачките сателити се изградени од луѓе. Тие се движат околу објекти поголеми од себе, бидејќи се повлечени од гравитацијата. Тие обично се многу сложени машини со револуционерна технологија. Тие беа испратени во вселената за да добијат многу информации за нашата планета. Тоа можеме да го кажеме остатоци или остатоци од други машини, вселенски летала со погон на астронаути, орбитални станици и меѓупланетарни сонди тие не се сметаат за вештачки сателити.

Една од главните карактеристики на овие објекти е тоа што тие беа лансирани со ракети. Ракета не е ништо повеќе од било кој тип на возило, како што е проектил, вселенско летало или авион, што може да придвижи сателит нагоре. Тие се програмирани да ја следат трасата според утврдената рута. Тие имаат важна функција или задача што треба да ја завршат, како на пример набvingудување на облакот. Повеќето вештачки сателити што орбитираат околу нашата планета продолжуваат постојано да ротираат околу неа. Второ, имаме сателити испратени до други планети или небесни тела, кои мора да се следат за информации и мониторинг.

Користете и функционирајте

геостационарна

Месечината делува на плимата и осеката и на биолошкиот циклус на многу организми. Постојат два вида природни сателити:

  • Редовни природни сателити: Тоа се оние тела што се вртат околу поголемо тело во иста смисла како што се врти околу Сонцето. Односно, орбитите имаат исто сетило иако едната е многу поголема од другата.
  • Неправилни природни сателити: овде гледаме дека орбитите се многу далеку од нивните планети. Објаснувањето за ова може да биде дека нивната обука не била спроведена близу до нив. Ако не, овие сателити би можеле да бидат фатени особено со гравитационото повлекување на планетата. Исто така, може да има потекло што ја објаснува оддалеченоста на овие планети.

Меѓу вештачките сателити го наоѓаме следново:

  • Геостационарен: тие се оние што се движат од исток кон запад над екваторот. Тие го следат правецот и брзината на ротацијата на земјата.
  • Поларна: Тие се наречени затоа што се протегаат од еден пол до друг во правец север-југ.

Помеѓу овие два основни типа, имаме некои видови сателити кои се одговорни за набудување и откривање на карактеристиките на атмосферата, океанот и копното. Тие се нарекуваат еколошки сателити. Може да се поделат на некои типови, како што се геосинхронизација и соларна синхронизација. Првите се планетите што орбитираат околу Земјата со иста брзина како и ротационата брзина на Земјата. Бројот на секунди е бројот на секунди што минуваат во одредена точка на земјата во исто време секој ден. Повеќето телекомуникациски сателити што се користат за временска прогноза се геостационарни сателити.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е сателит и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.