Што е потенцијална енергија

гравитациона потенцијална енергија

И во физиката и во електричната енергија зборуваме потенцијална енергија. Тој е еден од двата главни типа на енергија и е тој што е одговорен за складирање на предмет и зависи од неговата положба во однос на другите објекти. Исто така зависи од постоењето на полето на силата во него и од други фактори. Потенцијалната енергија е широко користена и во областа на физиката и електричната енергија.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за тоа.

Главни видови на енергија

потенцијална енергија

Иако сето ова изгледа прилично комплицирано за разбирање, да видиме кои се главните видови на енергија што постојат.

 • Кинетичка енергија: дали поврзаното нешто е во движење. На пример, сечилата на ветерница имаат кинетичка енергија кога дува ветер. Тој е способен да се претвори во електрична енергија доколку тие треба да се користат.
 • Потенцијална енергија: Тој е складиран за да се надмине својата позиција во однос на другите предмети. На пример, топката што стои висока има поголема потенцијална енергија во однос на нивото на земјата.

Toе видиме како некој објект може да има енергија на овие два начина. За да го направите ова, да замислиме топ. Кога топчето сè уште не испукало, целата енергија што ја поседува е во форма на потенцијална енергија. Количината на оваа енергија зависи од некои фактори, како што е позицијата во однос на другите предмети. Кога се пука, целата оваа енергија станува кинетичка бидејќи пиштолот се гаси со голема брзина. Проектилот складира голема количина кинетичка енергија, но помалку од потенцијалот. Како што забавуваат, тие имаат помалку кинетичка енергија и кога целосно ќе запрат, тие се враќаат на потенцијалната енергија.

Примери за потенцијална енергија

фрлена топка

Со цел подобро да го разбереме сето ова, ќе дадеме некои примери. Ајде да размислиме за топчињата што се користат за рушење на згради. Кога топката е целосно запрена и не се користи, таа има зачувана потенцијална енергија. Оваа енергија доаѓа од каде што е во однос на другите предмети. Кога топката почнува да се движи, се движи како нишало за да го погоди делот од зградата што треба да се сруши. Токму во дејството на движењето топката почнува да има кинетичка енергија. Кога се движи и го погодува wallидот, тој повторно има потенцијална енергија и помалку кинетичка енергија.

Како што одиме кревајќи ја топката во висина чуваме се повеќе и повеќе потенцијална енергија. Тоа е затоа што гравитацијата на Земјата ја привлекува топката со поголема сила колку што е поголема. Затоа, ако топовското топче биде суспендирано на висина од три ката, тоа ќе има многу повеќе енергија од онаа што е висока три сантиметри. Сето ова е лесно да се согледа со оглед на ефектите што ги имаат кога паѓаат во исто време. Ова е причината зошто се вели дека количината на потенцијална енергија на објектот зависи од неговата позиција или силата што ја врши гравитацијата врз него.

Видови на потенцијална енергија

енергетски промени

Знаеме дека некој предмет може да складира ваков вид енергија и може да се претвори во други видови во зависност од тоа што ќе се случи понатаму. Ајде да видиме кои се различните видови што постојат:

 • Гравитациона потенцијална енергија: Тоа е оној што има предмет поради привлечноста на земјата. Колку сте повисоки, толку повеќе имате. Не е единствената, бидејќи гравитационата енергија може да комуницира со друг поголем објект.
 • Хемиска потенцијална енергија: Тоа е оној што има зачуван предмет според тоа како се распоредени два атома и молекули. Знаеме дека атомите и молекулите можат да се подредуваат поинаку во зависност од состојбата на самиот објект. Исто така зависи од неговиот состав. Молекулите имаат одредени хемиски врски и може да предизвикаат реакција или не. На пример, кога јадеме, ја трансформираме храната во хемиска енергија и некои намирници ќе генерираат повеќе калории од другите. Истото се случува со горивата како што е нафтата, која е способна да складира голема количина потенцијална енергија за подоцна да ги трансформира во електрична енергија и топлина.
 • Електрична потенцијална енергија: Тој е оној што има предмет во зависност од електричното полнење. Може да биде електростатско или магнетно. Возило може да складира одредена електростатска потенцијална енергија и тоа беше мало празнење кога ќе го допрете.
 • Нуклеарна потенцијална енергија: Тоа е она што е во честичките на атомското јадро. Тие се обединети од нуклеарната сила и кога ќе ги раскинеме овие синдикати, ние предизвикуваме нуклеарна фисија и создаваме огромна енергија. Ние ја извлекуваме оваа енергија од радиоактивни елементи како што се ураниум и плутониум.

Електрична енергија и еластичност

Постои и еден вид еластична потенцијална енергија што има врска со електричната енергија на материјата. Еластичноста е тенденција да се обнови оригиналниот облик на тело откако ќе бидете подложени на деформитетни сили. Овие сили мора да бидат поголеми од вашиот отпор. Пример за еластична енергија е оној на пружина при истегнување. Кога се враќа на почетната позиција, оваа сила повеќе не се применува.

Многу јасен пример за еластична потенцијална енергија е лак и стрела. Еластичната енергија ја достигнува максималната вредност бидејќи се смета дека лакот го влече еластичното влакно. Оваа напнатост предизвикува дрвото малку да се свитка, но сè уште нема брзина, така што нема кинетичка енергија. Кога ќе ја ослободиме низата и стрелката започне да пука, еластичната енергија се претвора во кинетичка енергија.

Како што знаеме, во електричната енергија го применуваме и овој концепт. И може да се трансформира во други форми на енергија како што се кинетичка, светло, топлинска, итн. Сите овие можности се дадени како резултат на разноврсноста на електромагнетизмот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за потенцијалната енергија, нејзините карактеристики и работење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.