што е лава

што е лава

Вулканите се едни од најимпресивните геолошки формации, иако нивните ерупции понекогаш може да ги изложат на ризик населението околу нив. Постојат многу големи вулкански региони на Земјата и некои кратери се активни. Затоа е важно да се разберат сите поими поврзани со темата за подобро да се стават концептите во контекст. На пример, што е лава, како се формира или како се разликува од вулканската магма.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е лава, кои се нејзините карактеристики, потекло и разлики со магмата.

што е лава

што е лава од вулкан

Внатре во Земјата, топлината е толку интензивна што карпите и гасовите што ја сочинуваат обвивката се топат. Нашата планета има јадро направено од лава. Ова јадро е покриено со кора и слоеви на тврди карпи. Овој стопен материјал што се формира е магма, а кога ќе се турка кон површината на Земјата, го нарекуваме: лава. Иако двата слоја на кора и карпи се различни, вистината е дека и двата постојано се менуваат: зацврстената карпа станува течна и обратно. Ако магмата продре низ земјината кора и стигне до површината на земјата, таа се претвора во лава.

За сето ова, лавата ја нарекуваме магма материјал кој излегол од земјината кора и на тој начин се проширил на површината. Температурата на лавата е многу висока и се движи помеѓу 700°C и 1200°C, За разлика од магмата, која може брзо да се олади, лавата е погуста и затоа е потребно подолго време да се олади. Ова е една од причините зошто е многу опасно да се пријде на местото на вулканска ерупција, дури и само по неколку дена.

Видови текови на лава

магма

Кога зборуваме за лава, всушност мислиме на тековите на лавата, кои се слоеви на течна лава кои се формираат кога вулкан еруптира. Кога се разгледува ова сценарио, најчестиот став е оној на копнеен вулкан кој исфрла прилично мазен слој лава кој полека се спушта од падината.

Сепак, постојат различни ситуации кои произведуваат различни видови лава, како што е пукнатината лава. Во овие случаи, слојот од лава се проширил и покривал голема површина слична на река, за разлика од претходниот случај.

Постојат многу фактори кои влијаат на типот на лавата што се исфрла (еруптира), како што е составот, кој влијае на тоа како изгледа кога ќе се стврдне, па очигледно постои класификација која го дели на други видови лава.

Класификацијата се заснова на нивната површинска морфологија и во голема мера зависи од нивниот состав и вискозност, кои ќе ги испитаме подолу:

леење блокови

Овој тип на лава го добил своето име по неговиот грутлив изглед. Тоа е затоа што неговите состојки се покисели од вообичаено, што го прави помалку течност. Овие типови на лава се акумулираат бидејќи се помалку подвижни и формираат купчиња. Блоковите се неправилни и издолжени и немаат песоклив изглед. Тие се текови на лава кои содржат многу силициум диоксид.

Во овој случај, лавата е малку течна, вискозна и тешко се отстранува, така што формира грутки бидејќи има тенденција да стагнира и да се скрши, што резултира со грутки. Исто така, има важен ефект врз ненадејното испуштање на лава, што го фаворизира појавувањето на овие дефекти. Друга последица на оваа вискозност е тоа што брзо се стврднува.

АА перење

Овие лави се тесно поврзани со масивни лави, бидејќи многу класификации ги ставаат во иста категорија. Неговото уникатно име е изведено од хавајскиот збор што значи „чиста карпа од лава“.. Тие формираат и групи со рамни и нерамни површини. Овие блокови се нарекуваат клинкер.

Се разликува од претходниот случај по тоа што неговиот состав не е многу кисел, па оваа лава тече подобро и има помалку груб изглед. Лавата е од базалтичен тип и формира груби и неправилни грутки. Неговата брзина нанапред е многу бавна, помеѓу 5 и 50 метри на час. Оваа ситуација прави крајот да изгледа неуреден и збунувачки.

Перење алишта Pahoehoe

Овие типови на лава се фундаментално формирани и имаат способност да патуваат на долги растојанија. Неговото име доаѓа и од хавајскиот збор што значи „слатко“. Се нарекува и жичен калап, бидејќи изгледа како збир на наредени жици.

Оваа формација се должи на феномен сличен на претходниот случај. И овде површината на овој вид лава прво се лади, а под овој слој лавата продолжува да тече во течна состојба. Во овој случај, разликата е во вискозноста на лавата. Поради помалата вискозност и флуидност, не ги уништува површинските цврсти материи, туку ги деформира, така што на површината на оваа лава се формираат низа бранови кои ја рефлектираат флуидноста на лавата произведена внатре.

перница лава

Изолационата лава е слој од лава што се зацврстува под вода. Името го добиле поради фактот што всушност личат на перници, наредени една врз друга.

Неговата форма е тркалезна, но има многу различни форми: блок, сферичен, тубуларен, итн. Иако се слични по изглед, тие многу варираат во зависност од видот на лавата и условите во кои се јавува појава на кондензација. Иако ладењето беше речиси моментално, површината не беше мазна, со брчки, пукнатини, жлебови и многу прекршувања на прав агол.

Разлики помеѓу лава и магма

магма од вулкан

Во основа, можеби мислите дека лавата и магмата се иста работа, но не се. Прво, колку сте поблиску до јадрото, толку е поголем притисокот. Затоа, колку повеќе има притисок, толку повеќе гас има во неговиот состав и толку повеќе гас се испушта на површината. Исто така, има ниски температури, доаѓа во контакт со атмосферата или водата, а штом ќе се ослободи подводната лава, на крајот предизвикува нејзино зацврстување, во тој момент престанува да биде лава и станува вулканска карпа. Иако магмата и лавата понекогаш се користат како синоними, вистината е дека тие се два различни поими. И двете се поврзани со вулкани, но опишуваат два различни концепти.

Магма е името дадено на слоевите на стопена карпа во Земјината кора кои се изложени на екстремни температури. Се состои од течни, испарливи и цврсти честички. Кога магмата се лади, станува магматска карпа, која може да се подели на два вида врз основа на нејзината локација:

 • Плутоник: Ако е внатре во кората.
 • Вулкански: Ако магмата се стопи и се издигне на површината на земјата.

Лавата е природен геолошки феномен кој обликувал многу острови во светот, како што се Канарските Острови, со континуирани вулкански ерупции и испуштање лава илјадници години.

Се надевам дека можете подобро да разберете што е лава и нејзините разлики со магмата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско dijo

  Единствен во историјата кој со голема неспоредлива големина ја презеде мисијата со успехот да ги ослободи другите народи по постигнувањето на ослободувањето на нашата венецуелска татковина, родена во Венецуела, неговите рефлексии сите извонредни, ова е едно од многуте, ако природата се спротивстави ќе се бориме против неа и ќе го натераме да ни ги послуша зборовите кажани во земјотресот на нашата татковина во 1812 година, тоа е уште еден славен Венецуелец кој не придружуваше од 1999 до 2013 година тие се Симон Боливар и Хуго Рафаел Чавез ја преобратија нашата венецуелска татковина и вечно неукротим, денес продолжуваме во битка со венецуелскиот претседател лидер во истите чекори е Николас Мадуро Морос вечната логика ние сме непобедливи