Што е месечината

Лицето на Месечината што можеме само да го видиме

Нашата планета има небесно тело кое орбитира над него познато како Месечина. Сепак, има уште што гледаме во текот на ноќите, многу луѓе навистина не знаат што е месечинатаНа Зборуваме за нашиот сателит што ги предизвикува гравитационите сили што потекнуваат од плимата и осеката на Земјата. Нашиот сателит има уникатни карактеристики и различни движења за кои е доста интересно да се знаат.

Затоа, ние ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме што е месечината, кои се нејзините карактеристики, главни движења и неговите кратери.

Што е месечината

Месечината и земјата

Месечината е природниот сателит на земјата и единствениот сателит во сопственост на земјата. Се разбира, тоа е карпесто небесно тело без прстени или сателити. Постојат неколку теории за објаснување на неговото формирање, но најприфатена е дека неговото потекло се случило пред околу 4,5 милиони години, откако објект сличен на Марс се судрил со Земјата. Месечината настана од овие фрагменти и, по 100 милиони години, стопената магма се кристализира и формираше лунарна кора.

Месечината е оддалечена околу 384 километри од Земјата. По сонцето, тоа е најсветлото небесно тело видено од површината на земјата, иако неговата површина е всушност темна. Се врти околу земјата за 400 Земјени денови (27 дена или 27 часа) и се врти со иста брзина. Бидејќи ротира синхроно со земјата, месечината има исто лице како неаНа Поради сегашната технологија, добро е познато дека „скриените лица“ имаат кратери, вдлабнатини наречени таласоиди и немаат океан.

Набудувањата на Месечината се стари колку и луѓето. Неговото име се појавува во многу цивилизации и е исто така дел од нивната митологија. Има значајно влијание врз циклусот на Земјата: го регулира движењето на Земјата по својата оска, што ја прави климата релативно стабилна. Што повеќе, Тоа е причина за копнени плимата и осеката, бидејќи тие се произведени од привлечноста на гравитацијата, што ја влече водата со сила од една страна и ја влече од другата, предизвикувајќи плима и плима.

Какви движења има Месечината?

Месечината површина

Поради постоењето на гравитациона сила помеѓу месечината и земјата, овој сателит има и природно движење. Како и нашата планета, таа има две единствени движења, наречени ротација и превод околу земјата. Овие движења се карактеристични за Месечината и се поврзани со плимата и фазата на Месечината.

Му треба малку време за да може да ги заврши движењата. На пример, за целосен превод круг потребни се просечно 27,32 дена. Интересно, ова ја прави Месечината секогаш да ни го покажува истото лице, и се чини дека е целосно фиксирано. Ова се должи на многу геометриски причини и на друго движење наречено лунарна вибрација.

Кога земјата се врти околу сонцето, месечината исто така се врти, но на земјата е на исток. За време на целото движење, растојанието од месечината до земјата варира многу. Ова растојание целосно зависи од тоа кога сте во неговата орбита. Бидејќи орбитата е доста хаотична и понекогаш далечна, сонцето има значително влијание врз нејзината гравитација.

Движењето на нашиот ротирачки сателит е синхронизирано со преводот. Трае 27,32 дена, така што секогаш ја гледаме истата страна на Месечината. Ова се нарекува странична месечина. За време на неговата ротација, тој формира агол на наклон од 88,3 степени во однос на рамнината на елипсата на преводот. Ова се должи на гравитационата сила што се формира помеѓу Месечината и Земјата.

клучните карактеристики

Месечината има цврста карпеста површина, а нејзината најзначајна карактеристика е присуството на голем број кратери и басени. Бидејќи неговата атмосфера е многу слаба и речиси непостоечка, не може да го издржи ударот на астероиди, метеорити или други небесни тела, што им овозможува да се судрат со Месечината.

Ударот, исто така, создаде слој од остатоци, кои можат да бидат големи карпи, јаглен или ситна прашина, наречени еродиран слој. Темната зона е слив покриен со лава пред околу 12-4,2 милиони години, а светлата зона ги сочинува таканаречените висорамнини. Во принцип, кога месечината е полна, се чини дека формира слика на човечко лице или зајак според одредени култури, иако во реалноста овие области претставуваат различен состав и возраст на карпата.

Нејзината атмосфера, наречена егзосфера, е многу тенка, слаба и тенка. Поради ова, судирите на метеорити, комети и астероиди со површината се чести. Се запишуваат само ветрови што можат да предизвикаат бури од прашина.

Кратери

што е месечината

Научниците ја проучуваа возраста на карпите на нашата планета и Месечината. Овие карпи доаѓаат од обележана област што може да одреди кога настанал кратерот. Со проучување на сите области на Месечината кои се посветли во боја и се нарекуваат висорамнини, научниците најдоа информации за формирањето на Месечината. Формирана е пред околу 460 до 380 милиони години, а останатите карпи што паднаа на површината на Месечината известија дека таа настанала доста брзо. Камениот туш престана и оттогаш се формираа неколку кратери.

Некои од примероците од карпи земени од овие кратери се нарекуваат басени и нејзината возраст е приближно 3.800 до 3.100 милиони години. Има и примероци од огромни објекти слични на астероиди кои ја погодиле Месечината кога падот на карпите престанал.

Набргу по овие настани, обилна лава ги исполни сите басени и формираше темно океан. Ова објаснува зошто има неколку кратери во океанот, но има многу кратери на платото. Тоа е токму затоа што површината на Месечината беше бомбардирана од овие планетариуми за време на формирањето на Сончевиот систем, немаше толку многу текови на лава на платото што предизвикаа исчезнување на оригиналните кратери.

Најдалечниот дел од Месечината има само едно „море“, па научниците веруваат дека оваа област е претставено со движењето на Месечината пред 4 милијарди години.

За да ги проучуваме кратерите на Месечината, мора да ја разбереме географијата на Месечината. И неколку рамнини кои беа рамни или некогаш беа дел од морето. Не е изненадувачки што има и океан на месечината на месечината. Најголемиот од нив е Маре Имбриум, наречен Мар де Лувија на шпански, со дијаметар од околу 1120 километри.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е месечината и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.