Што е остров

што е остров

Кога зборуваме за различните постојни геолошки форми, гледаме дека островите се едни од најатрактивните од туристичка гледна точка. И дали островите чуваат уникатни карактеристики и екосистеми, навистина вреди да се знае. Сепак, не секој знае точно што е остров. Тие содржат геолошки карактеристики и мора да се исполнат одредени услови за да се стори тоа.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е остров, кои се неговите карактеристики и потекло.

Што е остров

видови острови

Остров е земја целосно опкружена со вода, што е помала од копното. Кога неколку острови се близу еден до друг, тие колективно се нарекуваат архипелаг.

Постојат неколку видови на острови според нивниот изглед, и нивните различни големини и форми. Најголеми се Гренланд, Мадагаскар, Нова Гвинеја, Борнео, Суматра и островот Бафин, додека најмалите се бесконечно побројни бидејќи не само што се расфрлани во средината на океанот, но исто така и во езерата, па дури и реките. Овие острови се обично мали парчиња земја, обично без човечки живот, но со растенија и други животни.

Помалите острови се нарекуваат островчиња, обично без луѓе, но со растенија и животни. Островите често се поврзуваат со концептот на рајот. Тие исто така се поврзани со осаменоста и постоењето на девствен живот. Тие биле доста важни за човечката популација. Многу од земјите се населени на еден или повеќе острови и можат да имаат прилично висока економска важност како што е случајот со Јапонија. Јапонија е нација инсталирана на некои острови на Тихиот океан и денес се издвојува по својата уметност и економија. Технолошкиот напредок на Јапонија се разви без никаков проблем и покрај тоа што земјата се разви во остров.

За да знаеме во длабочина што е остров, ќе ја видиме повеќе или помалку дефиницијата што е дадена според Проценката на милениумските системи. Овие се изолирани земји опкружени со вода, населени и одделени од континент со најмалку 2 километри. Неговата големина мора да биде еднаква или поголема од 0.15 километри. Мора да се има на ум дека многу острови се полни места полни со биодиверзитет и ендемски видови. Ендемичен вид е оној што е ексклузивен за екосистем и кој не може да постои на друго место, бидејќи му се потребни овие услови за да преживее. На пример, лемурот е животно што го има само на Мадагаскар, остров.

Што е остров: формација

што е остров и неговите карактеристики

Штом знаеме што е остров, ќе се обидеме да го објасниме нивното формирање. Островите постоеле затоа што тектониката на плочите на нашата планета е во постојано движење. Се сеќаваме дека планетата Земја има бројни кутии кои се составени од различни материјали. Земјината мантија е составена од струи на конвекција поради разликата во густината на материјалите а тоа предизвикува промена на континенталната кора. Оваа кора е составена од тектонски плочи и тие постојано лебдат со текот на времето.

Островите исто така се движат со тектонските плочи. Некогаш се собираат, а други се разделуваат. Затоа, тие можат да се појават во текот на многу милиони години како резултат на геолошки настани како што е вулканска ерупција на морски вулкан. Постојат неколку начини на кои може да се формира остров и од тоа тие се ставаат во различни типови.

Видови острови

рајска зона

Постојат различни видови острови според нивните карактеристики. Овие острови се поделени во два главни типа кои се континентални и океански. Ајде да видиме кои се карактеристиките на секоја од нив:

  • Континентални острови: Тие припаѓаат на континенталната полица. Многумина беа дел од континентот, но беа изолирани по покачувањето на нивото на морето. Овој тип се нарекува „прилив на остров“, кој се јавува кога плимата и осеката опфаќа дел од земјата што поврзува една област со друга. Затоа, дел од него е опкружен со вода. Бариерните острови се состојат од копнени делови паралелни на крајбрежјето, од кои многу се дел од континенталната гребен. Тие можат да бидат резултат на океанските струи што туркаат песок и талог, па дури и топење материјали во последното ледено доба што предизвика покачување на нивото на морето. Примери за овој вид острови се Гренланд и Мадагаскар.
  • Океански острови: Тие не се дел од континенталната полица. Некои се нарекуваат и вулкански острови затоа што се формирани од секаков вид на подводна вулканска ерупција. Океанските острови обично се наоѓаат во зони на субдукција, каде што една плоча тоне под друга, иако тие исто така можат да се формираат преку жаришта. Во овој случај, плочата се движи над таа точка, бидејќи магмата се движи нагоре, предизвикувајќи зголемување на кората на земјата.

Другите океански острови настанале од движењето на тектонските плочи кога тие се издигале над морското ниво. Понекогаш големи групи на корали формираат огромни корални гребени. Кога калциумовите коски на овие животни (составени главно од калциум карбонат) се натрупуваат толку непропорционално што се појавуваат над нивото на морето, тие формираат остров на коралите. Се разбира, во коските се додаваат и други материјали.

Ако коските се акумулираат околу океанските острови (обично вулкани), со текот на времето, земјата во центарот тоне и станува покриена со вода за да формира лагуна, резултатот е атол. Пример за овој вид остров се Хавајските острови и Малдивите.

Вештачки острови

Човечкото суштество успеа да создаде вештачки острови базирани на модерна технологија. Платформите изработени со метални материјали и цементи можат да послужат како симулатор на континентална полица. Сепак, суштината на еден остров никогаш нема да биде иста дури и ако човечкото суштество се обиде да го имитира.

Како што можете да видите, островите се доста интересни од геолошка и биолошка гледна точка. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е остров и кои се неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.