Што е Ден на земјата,

Терен

Денес, 2 февруари, е денот на мрмотот. Тоа е многу посебен ден и многу iousубопитен во исто време во кој се обидуваме да знаеме дали зимата ќе трае уште шест недели или наместо тоа, пролетта ќе се врати во зависност од тоа што ќе направи Фил, името на животното: ако се оддалечи од неговата скривница, лошите временски услови ќе траат уште некое време; Наместо тоа, ако останете, тогаш убавото време конечно ќе се врати.

Тоа е традиција што се слави во САД и Канада пред повеќе од еден век, конкретно од 1887 година.

денот на мрмотот

Потекло на денот на земјата

Овој ден има религиозно потекло. Сè започна со Денот на свеќите, празничен датум за сите христијани, кој започна да се слави на исток, а подоцна се прошири и на запад во XNUMX век. Во текот на овој ден, во Европа беа благословени свеќи и дистрибуирани меѓу луѓето. Учесниците изјавија дека, ако небото е чисто, зимата ќе се издолжува. Римјаните ја носеле оваа традиција на Германците, кои го кажале тоа ако сонцето се појави на 2 февруари, еж би можел да ја види својата сенка и затоа ќе има втора зима.

Подоцна, Германците кои емигрираа во Пенсилванија, го продолжија овој чуден фестивал, иако тие ги заменија ежите со мрмоти, бидејќи таму изобилува. Така се викаше „Ден на земјата“, ден кој беше овековечен во филмот „Заробени во времето“.

Но, колку е сигурен приземјето во предвидувањето на времето?

Па, мармотите имаат животен век од шест години и ако се земе во предвид дека ниту една година не е иста… чудно е да се мисли дека може да се добие како што треба. Всушност, Националниот центар за климатски податоци (NCDC) на Агенцијата на Соединетите држави за океани и атмосфера (NOAA) направи учат во кое беше откриено дека „приземјето не покажа талент во предвидување на доаѓањето на пролетта, особено во последниве години„Како што заклучи NCDC.

Биди така, Groundhog Day е совршен изговор за да се прослави дека пролетта наскоро доаѓа… Можеби не.

денот на мрмотот

Среќен Ден на Groundhog!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.