што е планина

што е планина

Сите ние од ден на ден гледаме планини во нашите пејзажи. Сепак, некои луѓе не знаат што е планина ниту како е формиран од геолошки аспект. Планината, позната како природна височина на земјата, е производ на тектонските сили и обично се издига повеќе од 700 метри над нејзината основа. Овие височини на теренот обично се групирани во планини или планини, кои можат да бидат краткотрајни или да се протегаат на растојание од повеќе од еден километар.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тоа што е планина, нејзините карактеристики, формирање и многу повеќе.

што е планина

формирање на планина

Планините го привлекуваат човечкото внимание уште од античко време, честопати културно поврзани со височина, близина до Бог (рајот) или како метафора за континуиран стремеж да се добие поголема или подобра перспектива. Всушност, планинарењето е физичка активност поврзана со огромна физичка потреба и од огромно значење ако се земат предвид познатите проценти на планетата.

Постојат многу начини за класификација на планините. На пример, во зависност од нивната висина, тие можат да се поделат на (од најниско до највисоко): ридови, средни планини и високи планини. Повторно, тие можат да се класифицираат според нивното потекло: вулкански, преклопени (производ на тектонски раседи) или преклопени фрактури.

Конечно, планинските групи може да се класифицираат според тоа како се групирани: ако се надолжно поврзани, ги нарекуваме планини, а ако се покомпактно поврзани или кружни, ги нарекуваме ридови.

Планините покриваат голем дел од површината на земјата: 53% од континентална Азија, 25% од Европа, 17% од Австралија и 3% од Африка, вкупно 24%. Се проценува дека околу 10% од светското население живее во планински области, целата вода во реките нужно се формира на врвовите.

планинска зграда

планини

Орогенезата е позната како формирање на планини и потоа е под влијание на надворешни фактори како што се ерозијата или тектонските движења.

Планините потекнуваат од деформацијата на земјината кора, генерално на пресекот на две тектонски плочи, со примена на сили една на друга, што предизвикува литосферата се превиткува така што едната вена оди надолу, а другата оди нагоре, создавајќи кота со променливи големини.

Во некои случаи, овој шок процес предизвикува слој да потоне под земја и да се стопи од топлината, формирајќи магма, која потоа еруптира како вулкани на површината.

делови од планините

планински венец

Планините генерално се состојат од:

 • Дното на стапалото или формирање на база, обично на земја.
 • пико, врв или врв Врвот и последниот дел, крајот на планината, достигнаа највисока можна височина.
 • наклон или здолниште го поврзува наведнатото подножје на планината со врвот.
 • Делот од наклонот помеѓу два врва (две планини) што формира мала вдлабнатина или мијалник.

Планинско време

Планинската клима генерално зависи од два фактори: вашата географска широчина и надморска височина на планината. На поголема надморска височина, секогаш има пониска температура и помал атмосферски притисок, обично 5°C на километар.

Истото се случува и со врнежите, кои се почести на поголемите надморски височини, така што во горниот дел може да се најдат повлажни области отколку во рамнините, особено каде се раѓаат големите реки. Ако продолжи да расте, влагата и водата ќе се претворат во снег и на крајот мраз.

планинска вегетација

планинска вегетација многу зависи од времето и локацијата на планината. Меѓутоа, кога одите по угорница, тоа обично се случува постепено на скалесто начин. Затоа, на долните катови, во близина на стапалата, околните рамнини или планински шуми се богати со вегетација со високи, засенчени дрвја.

Но, како што расте, доминираат поотпорните видови, искористувајќи ги резервите на влага и обилните врнежи. Над површината на дрвјата, се чувствува недостаток на кислород и вегетацијата ќе се претвори во трева, со мали грмушки и треви. Како резултат на тоа, врвовите имаат тенденција да бидат посуви, особено оние што се покриени со снег и мраз.

Петте највисоки планини

Петте највисоки планини во светот се:

 • Монт Еверест. На 8.846 метри надморска височина, таа е највисоката планина во светот и се наоѓа на врвот на Хималаите.
 • К2 планини. Една од најтешките планини за искачување во светот, 8611 метри надморска височина. Се наоѓа помеѓу Кина и Пакистан.
 • Џунглата Калгари. Сместено помеѓу Индија и Непал, тој е висок 8598 метри. Неговото име се преведува како „Пет богатства во снегот“.
 • Аконкагва. Со 6.962 метри, планината се наоѓа на аргентинските Анди во провинцијата Мендоза и е највисокиот врв во САД.
 • Ојош дел Саладо, Невада. Тој е дел од Андите, на границата меѓу Чиле и Аргентина. Тој е највисокиот вулкан во светот со висина од 6891,3 метри.

видови кои постојат

Ова се видовите на планини што постојат:

 • Вулкански. Тие се формираат кога магмата од внатрешноста на Земјата се собира во коморите на магмата и на крајот стигнува до површината како лава. Со текот на годините, лавата и другите исфрлени материјали се зацврстувале и се насобрале во слоеви. Вулканите се планини, но не сите планини се вулкани.
 • Свиткано: И двете се формираат при судир на две тектонски плочи, што предизвикува превиткување на земјината кора.
 • на куполата. Тие се создаваат кога магмата се крева на површината, но се стврднува пред да еруптира. Појавата на врвови и долини се должи на дејството на надворешните геолошки фактори.
 • Висорамнини. За разлика од планините со превиткување и купола, тектонските плочи се судираат и ја креваат кората, но тие не се превиткуваат. Неговиот горен дел не е зашилен, туку е релативно рамен.
 • Планини формирани од раседи или руптури. Тие се појавуваат на прекини во земјината кора, предизвикувајќи блокови од карпи да се движат нагоре и надолу и формираат висорамнини.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е планина и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.