Кое е најсувото место во светот

Слика - SETI 

Ивееме на планета каде има сè: региони каде што врне толку многу до тој степен што поплавите се еден од главните проблеми, други каде што врне умерено и други каде што не паѓаат повеќе од неколку сантиметри ... и не сите години. Оваа разновидност на места и клими ја прават Земјата неверојатен дом.

Но Дали некогаш сте се запрашале каде врне помалку? Ако е така, не пропуштајте го овој напис. Ајде да откриеме кое е најсувото место во светот.

Најсувото место е Марија Елена Сур (МЕСЕЦ). Сместено во регионот Јунгај, во пустината Атакама (во Чиле), МОН е најсушната точка на планетата Земја. Со просечна атмосферска релативна влажност (RH) од 17,3% и RH во почвата со константни 14% на длабочина од еден метар, би можеле да помислиме дека животот не може да опстане овде ... но би се погрешиле.

Карактеристиките на оваа енклава се аналогни на оние на нашата соседна планета, Марс, но научниците откриле бактерии кои живеат во овие екстремни услови, според податоците објавени во списанието „Еколошка микробиолошка репортажа“.

Слика - Армадо Ажа-Бустос

Овие микроорганизми пронајдени преку техники на молекуларна биологија можат да ни помогнат да ја разбереме врската помеѓу животот и водата. Тие не само што преживуваат во најсувиот регион на светот, туку имаат и висока толеранција кон ултравиолетовото зрачење.

Ако има живот на МЕСЕЦ, дали може да има живот на Марс? Па, тоа е можност. Чилеанскиот научник Армадо Ажа-Бустос рече дека „ако постои аналогно опкружување на Земјата во кое откривме одржливи микроорганизми, се чини дека условите за достапност на вода не се ограничувачки за животот на Марс“, што е неверојатно, нели мислам?

Разбирањето на молекуларните основи на висока толеранција на суша може да ни помогне да развиеме поотпорни растенија, па кој знае, можеби би можеле да имаме овошни дрвја или градинарски растенија на кои не им треба толку многу вода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.