Што е затемнување на Месечината

фази на затемнување

Еден од феномените што најмногу го изненадува населението е затемнувањето на Сонцето. Сепак, многу луѓе не знаат што е затемнување на МесечинатаНа Затемнувањето на Месечината е астрономски феномен. Кога земјата поминува директно помеѓу Месечината и Сонцето, сенката на земјата предизвикана од сончева светлина се проектира на Месечината. За да го направите ова, трите небесни тела мора да бидат во или близу „Сизигија“. Ова значи дека тие се формираат во права линија. Видот и времетраењето на затемнувањето на Месечината зависат од положбата на Месечината во однос на нејзиниот орбитален јазол, што е точка каде орбитата на Месечината ја сече рамнината на сончевата орбита.

Во оваа статија ние ќе ви кажеме што е затемнување на Месечината, кои се неговите карактеристики и кое е неговото потекло.

Што е затемнување на Месечината

Што е затемнување на Месечината и како изгледа?

За да ги знаеме видовите на затемнување на Месечината, прво мора да ги разбереме сенките што ги создава земјата под сонцето. Колку е поголема нашата starвезда, таа ќе произведе два вида сенки: едната е потемната форма на конус наречена умбра, која е делот каде светлината е целосно блокирана, а пенумбра е делот каде што е блокиран само дел од светлината. Се случуваат 2 до 5 затемнувања на Месечината секоја година.

Истите три небесни тела интервенираат при затемнување на Сонцето, но разликата меѓу нив лежи во положбата на секое небесно тело. При затемнување на Месечината, земјата се наоѓа помеѓу Месечината и Сонцето, фрлајќи сенка на Месечината, додека во затемнување на Сонцето, Месечината се наоѓа помеѓу Сонцето и Земјата, фрлајќи ја својата сенка на мал дел од второто ..

Едно лице може да види затемнување на Месечината од која било област на земјата, и сателитите можат да се видат од хоризонтот и ноќе, додека за време на затемнување на Сонцето, тие можат да се видат само накратко во одредени делови на земјата.

Друга разлика со затемнувањето на Сонцето е тоа што траеше целосно затемнување на Месечинатаво просек од 30 минути до еден час, но може да потрае неколку часа. Ова е едноставно резултат на поголемата Земја во однос на помалата месечина. Напротив, сонцето е многу поголемо од земјата и месечината, што го прави овој феномен многу краткотраен.

Потекло на затемнување на Месечината

видови на затемнување

Се случуваат 2 до 7 затемнувања на Месечината секоја година. Според положбата на Месечината во однос на сенката на земјата, Постојат 3 типа на затемнување на Месечината. Иако се почести од затемнувањето на Сонцето, тие не се случуваат секој пат кога полната месечина се должи на следниве услови:

Месечината мора да биде полна месечина, односно полна месечина. Со други зборови, во однос на сонцето, тоа е целосно зад земјата. Земјата мора да биде физички лоцирана помеѓу сонцето и месечината, така што сите небесни тела се во иста орбитална рамнина во исто време, или многу блиску до неа. Ова е главната причина зошто тие не се појавуваат секој месец, бидејќи орбитата на Месечината е навалена на околу 5 степени од еклиптиката. Месечината мора целосно или делумно да помине низ сенката на земјата.

Видови на затемнување на Месечината

што е затемнување на Месечината

Целосно затемнување на Месечината

Ова се случува кога месечината како целина поминува низ сенката на прагот на земјата. Со други зборови, месечината целосно влегува во конусот на омбрата. Во развојот и процесот на овој тип на затемнување на Сонцето, Месечината поминува низ следниот редослед на затемнување: пенумбра, делумно затемнување, целосно затемнување, делумно и полуостро.

Делумно затемнување на Месечината

Во овој случај, само дел од Месечината влегува во прагот на сенката на земјата, така што другиот дел е во зоната на самракот.

Затемнување на Месечината во самрак

Месечината минува само низ зоната на самракот. Тоа е најтешкиот вид за набудување бидејќи сенките на Месечината се многу суптилни и токму затоа што пенумбрата е дифузна сенка. Што повеќе, ако Месечината е целосно во зоната на самракот, се смета за целосно затемнување на самракот; Ако дел од Месечината е во зоната на самракот, а другиот дел нема сенка, се смета за делумно затемнување на самракот.

Чекори

При целосно затемнување на Месечината, серија фази може да се разликуваат по контакт на Месечината со секоја засенчена област.

 1. Започнува затемнувањето на Месечината во самрак. Месечината е во контакт со надворешноста на полукругот, што значи дека отсега, едниот дел е во рамките на полукругот, а другиот надвор.
 2. Почеток на делумно затемнување на Сонцето. По дефиниција, делумно затемнување на Месечината значи дека еден дел од Месечината се наоѓа во зоната на прагот, а другиот дел се наоѓа во зоната на самракот, па кога ќе се допре до прагот, започнува делумно затемнување.
 3. Започнува целосното затемнување на Сонцето. Месечината е целосно во рамките на прагот.
 4. Максимална вредност. Оваа фаза се јавува кога месечината е во центарот на омбрата.
 5. Заврши целосното затемнување на Сонцето. По повторното поврзување со другата страна на мракот, завршува целосното затемнување на Сонцето, започнува повторно делумно затемнување на Сонцето и завршува целосното затемнување.
 6. Делумното затемнување на Сонцето заврши. Месечината целосно ја напушта зоната на прагот и е целосно во самрак, што означува крај на делумното затемнување и повторно почеток на самракот.
 7. Затемнувањето на месечината на самракот завршува. Месечината е целосно надвор од самракот, што означува крај на затемнувањето на месечината во самракот и затемнувањето на Месечината.

Некоја историја

Во почетокот на 1504 година, Кристофер Колумбо пловел по втор пат. Тој и неговиот екипаж беа на северот на Јамајка, а локалните жители почнаа да се сомневаат во нив, тие одбија да продолжат да делат храна со нив, предизвикувајќи сериозни проблеми за Колумбо и неговите луѓе.

Колумбо прочитал од научен труд во тоа време што вклучувал лунарен циклус дека наскоро ќе се случи затемнување на Сонцето во таа област, и ја искористил оваа можност. Ноќта на 29 февруари 1504 година сакаше да ја покаже својата супериорност и се закани дека ќе ја остави Месечината да исчезнеНа Кога локалните жители го виделе како месечината исчезнува, го молеле да ја врати во првобитната состојба. Очигледно тоа го направи неколку часа по завршувањето на затемнувањето.

На овој начин, Колумбо успеа да ги натера локалните жители да ја делат својата храна.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е затемнување на Месечината и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.