Што е корито

што е корито

Во некои фронтални метеоролошки системи кои патуваат на голема надморска височина, на картата може да се видат линии што очигледно не се добро разбрани од пошироката јавност. Овие типови на линии понекогаш се користат прекумерно за да се објаснат полињата за врнежи и притисоците што се предвидуваат на површината на земјата. Овие линии се познати како корита. Повеќето луѓе не знаат што е корито и што претставува.

Затоа, ќе го посветиме овој напис за да ви каже с everything што треба да знаете за тоа што е корито, неговите карактеристики и типови.

Што е корито

што е корито во метеорологијата

Постојат различни дефиниции во научната литература за тоа што е корито. Тоа можеме да го кажеме тоа е издолжена област со ниски релативни притисоци на површината или на високо ниво. Генерално не е поврзано со затворена циркулација и затоа се користи за да се разликува од затворениот минимум. Спротивното е дорзалното. Оваа дефиниција повеќе наликува на концептот на динамично или барометриско корито. Во овие случаи, доволно е да се бараат минимуми површински атмосферски притисок или висина каде изолините на депресија не се затвораат за да извлечат корито.

Заедно со конвенционалното корито, се појавува концептот на превртена вода. Тоа е оној во кој изобарите, кои се линии со еднаков притисок, тие претставуваат различна ориентација од вообичаеното сирење во однос на главната депресија. Превртеното корито може да се каже дека се протега на север од дното на депресијата.

Концептот на коритото е поврзан со атмосферскиот притисок, температурата или полињата на ветерот, но никогаш со врнежите или метеорологијата во тоа време.

Видови корита

огромни дождови

Ајде да видиме кои се главните видови корита што постојат:

 • Барометриско корито. Во однос на соседните области на исто ниво, област на атмосферата со помал воздушен притисок. Тој е претставен со изобари или систем на изобари речиси паралелно и приближно во облик на V во метеоролошката табела, а неговата вдлабнатост покажува кон низок притисок.
 • Динамично корито. Депресијата се формира зад планинскиот венец што поминува вертикално или скоро вертикално низ ветрот. На пример, ова се случува кога западниот ветер се среќава со ланец на терени од север кон југ.
 • Залутан во источните ветровиНа Зона со низок притисок во зоната на трговските ветрови, генерално нормална на струјата на ветерот и се движи од исток кон запад.
 • Наводнува во западните ветровиНа Се напои со западни ветрови во средна географска широчина, генерално се движи кон исток. Проширувањето на ова корито во источните ветрови на ниските географски широчини е поврзано со западните ветрови во висина, над источните ветрови на долните слоеви.
 • Ладно корито. Подножје на воздушен притисок во кое температурата е пониска од соседната област.
 • Поларно корито. Напои во циркумполарна западна зона доволно широка за да достигне тропски области на височина. Површината е поврзана со долини со низок притисок кај тропските источни ветрови, но западните ветрови се појавуваат на умерени височини. Генерално се движи од запад кон исток и е придружено со изобилство на облаци на сите нивоа. Густи кумулусни облаци и кумулонимбус имаат тенденција да се појавуваат на и во близина на долината. Јунските и октомвриските урагани на западниот дел на Карибите често се формираат во поларните долини.

Можеме да продолжиме да го гледаме и анализираме речникот без да извлечеме цврсти заклучоци. Во сите референтни дефиниции, просторни или временски термини кои го поврзуваат постоењето на долини со мали просторни и временски структури не се појавуваат, иако тоа имплицитно се зема предвид: долините се поттомпорални структури, кои во принцип не ја означуваат површината на времето. За да разбереме што е депресија, ќе разговараме за серија прелиминарни основи.

Предни системи

Фронтовите се јасно дефинирани просторни и временски дисконтинуитети помеѓу воздушните маси што се јавуваат во средните географски широчини и се поврзани со екстратропски бури. Грубо, неговата надолжна просторна димензија и животниот циклус го прават да спаѓа во таканаречената метеоролошка скалаНа Неговата графичка претстава е добро позната и лесно се идентификува.

Имаме јасно дефиниран фронт, а тоа е дисконтинуитет помеѓу две воздушни маси со различни метеоролошки карактеристики во однос на температурата, влажноста, ветерот итн. Највообичаениот фронт на метеоролошко ниво започнува да има тродимензионална структура, така дисконтинуитетот достигнува умерено ниво, на пример до 700-500 hPa. Класичните фронтови (ладни фронтови, топли фронтови и оклузивни фронтови) не се ништо повеќе од механизам со кој атмосферата ги прераспределува вертикалните и хоризонталните градиенти на температурата и влажноста помеѓу топлите тропски и суптропски географски широчини и студените поларни географски широчини. Тие се поврзани со екстратропски бури или циклони и имаат климатска димензија. Предниот дел е поврзан со карактеристични климатски промени.

Ако предниот систем нема површински рефлексии, предниот дел се вели дека е висок. Во некои случаи, овие позитивни структури имаат своја фронтална симболика, иако некои ги цртаат како корита.

Вливи и линии на атмосферска нестабилност

Под одредени услови, корита се нацртани како елементи поврзани со нефронталната структура на врнежи во најтоплите месеци, кои во основа се формирани од конвективни фокуси кои се развиваат дење и ноќе. Овие хипотетички депресии нацртани на временската карта се обидуваат да го поддржат облачното поле, особено предвиденото или анализираното поле за врнежи, кое често се толкува како линија на метеоролошки промени или влошувања поради конвекција. Поентата е, понекогаш овие нестабилни линии се поддржани со високо динамични и термички падови и температурни врвови на ниско ниво, од кои сето тоа може да создаде средина погодна за конвекција. Во оваа смисла, депресиите често се повлекуваат зад линијата на врнежи / облаци, што е поврзано со климатските промени поврзани со конвекцијата и бурите.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е корито и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.