Што е карпа

што е карпа

На нашата планета има карпи од разни видови. Од формирањето на нашата планета, милиони се формираат со текот на годините и во зависност од карактеристиките, потеклото и потеклото постојат различни видови. Ајде да дефинираме што е карпа од геолошка гледна точка со цел подобро да разбереме од што е создадена нашата планета.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е карпа, кои се нејзините карактеристики и кои се различните видови што постојат.

Што е карпа

седиментни

Карпите се составени од минерали или агрегати на одделни минерали. Во првиот тип, имаме гранит, а во минерали, камена сол како пример. Формирањето карпи е многу бавен процес и следи поинаков процес. Според генезата на карпите, тие можат да бидат поделени во три вида: магливи карпи, седиментни карпи и метаморфни карпи. Овие карпи не се постојани, но постојано се развиваат и се менуваат. Се разбира, тие се промени во геолошкото време. Со други зборови, на човечка скала, нема да видиме формирање и уништување на комплетна карпа, но тие го имаат она што се нарекува карпест циклус.

Видови карпи

што е карпа и карактеристики

Седиментни карпи

Така се нарекуваат оние карпи што се формираат од акумулација на различни честички со различна големина, кои доаѓаат од други честички кои имаат карпести формации. Сите честички што ја сочинуваат карпата се нарекуваат седименти. Ова е потеклото на неговото име. Овие седименти се транспортираат од надворешни геолошки фактори како што се вода, мраз и ветер. Талозите што формираат седиментни карпи се транспортираат од разни геолошки фактори и се таложат во таканаречените седиментни басени.

Во процесот на транспорт на талог, честичките од каменот ќе претрпат разни физички и хемиски процеси наречени дијагенеза. Со ова име, ние се однесуваме на процесот на формирање карпи. Најнормална ситуација е формирање на седиментни карпи на бреговите на реки, морски корита, езера, утоки, потоци или клисури. Формирањето на седиментни карпи се одвива во текот на милијарди години. Затоа, за да се анализира потеклото и формирањето на седиментни карпи, мора да се земе предвид геолошката временска скала.

Плутонски карпи

Следно ќе ги опишеме главните карактеристики на овој вид карпи формирани во гореспоменатите седименти. Тие обично се густи и немаат дупки. Неговата текстура е многу груба и е составена од неколку елементи. Тие се многу разновидни затоа што можеме да најдеме различни хемиски состави во зависност од видот на магмата од која потекнуваат.

Овие карпи се многу изобилни на површината на земјата и се сметаат за природни карпи. Тоа е затоа што овие карпи фаворизираат формирање други карпи. Овие типови карпи се наоѓаат и во јадрата на копнените планети, како што се Меркур, Венера и Марс и други планети со гасни џинови, како на пр. Сатурн, Јупитер, Уран и Нептун.

Игени карпи

Игните карпи се карпи формирани со ладење на магмата во земјата. Има течен дел од наметката наречена астеносфера. Магмата може да се олади во земјината кора и со сили од земјината кора. Во зависност од тоа каде се лади магмата, кристалите ќе се формираат со различна брзина на еден или друг начин, што ќе резултира со разни текстури, како што се:

 • Гранулиран: Кога магмата полека се лади и минералите се кристализираат, ќе се појават видливи честички со многу слична големина.
 • Порфириум: магмата се произведува кога се лади во различно време. Отпрвин почна полека да се лади, но потоа стануваше сè побрзо и побрзо.
 • Стаклестото тело. Исто така се нарекува порозна текстура. Се јавува кога магмата брзо се лади. На овој начин, стаклото не е формирано, но изгледа како стакло.

Метаморфни карпи

Тие се карпи формирани од други карпи. Тие обично се составени од седиментни карпи кои биле подложени на физички и хемиски процеси на трансформација. Геолошките фактори како што се притисокот и температурата, ги менуваат карпите. Затоа, видот на карпата зависи од минералите што ги содржи и неговиот степен на трансформација како резултат на геолошките фактори.

Минерали

маглива карпа

Не можеме да завршиме да дефинираме што е карпа без да зборуваме за минерали. Минералите се состојат од цврсти, природни и неоргански материјали кои потекнуваат од магмата. Тие исто така можат да се формираат со промени во други постојни и формирани минерали. Секој минерал има јасна хемиска структура, што зависи целосно од неговиот состав. Неговиот процес на формирање има и уникатни физички карактеристики.

Минералите нарачале атоми. Познато е дека овие атоми формираат клетка која се повторува низ целата внатрешна структура. Овие структури произведуваат одредени геометриски форми кои, иако не се секогаш видливи со голо око, сепак постојат.

Единичната ќелија формира кристали кои се собираат заедно и формираат решетка или решеткаста структура. Овие кристали кои формираат минерали продолжуваат многу бавно. Поспоро формирање на кристали, толку поредени се сите честички и, според тоа, толку е подобар процесот на кристализација.

Минералните кристали не се изолирани, но формираат агрегати. Ако два или повеќе кристали растат во иста рамнина или оска на симетрија, се смета минерална структура наречена близначки кристали. Пример за близнаци е кристалниот рок кварц. Ако минералите ја покриваат површината на карпата, тие ќе формираат грутки или дендрити. На пример, пиролузит.

Напротив, ако минералите кристализираат во карпестата празнина, се формира структура наречена геодезика. Овие геодезики се продаваат низ целиот свет за нивната убавина и украс. Оливин е јасен пример за геодет. Постојат и некои големи геодезии, како што е рудникот Пулпи во Алмерија.

Постојат различни стандарди за класификација на минералите. Да започнеме со првиот. Според составот на минералите, може да се класифицира на поедноставен начин. Тие се поделени на:

 • Метал: Метален минерал формиран од магма. Најпознати се бакар и сребро, лимонит, магнетит, пирит, малахит, азурит или цинабар.
 • Неметални. Меѓу неметалите, ги имаме силикатите, чија главна компонента е силициум диоксид. Составени се од магма астеносфера. Тие се минерали како оливин, екологија, талк, московит, кварц, суров шеќер и глина. Имаме и минерални соли, кои се формираат од солта што преципитира кога испарува водата од океанот. Тие исто така можат да се формираат со рекристализација на други минерали. Тие се минерали формирани од врнежи. На пример, имаме калцит, гипс, магнезит, анхидрит, итн.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е карпа и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.