Што е метеорит

видови метеорити

Метеорити отсекогаш биле видени во филмови кога паѓале на нашата планета. Исто така, многу се зборуваше за истребување на диносаурусите поради удар на метеорит во нашиот екосистем. Сепак, има многу луѓе кои не знаат добро што е метеорит технички и што подразбира неговото постоење.

Затоа, ќе го посветиме овој напис за да ви каже с everything што треба да знаете за тоа што е метеорит, неговите карактеристики и типови.

Што е метеорит

астероиди

Дефиницијата за метеорити може да се каже како фрагмент од небесно тело што паѓа на планетата Земја или на која било друга starвезда. Ова подразбира дека карпестото тело мора да може да стигне до површината на вездата оставајќи зад себе светла трага на светлина што ја нарекуваме метеор.

Затоа, метеоритите не само што можат да паднат на земјата, туку и да стигнат до која било друга starвезда: Марс, Венера, површината на Месечината, итн

Што се однесува до земјата, таа има своја природна бариера да се спротивстави на овој феномен: атмосферата. Овој слој гас може да предизвика распаѓање на поголемиот дел од меѓупланетарниот материјал што стигнува до атмосферата пред да ја погоди површината.На Поголемите метеорити се распаднаа на мали парчиња, од кои некои може да стигнат до земјата.

Кога ќе поминат, тие произведуваат метеори што ги споменавме порано. Кога овие огнени топки експлодираат во атмосферата, тие се нарекуваат огнени топки. Повеќето метеорити се незабележливи или микроскопски кога ќе стигнат до површината. Сепак, други може да се најдат за понатамошна истрага и анализа.

клучните карактеристики

што е метеорит

Метеоритите имаат неправилни форми и разни хемиски состави. Се проценува дека карпестите метеори се пообилни од металните метеори или металните метеори од карпите (барем во зависност од ударот на земјата). Како комети, многу од нив содржат материјал од формирањето на Сончевиот систем, кои можат да дадат вредни научни информации.

Метеоритите обично се движат по големина од неколку сантиметри до неколку метри и обично се наоѓаат во центарот на кратерот настанат кога паѓаат. Затоа многу од нив беа откриени за време на геолошките истражувања стотици или илјадници години подоцна.

Се проценува дека околу 100 метеорити со различна големина и состав секоја година влегуваат во површината на нашата планета, некои се многу мали, а други се со дијаметар поголем од еден метар. Повеќето супстанции што влегуваат во атмосферата не се имуни на триење на ерозија на нивната надолна траекторија, но многу други супстанции можат. Ако сведок бил сведок на неговото влијание со земјата, тоа се нарекувало „пад“, а ако било откриено подоцна, било наречено „откритие“.

Регистрирани се и регистрирани приближно 1.050 падови и приближно 31.000 откритија. На метеоритите им е дадено името на местото каде што биле пронајдени или биле сведоци на нивниот пад, обично проследено со комбинација на броеви и букви за да се разликуваат од другите метеорити што паднале во истата област.

Формирање метеорит

паѓа метеорит на земја

Метеоритите можат да потекнуваат од многу извори. Некои се само остатоци од формирање (или уништување) на поголеми астрономски објекти (како сателити или планети). Може да бидат и фрагменти од астероиди, како на пр оние што изобилуваат во астероидниот појас помеѓу внатрешните и надворешните планети на нашиот сончев систем.

Во други случаи, тие се разделија од кометата, губејќи помали парчиња во пресрет. Откако поседуваат едно од овие потекло, тие с still уште лебдат или се фрлаат во вселената со голема брзина поради експлозии или други слични феномени.

Видови метеорити

Во зависност од потеклото, составот или долговечноста што ја имаат метеоритите, тие се класифицирани во различни типови. Ајде да видиме која е најважната класификација според сите овие параметри:

Примитивни метеорити: Овие метеорити се нарекуваат и хондрити и доаѓаат од формирањето на Сончевиот систем. Затоа, тие нема да се променат со различни геолошки процеси и ќе останат непроменети приближно 4.500 милијарди години.

 • Јаглероден хондрит: Се верува дека тие се хондритите најдалеку од сонцето. Во неговиот состав можеме да најдеме 5% јаглерод и 20% вода или разни органски соединенија.
 • Обични хондрити: Тие се најчестите хондрити кои стигнуваат до Земјата. Тие обично доаѓаат од помали астероиди, а железото и силикатот се забележани во нивниот состав.
 • Хондритни естатити: Тие не се многу изобилни, но нивниот состав е единствениот сличен на првобитната формација на нашата планета. Затоа, научниците веруваат дека нивната агрегација ќе доведе до формирање на нашата планета.
 • Растопени метеорити: овој тип метеорит е резултат на делумно или целосно спојување на главното тело од неговото потекло и подлежи на метаморфен процес внатре.
 • Ахондрити: Тие се огнени карпи кои потекнуваат од други небесни тела во Сончевиот систем. Поради оваа причина, нивното име е поврзано со нивното потекло, иако повеќето од нив имаат неодредено потекло.
 • Металик: Неговиот состав се базира на повеќе од 90% метали, а неговото потекло е јадрото на голем астероид, извлечен од големо удар.
 • Металорос: Неговиот состав е еднаков на метал и силикон. Тие доаѓаат од внатрешноста на големи астероиди.

Разлики со астероиди

Во некои случаи, термините метеорит и астероид се користат наизменично. Сепак, ова не е целосно точно, постојат повеќе разлики помеѓу двата концепта.

Астероиди Тие се карпести небесни тела кои орбитираат околу Сонцето и Нептун, нормално осцилира помеѓу Марс и Јупитер. Метеорит е мала честичка од овој астероид што може да се распадне во атмосферата, па дури и да стигне до површината на земјата.

Според нивната положба во Сончевиот систем, доколку орбитираат помеѓу Марс и Јупитер, може да се класифицираат како припадници на астероидниот појас, доколку орбитираат близу до Земјата, може да се класифицираат како НЕА или астероид, доколку се во орбита на Јупитер. , припаѓа на тројанци, доколку се наоѓаат надвор од сопствениот сончев систем на Земјата или во истите астероиди во орбита, бидејќи се заробени од гравитацијата на Земјата.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е метеорит и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.