Што е дожд

што е дождот

Навикнати сме да врне често или не толку често во зависност од тоа каде сме. Сепак, многу луѓе не знаат што е дожд и како се генерира. Облаците се составени од голем број ситни капки вода и мали кристали од мраз. Овие капки вода и мали кристали мраз доаѓаат од промена на состојбата од водена пареа во течна и цврста во воздушната маса. Воздушната маса се крева и лади додека не се засити и не се претвори во капки вода. Кога облаците се полни со капки вода и условите на животната средина се поволни за тоа, тие се таложат во форма на мраз, снег или град.

Во оваа статија ние ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за тоа што е дожд, кои се неговите карактеристики и потекло.

Што е дожд и како се формира

врнежи од дожд

Кога воздухот на површината се загрева, неговата висина ќе се зголеми. Температурата на тропосферата се намалува со зголемувањето на надморската височина, односно колку повисоко одиме, толку е постудено, па кога се крева воздушната маса, удира во постудениот воздух и станува заситен. Кога е заситен, се кондензира во мали капки вода или кристали и опкружува мали честички со дијаметар помал од два микрони, кои се нарекуваат хигроскопски јадра на кондензација.

Кога капките вода се прилепуваат кон јадрата на кондензација и воздушната маса на површината продолжува да расте, ќе се формира вертикално развивачка облачна маса, бидејќи количината на заситен и кондензиран воздух на крајот ќе се зголеми во висина. Овој вид облаци формирани од атмосферска нестабилност се нарекуваат кумулус хумилис, и кога ќе се развијат вертикално и ќе достигнат значителна дебелина (доволно за да се овозможи премин на сончевото зрачење), тие се нарекуваат кумулонимбус облаци.

За да се кондензира пареата во заситената воздушна маса во капки вода, мора да се исполнат два услови: едниот е дека воздушната маса е доволно оладена, а другата е дека постојат јадра на кондензација кои ја апсорбираат влагата во воздухот.

Штом се формираат облаците, што ги спречува да произведат дожд, град или снег, односно некој вид врнежи? Поради надополнувањето, малите капки што се формираат и се суспендираат во облакот ќе почнат да растат, за сметка на другите капки со кои се среќаваат додека паѓаат. Во основа, две сили дејствуваат на секоја капка: отпорот што го врши нагоре протокот на воздух и тежината на самиот пад.

Кога капките се доволно големи за да ја надминат силата на влечење, тие ќе налетаат на земјата. Колку подолго поминуваат капките вода во облакот, тие стануваат поголеми, бидејќи тие се додаваат на другите капки и други јадра на кондензација. Покрај тоа, тие исто така зависат од времето што капките го поминуваат на искачување и спуштање во облакот и колку е поголема вкупната количина на вода што ја има облакот.

Видови дожд

што е дожд и неговите видови

Видот на дождот е даден во функција на обликот и големината на капките вода што се таложат кога се исполнети правилните услови. Може да бидат дождови, тушеви, град, снег, лапавица, дожд, итн.

Ситен дожд

Врнежот е а слаб дожд, чии капки се многу мали и рамномерно паѓаат. Општо земено, овие капки вода не ја навлажнуваат земјата премногу, туку зависат од други фактори како што се брзината на ветерот и релативната влажност.

Тушеви

Тушевите се големи капки вода кои имаат тенденција да паднат насилно за кратко време. Дождовите обично се јавуваат таму каде што има атмосферски притисок паѓа и формира центар на низок притисок наречен бураНа Дождовите се поврзани со облаци слични на кумулонимбус кои се формираат пребрзо, па капките вода стануваат поголеми.

Град и снегулки

Дождовите исто така можат да бидат во цврста форма. За ова, мора да се формираат кристали од мраз во облаците над облаците, а температурата е многу ниска (приближно -40 ° C). Овие кристали може да расте на многу ниски температури на сметка на замрзнување на капките вода (почеток на формирање на град) или со додавање на други кристали за да се формираат снегулки. Кога ќе ја достигнат вистинската големина и поради гравитацијата, ако условите на животната средина се соодветни, тие можат да го напуштат облакот и да произведат цврсти врнежи на површината.

Понекогаш снег или град што излегува од облакот, ако наиде на слој на топол воздух на есен, ќе се стопи пред да стигне до земјата, што на крајот ќе резултира со течни врнежи.

Врнежи од дожд според видот на облакот

паѓа дожд

Видот на врнежите зависи главно од условите на животната средина за формирање облаци и од видот на облакот што се формира. Во овој случај, најчести видови врнежи се фронтални, топографски и конвективни или бурни типови.

Фронталните врнежи се врнежи поврзани со облаци и фронтови (топло и студено). Пресекот помеѓу топлиот фронт и студениот фронт формира облаци и создава фронтални врнежи. Кога голема количина ладен воздух се турка нагоре и ја поместува потоплата маса, се формира ладен фронт. Како што се крева, ќе се олади и ќе формира облаци. Во случај на топол фронт, топлата воздушна маса се лизга над постудената воздушна маса.

Кога се случува формирање на ладен фронт, нормално типот на облак што се формира е а Кумулонимбус или Алтокумулус. Овие облаци имаат тенденција да имаат поголем вертикален развој и, според тоа, активираат врнежи поинтензивни и поголем волумен. Исто така, големината на капката е многу поголема од оние што се формираат на топол фронт.

Облаците што се формираат на топол фронт имаат повеќе стратифицирана форма и обично се Нимбоестратус, Стратус, СтратокумулусНа Нормално, врнежите што се случуваат на овие фронтови се помеки, од типот на дожд.

Во случај на врнежи од невреме, исто така наречени „конвективни системи“, облаците имаат голем вертикален развој (Кумулонимбус) од што ќе произведе интензивни и краткотрајни дождови, често поројни.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е дожд и кои се неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.