што е планета

соларен систем

Живееме на планета која е во рамките на Сончевиот систем, кој пак е опкружен со други планети. Сепак, има некои луѓе кои добро ја знаат дефиницијата за што е планета. Во астрономијата и науката постои дефиниција според карактеристиките и нивното формирање.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме детално што е планета, нејзините карактеристики, формирање и многу повеќе.

што е планета

сите планети

Планетата е небесно тело кое орбитира околу ѕвезда со доволно маса за да биде во хидростатска рамнотежа (помеѓу гравитацијата и енергијата произведена од нејзиното јадро). оваа рамнотежа му овозможува да ја задржи својата сферична форма, да доминира во нејзината орбита (го спречува другите предмети да ѝ влезат на патот) и не испушта сопствена светлина, туку ја рефлектира светлината на ѕвездите што ги привлекува.

Нашата Земја, како и другите седум планети во Сончевиот систем, се врти околу Сонцето. И двете имаат карактеристики што ги дефинираат објектите како „планети“, но се разликуваат по нивниот состав и локација на Земјата.

Планетите можат да бидат составени од цврст материјал и акумулиран гас. Основен цврст материјал е карпата составена од силикати и железо. Гасовите се главно водород и хелиум. Овие планети имаат и различни видови мраз, кој се состои од метан, амонијак, јаглерод диоксид и вода.

Пропорциите и својствата на овие материјали ќе варираат во зависност од видот на планетата. На пример, карпестите планети како Земјата се направени од карпести и метални материјали и, во помала мера, од гасови. Спротивно на тоа, гасовитите планети како Јупитер во основа се направени од гас и мраз.

Карактеристики на планетите

што е планета

Планетите од Сончевиот систем се класифицирани според нивниот состав и можат да бидат:

 • карпеста планета. Познати и како „Земји“ или „земјани“, тие се густи небесни тела составени од карпести и метални материјали. Планетите Меркур, Венера, Земја и Марс се видови на карпи.
 • Гасна планета. Познати и како „Jovians“, тие се големи објекти кои брзо ротираат во споредба со Земјата. Овие планети имаат многу густи атмосфери кои генерираат силни магнетни полиња и имаат многу месечини. Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун се сите гасни планети.

Планетите се класифицираат и според нивната положба на растојание од Сонцето и можат да бидат:

 • внатрешна планета. Тие се најблиските планети до Сонцето, пред астероидниот појас. Тоа се Меркур, Венера, Земјата и Марс.
 • Надворешни планети. Тие се најоддалечените планети од Сонцето, втори по астероидниот појас. Тие се: Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун.

Бидејќи Плутон беше откриен во 1930 година, тој се сметаше за планета се додека во 2006 година, по интензивна меѓународна дебата, беше одлучено да се рекласифицира Плутон како „џуџеста планета“ на Сончевиот систем бидејќи не ги исполнуваше барањата што треба да се разгледаат. Една од карактеристиките на планетата е тоа нема орбитална доминација (неговата орбита не е без други објекти на патот, има пет сателити со ист тип на орбита). Плутон е џуџеста, карпеста, егзопланета бидејќи е најоддалеченото небесно тело од Сонцето. Покрај Плутон, препознаени се и други џуџести планети, вклучувајќи ги Церера, Хемеа, Макемаке и Ерис.

Планети на Сончевиот систем

што е копнена планета

Постојат осум планети во нашиот Сончев систем, со редослед од најблиску до Сонцето до најоддалечените:

 • Меркур. Таа е најмалата планета во Сончевиот систем, со карпесто тело слично на Земјата, а нејзиното јадро зафаќа речиси половина од Земјата (генерира силно магнетно поле). Нема природни сателити.
 • Венера. Таа е трета планета по големина (од најмала до најголема), има дијаметар сличен на Земјата и нема природни сателити.
 • Земјата. Таа е четврта планета по Венера и има само еден природен сателит: Месечината. Таа е најгустата планета во Сончевиот систем и единствената со вода на нејзината површина.
 • Марте. Таа е втората најмала планета и е позната и како „црвена планета“, бидејќи нејзината површина е црвена поради железен оксид. Има два мали природни сателити: Фобос и Деимос.
 • Јупитер. Тоа е најголемата планета во Сончевиот систем. Тој е гасовит, составен главно од водород и хелиум и има шеесет и девет природни сателити.
 • Сатурн. Таа е втората по големина планета (по Јупитер) и единствената планета во Сончевиот систем која има планетарен прстен (прстен од прашина и други мали честички кои орбитираат околу него). Има 61 откриени сателити, но проценките велат дека вкупниот број е околу 200.
 • Уран. Таа е трета по големина планета и има најстудена атмосфера во Сончевиот систем. Неговата внатрешност е составена главно од мраз и карпи, а откриени се дваесет и седум природни сателити.
 • Нептун. Таа е четврта по големина планета и има сличен состав како Уран, со многу мраз и карпи во нејзината внатрешност. Неговата површина е сина поради присуството на гас метан. Откри четиринаесет сателити.

Природен сателит

Природен сателит е небесно тело кое орбитира околу друга ѕвезда (обично планета) и го придружува во својата орбита околу ѕвездата. Таа се карактеризира со тоа што е цврста, помала од ѕвездата околу која орбитира и може да биде светла или слабо. Некои планети може да имаат неколку природни сателити, кои Тие се држат заедно со взаемна гравитација.

Природниот сателит на нашата планета е Месечината, која е четвртина од дијаметарот на Земјата и е петта по големина месечина во Сончевиот систем. Нејзиното орбитално растојание е триесет пати поголемо од дијаметарот на Земјата. На Месечината и се потребни 27 дена за да орбитира околу Земјата и да ротира околу сопствената оска, така од површината на Земјата секогаш се гледа истата површина на Месечината.

Природните сателити се разликуваат од вештачките сателити. Последново е направено од луѓе, а исто така останува во орбитата околу вселенскиот објект, каде што останува во орбитата како вселенски отпад штом ќе заврши неговиот корисен век или се распаѓа ако помине низ атмосферата при неговото враќање.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е планета, нејзините карактеристики и видовите на планети кои постојат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)