Кое е најтоплото место на планетата?

Пустината Лут

Ивееме во свет каде што има многу разновидна клима: умерена, топла ... и студена, а исто така во секој регион може да се појават микроклими, регистрирајќи температури кои не се оние што би ги очекувале земајќи ја предвид географската локација. Така, можеме да одиме на Антарктикот, каде што ќе бидеме неверојатно ладни, или може да одиме најтопло место на планетата.

Кои? Долината на смртта? Се разбира, тоа е едно од најжешките точки, но не, не е и најмногу.

Местото каде што не треба да одите ако вашето тело не толерира топлина многу добро според НАСА Дали е тој Пустината Лут, во Иран. Во овој регион температурата лесно се искачува до 50 Целзиусови степени, 50 степени! Ако веќе може да се регистрираат на југ од Андалузија или во Мурсија 40-45ºС, можете да замислите што би било за 5 степени повеќе? Beе биде нешто како кога некој би го ставил греењето на место каде што е веќе топло; на кратко, лудо.

Но, најневеројатното од сите е што највисоката температура досега забележана не е 50 степени, туку 70,7ºC. Со толку многу топлина, животот е практично непостоечки. На луѓето не би им требале повеќе од неколку минути да претрпат органска слабост, а животните и растенијата едноставно не можат да преживеат во толку екстремно опкружување.

Пустината Лут во Иран

Вие не можете да бидете таму, а помалку во текот на летото, бидејќи иако влажноста практично не постои, камењата што постојат, бидејќи се црни, апсорбираат многу топлина, така што тие можат брзо да достигнат 70º. Вредностите што се достигнати се премногу опасни за да се толерираат, па доколку сакате да одите, дури и во средина на зимата, задолжително носете вода и крема за сончање за да избегнете проблеми, бидејќи во спротивно може да страдате од топлотен удар .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.