што е орбита

што е орбита

Кога зборуваме за астрономијата, Сончевиот систем и планетите, секогаш зборуваме за орбитата. Сепак, не секој знае што е орбита, колку е важен и кои се неговите карактеристики. Може да се каже на поедноставен начин дека орбитата е траекторија на небесно тело во универзумот.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е орбита, кои се нејзините карактеристики и важност.

што е орбита

соларен систем

Во физиката, орбита е патеката опишана од еден објект околу друг и ротира околу таа патека под дејство на централна сила, како гравитациона сила на небесно тело. Ова е патеката по која некој објект се движи додека се движи околу центарот на гравитација кон кој е привлечен, првично без да влијае на него, но не и целосно подалеку од него.

Од XNUMX век (кога Јоханес Кеплер и Исак Њутн ги формулирале основните закони на физиката што ги регулираат), орбитите се важен концепт во разбирањето на движењето на универзумот, особено во однос на небесната и субатомската хемија.

Орбитите можат да имаат различни форми, елипсовидни, кружни или издолжени и можат да бидат параболични (во облик на парабола) или хиперболичен (во облик на хипербола). Без разлика, секоја орбита ги содржи следните шест елементи на Кеплер:

 • Наклонот на орбиталната рамнина, означен со симболот i.
 • Должината на растечкиот јазол, изразена во симболот Ω.
 • Ексцентричноста или степенот на отстапување од обемот, означен со симболот e.
 • Полуглавната оска, или половина од најдолгиот дијаметар, е означена со симболот a.
 • Параметарот перихел или перихел, аголот од растечкиот јазол до перихелот, означен со симболот ω.
 • Средната аномалија на епохата, или дел од изминатото орбитално време, изразена како агол, означена со симболот M0.

Карактеристики и важност

што е орбита во вселената

Главните карактеристики што можат да се забележат во орбитата се следниве:

 • Имаат различни форми, но сите се овални, што значи дека имаат овална форма.
 • Во случајот со планетите, орбитите се речиси кружни.
 • Во орбитата, можете да најдете различни објекти како месечини, планети, астероиди и некои вештачки направи.
 • Во него, предметите можат да орбитираат едни со други поради гравитацијата.
 • Секоја орбита што постои има своја ексцентричност, што е количината по која патеката на орбитата се разликува од совршен круг.
 • Тие имаат многу различни важни елементи, како на пр наклон, ексцентричност, средна аномалија, јазолска должина и параметри на перихелот.

Главната важност на орбитата е што во неа можат да се постават различни типови на сателити, кои се задолжени за набљудување на земјата, што е во исто време клучно да се најдат одговори и прецизни набљудувања за климата, океаните, атмосферата и дури и внатре во земјата. земјата. Сателитите исто така можат да дадат важни информации за одредени човечки активности, како што се уништувањето на шумите, како и временските услови, како што се зголемувањето на нивото на морето, ерозијата и загадувањето на животната средина на планетата.

орбита во хемијата

 

Во хемијата, зборуваме за орбитите на електроните кои се движат околу јадрото поради различните електромагнетни полнежи што ги имаат (електроните се негативно наелектризирани, јадрата на протон и неутрон се позитивно наелектризирани). Овие електрони немаат одредени патеки, но тие често се опишуваат како орбитали наречени атомски орбитали, во зависност од степенот на енергија што ја поседуваат.

Секоја атомска орбитала е претставена со број и буква. Броевите (1, 2, 3... до 7) го означуваат нивото на енергија во кое се движи честичката, додека буквите (s, p, d и f) го означуваат обликот на орбитата.

Елипсовидна

елипсовидна орбита

Наместо круг, елипсовидна орбита црта елипса, рамен, издолжен круг. Оваа фигура, елипсата, има две фокуси, каде се централните оски на двата обеми што го формираат; дополнително, овој тип на орбита има ексцентричност поголема од нула и помала од една (0 е еквивалентна на кружна орбита, 1 е еквивалентна на во параболична орбита).

Секоја елипсовидна орбита има две значајни точки:

 • Следно. Точката на патеката на орбитата (на едно од двете фокуси) која е најблиску до централното тело што ја опкружува орбитата.
 • Подалеку. Точката на орбиталната патека (на едно од двете фокуси) што е најдалеку од централниот волумен на исцртана орбита.

Орбита на сончевиот систем

Како и повеќето планетарни системи, орбитите опишани од ѕвездите на Сончевиот систем се повеќе или помалку елипсовидни. Во центарот е ѕвездата на системот, нашето сонце, чија гравитациска сила ги движи планетите и кометите во нивните соодветни Параболичните или хиперболичните орбити околу Сонцето немаат директна врска со ѕвездата. Од своја страна, сателитите на секоја планета, исто така, ја следат орбитата на секоја планета, исто како што прави Месечината со Земјата.

Меѓутоа, ѕвездите, исто така, се привлекуваат една со друга, создавајќи меѓусебни гравитациски пертурбации кои предизвикуваат ексцентричноста на нивните орбити да варира со времето и меѓусебно. На пример, Меркур е планетата со најекцентрична орбита, веројатно затоа што е најблиску до сонцето, но Марс е на второто место, подалеку од Сонцето. Од друга страна, орбитите на Венера и Нептун се најмалку ексцентрични.

земјината орбита

Земјата, како и нејзините соседи, орбитира околу Сонцето во малку елипсовидна орбита, која трае околу 365 дена (една година), што ние го нарекуваме преводно движење. Ова поместување се случува со околу 67.000 километри на час.

Во меѓувреме, постојат четири можни орбити околу земјата, како вештачки сателити:

 • Опаѓа (ЛАВ). Од 200 до 2.000 километри од површината на планетата.
 • Средна вредност (OEM). 2.000 до 35.786 km од површината на планетата.
 • Високо (HEO). 35.786 до 40.000 километри од површината на планетата.
 • Геостационар (ГЕО). 35.786 километри од површината на планетата. Ова е орбита синхронизирана со екваторот на Земјата, со нула ексцентричност, а на набљудувачот на Земјата, објектот изгледа неподвижен на небото.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е орбита и кои се нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)