Што е глечер и како се формира

формирање на глечер

Глечерите се компресирана маса на мраз што се формираат во текот на илјадници години. Континуирани врнежи од снег и континуирани ниски температури под 0 степени предизвикуваат акумулација на снег на истото место, предизвикувајќи тој да се трансформира во мраз. Глечерите се најголемите објекти на нашата планета и иако изгледаат фиксирани, тие се движат. Тие можат да течат многу бавно како реки и да поминуваат меѓу планините создавајќи пукнатини и леднички релјеф. Тие исто така можат да формираат карпи и езера.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за глечерите, нивното потекло и нивните карактеристики.

Што е глечер

глечери

Глечер се смета за остаток од последниот Ледено доба. Во тоа време, ниските температури го принудија мразот да се движи кон пониските географски широчини каде што сега климата е потопла. Во моментов, можеме да најдеме различни видови глечери на планините на сите континенти, освен Австралија и некои океански острови. Помеѓу географските широчини 35 ° север и 35 ° југ глечерите можат да се видат само во Карпестите Планини, на Андите, на Хималаите, во Нова Гвинеја, Мексико, Источна Африка и на планината Зард Кух (Иран).

Тие се количината на површина што глечерите ја окупираат приближно сочинува 10% од целата копнена површина на планетата. Тие обично се појавуваат во високо планинските области бидејќи условите во животната средина се погодни за тоа. Тоа е, има ниски температури и големи врнежи од дожд. Знаеме дека постои еден вид врнежи познат под името планински врнежи, кои се јавуваат кога воздухот се крева во надморска височина и завршува со кондензација и врне дожд на врвот на планините. Доколку температурите се под континуирано под 0 степени, овие врнежи треба да бидат во форма на снег и ќе завршат со таложење се додека не формираат глечери.

На глечерите што се појавуваат во високите планински и поларни региони им се даваат различни имиња. Оние што се појавуваат на високите планини се нарекуваат алпски глечери додека глечерите на половите се познати како ледени капачиња. За време на топлите сезони, некои ослободуваат топена вода поради топењето, создавајќи важни водни тела за фауна и флора. Покрај тоа, таа е многу корисна за луѓето бидејќи оваа вода се користи за снабдување со луѓе. Тоа е најголемиот резервоар за свежа вода на планетата, кој содржи до три четвртини од неа.

обука

планински глечер

Toе видиме кои се главните чекори што се случуваат за формирање на глечер. Се состои од трајност на снегот во истата област во текот на целата година. Ако областа има постојано ниски температури снегот се чува додека не се формира мраз. Во атмосферата, сите молекули на водена пареа се држат до мали честички прашина и формираат кристални структури. Тогаш, другите молекули на водена пареа се лепат на формираните кристали и се формираат карактеристичните снегулки што сме навикнале да ги гледаме.

Снегулките паѓаат во највисокиот дел на планините и се чуваат со текот на времето по континуираните врнежи од снег. Кога ќе се собере доволно снег, почнуваат да се формираат ледени структури. Од година во година, тежината на новите слоеви на снег што се акумулира многу повеќе ја компактира структурата на мразот и предизвикува снегот повторно да се кристализира, бидејќи воздухот помеѓу кристалите се намалува. Секој пат кога кристалите стануваат поголеми и спакуваниот снег ја зголемува својата густина. Некои точки подлегнуваат на притисокот на мразот и почнуваат да се лизгаат надолу и тие формираат еден вид река која на крајот од секој релјеф во форма на буквата У.

Преминувањето на глечерот низ екосистемот генерира релјеф познат како леден релјеф. Познато е и како моделирање на глечер. Мразот почнува да достигнува линија на рамнотежа во која над линијата добивате поголема маса отколку што губите, но под губите отколку што победувате. Овој процес обично трае повеќе од 100 години за да се одржи.

Делови од глечер

динамика на еден глечер

Глечер е составен од различни делови.

 • Област за акумулација. Тоа е највисоката област каде паѓа и се акумулира снег.
 • Зона на аблација. Во оваа зона се одвиваат процесите на фузија и испарување. Тоа е местото каде што глечерот достигнува рамнотежа помеѓу зголемувањето и губењето на масата.
 • Пукнатини. Тие се областите каде што глечерот тече побрзо.
 • Морени. Ова се темни ленти формирани од седименти кои се формираат на рабовите и врвовите. Карпите што ги влече глечерот се чуваат и се формираат во овие области.
 • Терминал. Тоа е долниот крај на глечерот каде се топи натрупаниот снег.

Видови на глечер што постојат

Глечерот може да се класифицира на бројни начини, иако зависи од неговото моделирање и неговото формирање. Ајде да видиме кои се различните видови што постојат:

 • Алпски глечер: Познато е и под името планински глечер и се оние кои се создаваат на високи планини од акумулација на снег.
 • Циркус од глечер: тоа е слив во форма на полумесечина каде што водата се акумулира малку по малку.
 • Глацијални езера: Тие се наоѓалишта на вода што потекнуваат од вдлабнатините на долината и има моменти кога се замрзнати и други кога не се.
 • Долина на глечерите: овој резултат на ерозивното дејство на глацијалниот јазик. Обично има долина во форма на буквата У и генерира издолжени карпести формации.
 • Инландзис: тие се огромни маси на мраз кои целосно го покриваат целиот терен и завршуваат низ динамиката кон морето.
 • Тапани: Тие се насипи кои се формираат од седиментен материјал што глечерот го влечел по своето движење.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за глечерот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.