Што е земјотрес

сеизмички бранови

Сигурно некогаш сте доживеале мало тресење на земјата или сте забележале тремор и не сте знаеле зошто. За земјотресите често се зборува, но многу луѓе не знаат што е земјотрес навистина, неговото потекло и причини. За да го разбереме потеклото во причините за земјотресите, мора да имаме основно знаење за геологијата.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е земјотрес, кое е неговото потекло, причините и последиците.

Што е земјотрес

пат пати

Земјотрес е феномен предизвикан од вибрациите на земјината кора, поради триењето на тектонските плочи кои ја формираат површината на нашата планета. Било да е тоа од планини до таканаречени раседи, може да се најде каде било на работ на плочата, што се случува кога ќе се одделат две плочи. Најпознат случај е Северна Америка, каде се наоѓа вината во Сан Андреас. Овие места забележаа најразорни земјотреси, дури достигнаа интензитет од 7,2 степени по Рихтер.

Иако најпозната скала е Рихтеровата скала, која ја мери само големината на феномените, експертите ја користат и скалата Меркали за мерење на влијанието врз животната средина, како и сегашната сеизмичка скала за проценка на вкочанетоста и растојанието на карпата до раселено е.

Рихтеровата скала е сумирана во:

 • Интензитет 3 или помалку: обично не се чувствува, но во секој случај ќе се регистрира. Обично не предизвикува очигледна штета.
 • Интензитет од 3 до 6: забележливо. Може да предизвика мала штета.
 • Интензитет од 6 до 7: Тие можат да предизвикаат сериозна штета на целиот град.
 • Интензитет од 7 до 8: штетата е поважна. Може да уништи површина поголема од 150 километри.
 • Земјотрес од повеќе од 8 степени може да предизвика значителна материјална штета во опсег од неколку километри. Но, нема запис за достигнување на оваа скала во нашата земја.

Потекло на земјотрес

што е земјотрес и неговите последици

Земјотресите се предизвикани од движењето на тектонските плочи. Ова е затоа што овие плочи се во постојано движење и ослободуваат енергија за време на движењето. Тие можат да бидат предизвикани од вулкански ерупции бидејќи се сметаат за природен енергетски бран. Она што го перцепираме тие се сеизмички бранови од внатрешноста на земјата. Постојат различни видови на сеизмички бранови, сите претставени во сеизмограми.

Самиот земјотрес е вибрација на површината на земјата, предизвикана од ненадејно ослободување на енергија од земјата. Ова ослободување на енергија доаѓа од движењето на тектонските плочи, кои ослободуваат енергија за време на движењето. Тие можат да бидат различни по големина и сила. Некои земјотреси се толку слаби што не се чувствува соработка. Сепак, другите можат да бидат толку насилни што се способни да уништат дури и градови.

Серија земјотреси што се случуваат во еден регион се нарекува сеизмичка активност. Тоа се однесува на фреквенцијата, видот и големината на земјотресите искусни на оваа локација во одреден временски период. На површината на земјата, овие земјотреси се појавуваат како тресење на земјата и краткорочно поместување.

Тие обично се појавуваат скоро насекаде на земјата, или на рабовите на тектонските плочи или на раседи. Знаеме дека нашата планета има 4 главни внатрешни слоеви: внатрешно јадро, надворешно јадро, мантија и кора. Горниот дел од наметката е составен од карпести структури, каде што има одредена количина струи на конвекција, што го промовира движењето на тектонските плочи и затоа предизвикува земјотреси.

Сеизмички бранови

што е земјотрес

Формирањето на земјотреси се должи на проширувањето на сеизмичките бранови што се јавуваат во рамките на земјата. Ние ги дефинираме сеизмичките бранови како еластичен бран, кој се јавува при ширење на привремени промени во стресното поле и предизвикува мали движења на тектонските плочи. Иако ова го нарекуваме движење на тектонските плочи, мора да знаеме дека ова движење е толку очигледно што е скоро незабележливо. Токму овие години во кои тектонските плочи се движат побавно отколку пред милиони години. Континентот во просек се движи само 2 см годишно. Ова е незабележливо за луѓето.

Треба да се напомене дека постојат многу видови на сеизмички бранови кои можат да се генерираат вештачки. На пример, луѓето можат да создадат вештачки сеизмички бранови со употреба на техники на вадење гас, како што се експлозиви или хидраулично кршење.

Внатрешните бранови се бранови што се шират во внатрешноста на земјата. Знаеме дека внатрешниот состав на нашата планета е многу комплициран. Извлекувањето на оваа информација покажува дека постојат различни видови на сеизмички бранови. Ова е ефект сличен на прекршувањето на светлосните бранови.

Р брановите се дефинираат како бранови што се јавуваат во високо компресирана почва и се бранови што се шират во правец на ширење. Главната карактеристика на овие сеизмички бранови е тоа што тие можат да поминат низ каков било материјал, без оглед на неговата состојба. Од друга страна, имаме S бранови, овој тип на бран има попречно поместување кон правецот на ширење. Исто така, нивната брзина е помала од P брановите, така што тие се појавуваат на земјата многу подоцна. Овие бранови не можат да се шират низ течноста.

Сеизмологија и важност

Сеизмологијата е наука која ја проучува појавата на земјотреси. Така тој ја проучува дистрибуцијата на просторот-времето, механизмот на фокусирање и ослободување на енергија. Студијата за ширење на сеизмичките бранови генерирани од земјотреси бележи информации за нивната внатрешна структура, областа на обликот, густината и еластичната постојана дистрибуција. Благодарение на сеизмичките бранови, Можно е да се добијат многу информации за внатрешноста на Земјата. Ние исто така знаеме дека тие се генерирани од земјотреси и се утврдени од механиката на еластичните медиуми. Ова значи дека неговата брзина зависи од еластичните својства на медиумот што го развива, а неговата дистрибуција може да се изучува со набудување на времето на ширење и амплитудата на овие бранови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е земјотрес и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.