Што е извор

пролет

Во светот постојат различни видови складирање на слатководни води. Една од нив е пролет. Многу од нив се сметаа за свети места во одредени антички култури. Постојат извори дистрибуирани низ целиот свет и секој од нив има уникатни карактеристики. Повеќето од нив имаат заедничка карактеристика и тоа е дека нивната вода има високо ниво на чистота.

Во оваа статија ќе ве научиме на сè што треба да знаете за изворите, нивните карактеристики и видови.

Што е извор

заштитен извор на вода

70% од земјиштето е вода. Овој суштински елемент за живот се појавува во различни држави и е дистрибуиран во различни географски карактеристики. Оваа вода може да се најде во океаните, езерата, реките, а може да се замрзне и во глечерите. Сепак, вода се крие и во земјата, во водоносни слоеви или подземни базени. Разбирањето на овие видови извори ќе ни помогне да разбереме што е изворска вода и од каде потекнува водата што потекнува од неа.

Изворската вода доаѓа од протокот на вода од земјата или помеѓу карпите и се издига на површината. Дел од изворската вода излегува од дожд, снег или магливи карпи за да формираат топла вода. Затоа, протокот на некои извори ќе зависи од сезоната и врнежите, предизвикувајќи да се исушат изворите предизвикани од истекувањето во периоди на слаби врнежи од дожд. Напротив, оние со голем сообраќај можат да се искористат за снабдување на локалното население. Потеклото на изворската вода е она што ни овозможува да воспоставиме разни видови.

Карактеристика на изворската вода е тоа што е доволно чиста за да се смета за погодна за човечка исхрана. Тоа е затоа што водата се добива директно од подземниот резервоар. Таканаречениот аквифер игра природна заштитна улога за да спречи загадување на водата од други извори на вода (како што се реки или океани).

Сепак, оваа вода е предмет на многу строга контрола на квалитетот за да може да се консумира. За извлекување и комерцијализација на изворската вода, компанијата мора да биде регистрирана во Општиот регистар за хигиена на храна администриран од АЕСАН (Шпанска агенција за безбедност на храна и исхрана). И покрај тоа, Шпанија сè уште има многу компании посветени на флаширана вода. Само во Кастилја и Леон се флашираат над 600 милиони литри изворска вода секоја година, што претставува само 10,5% од националното производство.

Типови на пролет

природни места со вода

Може да се разликуваат три вида извори: повеќегодишни, наизменични и артески извори. Во повеќегодишните води водата доаѓа од длабочина под водената маса (зона на сатурација), каде што протокот на вода се случува постојано.

Во наизменичен извор водата се појавува кога нивото на водата е близу до нивото на подземната вода; затоа, нејзината вода тече само кога нивото на подземната вода го достигнува највисокото ниво, односно за време на сезоната на дождови. Конечно, Артески извори се вештачки извори вештачки. Тие се изградени како резултат на дупчење длабоки бунари, а нивото на подземните води е повисоко од земјата.

Во моментов, поради човечки активности, акумулацијата на подземни води или водоносни слоеви е сериозно погодена. Прекумерната експлоатација на подземните води не добива време потребно за саморегенерација, што се претвора во намалување на количината на достапна вода.

Покрај тоа, прекумерната експлоатација на подземните води целосно влијае на нејзиниот квалитет. Ако оваа ситуација продолжи, можеби ќе треба да гледаме како се сушат овие скапоцени водоносни слоеви. Експертите од оваа област предупредуваат дека намалувањето на достапните извори на подземни води е загрижувачко, што претставува ризик за милиони луѓе ширум светот.

Потрошувачка на вода

здрава вода

Ние мора да знаеме дека изворот има уникатни карактеристики што го прават мал екосистем со висока биолошка вредност. Ајде да видиме кои се посебните услови:

 • Тие се наоѓаат во планински падини и дното на кањони или слични структури. Нивната морнарица може да се појави и на дното.
 • Тие се создаваат кога ќе се наполни подземниот резервоар како резултат на инфилтрација на вода. Оваа вода доаѓа од обилните врнежи од дожд во еден регион.
 • Изворите може да биде и трајна и ефемерна во зависност од видот на теренот и карпата што го сочинуваат. Карпата може да филтрира повеќе или помалку количина на вода. Исто така, треба да ја анализирате количината на вода што ја прима од резервоарот за обновување на површината.
 • Топлите извори се сметаат и како извори. Единствениот диференцијален аспект е дека водата може да надмине 40 степени на температура.

За да се потроши водата од извор, прво мора да се спроведе процес на третман на вода. Кога изворската вода ќе стигне до пречистителната станица собрана и / или извлечена од природната средина, започнува процесот на конверзија. Прво, најголемите честички се отстрануваат преку филтер за песок. Во следната фаза, водата поминува низ јаглероден филтер, каде хлорот се отстранува со апсорпција, со што водата станува почиста. Подоцна, УВ-процесот се активира за дезинфекција на водата во потрага по можни микроорганизми или бактерии.

Флора и фауна

Изворите не се област со најголема биолошка разновидност. Повеќегодишните води се обично живеалиште на разни слатководни риби, вклучувајќи пастрмка. Некои водоземци и влекачи остануваат во него долго време, цицачите и птиците можат да дојдат да пијат вода, да се освежат или да се хранат. Инсектите се почести во нивната околина.

Поголемите пружини можат да поддржат поширок спектар на форми на живот. Другите, поради концентрацијата на јаглерод диоксид или минерали во нивните води, не можат да го поддржат животот на рибите или другите животни, но тие можат да содржат бактерии и други микроорганизми. Кога станува збор за вегетацијата, тие можат да бидат опкружени со скоро секаков вид, вклучувајќи шуми и пасишта, бидејќи не се карактеристични само за биомите или екосистемите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е извор и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Престани dijo

  Овие знаења што генерално не ги знаеме се многу вредни и интересни, ве повикувам да продолжиме да се збогатуваме со ова знаење за мајката природа што мора да го зачуваме за новите генерации ...