Кое е највитното место во светот?

Ветер

Ветерот е феномен способен да го обликува пејзажот по своја волја. Кога дувате многу силно, дури и карпите можат да се менуваат во големината со текот на времето. Тоа е исто така нешто многу потребно, бидејќи без тоа, многу растенија би имале големи потешкотии да најдат најсоодветно место за одгледување, без да сметаат на фактот дека нема да има чудесен и неверојатен торнадос кои се за loveубуваат во повеќе од една.

Но Кое е највитното место во светот? Денес ќе дознаеме.

Во зависност од мерката и обемот на ветерот со кој се оценува, има неколку места на планетата каде ветерот дува со голем интензитет. На пример:

Планината Вашингтон

Во Newу Хемпшир (САД) се наоѓа планината Вашингтон. Прекрасно место, но каде ветровите можат да бидат опасно силни: во 1934 година достигна брзина од 372km / ч.

Оклахома

Америка е земја во која има торнада. Торнадото е колона на воздух што се врти со брзина што може да биде неверојатна (повеќе од 200 км на час). Но, во Оклахома, на 3 мај 1999 година, Светската метеоролошка организација (СМО) регистрираше оној што требаше да 486km / ч. Нема ништо!

Антарктикот

Антарктикот е место каде, иако се чини поинаку, ветерот дува со голема сила. Ветровите во Заливот Комнвеит редовно ја надминуваат неверојатната брзина на 240km / ч.

Остров Бароу

На северозападниот брег на Австралија го наоѓаме островот Бароу. Иако не се смета за особено ветровито подрачје, тоа беше едно од местата каде што имаше многу силни ветришта, како што е на 10 април 1966 година. Тој ден СМО регистрираше налет на ветер што достигна 408km / ч, предизвикани од тропскиот циклон што го именувале Оливија.

Торнадо Ф5

Торнадо Ф5 во Манитоба (Канада), 2007 година

Што мислиш? Изненадувачки, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.