Што е галаксија

starвездени јата

Во универзумот има илјадници агломерации на starsвезди кои имаат различни форми и се домаќини на сите видови небесни тела. Станува збор за галаксиите. На прашањето за што е галаксија, Можеме да кажеме дека тие се големи структури на универзумот каде што starsвездите, планетите, гасните облаци, космичката прашина, маглините и другите материјали се групирани заедно или блиску со дејството на привлекувањето на гравитацијата.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е галаксија, кои се нејзините карактеристики и типови што постојат.

Што е галаксија

формирање галаксија

Тоа е група или огромна агломерација на starsвезди каде има секакви небесни тела како планети, маглини, космичка прашина и други материјали. Главната карактеристика што галаксиите се атракција на гравитацијата што ги држи сите овие материјали заедно. Луѓето биле во можност да ги видат галаксиите низ нашата историја како дифузни закрпи на ноќното небо. Благодарение на развојот на технологијата што ја имаме и имаме повеќе информации за нив.

Нашиот сончев систем каде што се наоѓаат сонцето и сите планети е дел од галаксијата позната како Млечен пат. Во античко време никој не знаеше за што се состои оваа белузлава лента што го премина небото и затоа ја нарекуваа како пат на млеко. Всушност, имињата на галаксијата и Млечниот пат доаѓаат од исто потекло. Грците верувале дека theвездите се капки млеко попрскана од божицата Хера додека го хранела Херкул.

Во млечен пат можеме да најдеме формирање на неколку starsвезди и меѓуerstвездена прашина. Најзабележителни се маглините и starвездените јата. Веројатно, тие исто така постојат и во други галаксии. Галаксиите се класифицираат според нивната големина и форма. Тие се движат од џуџести starsвезди со „само“ десетици милиони starsвезди до џиновски starsвезди кои содржат милијарди starsвезди. Во однос на формата, тие можат да бидат елипсовидни, спирални (како Млечниот Пат), леќички или неправилни.

Во набудуваниот универзум, има најмалку 2 трилиони галаксии, од кои повеќето имаат дијаметар помеѓу 100 и 100.000 парсеци. Многу од нив се групирани во галактички јата, а овие се во супер групи.

клучните карактеристики

што е галаксија и карактеристики

Се проценува дека до 90% од масата на секоја галаксија е различна од обичната материја; постои, но не може да се открие, иако неговото влијание може да биде. Се нарекува темна материја затоа што не испушта светлина. Во моментов, тоа е само теоретски концепт што се користи за да се објасни однесувањето на галаксиите.

Понекогаш галаксијата зумира на друга галаксија и на крајот се судираат, но тие се толку големи и отечени што скоро и да нема судир меѓу предметите што ги формирале. Или, напротив, може да се случи катастрофа. Во секој случај, бидејќи гравитацијата предизвикува кондензација на материјата, фузијата обично доведува до раѓање на нови starsвезди.

Галаксиите постоеле во универзумот многу пред формирањето на Сончевиот систем. Ова е систем составен од повеќе елементи, како на пр starsвезди, астероиди, квазари, црни дупки, планети, космичка прашина и галаксии.

Видови галаксии

што е галаксија

Постојат неколку начини за класифицирање на галаксиите, но најчестиот е според нивната форма.

 • Елиптични галаксии: дали се оние кои имаат елипсовиден изглед поради тесноста што ја имаат по оска. Тие се составени од најстарите starsвезди кои најчесто се наоѓаат во галаксиските јата. Од оние што се познати досега, најголемите галаксии се елиптични. Ги има и во помала големина.
 • Спирални галаксии: се оние кои имаат спирална форма. Содржи еден вид на диск кој бил зарамнет и има раце околу него што му ја дава својата карактеристична форма. Голема количина на енергија е концентрирана во средниот дел и тие обично се составени од црна дупка внатре. Сите материјали како што се starsвезди, планети и прашина се вртат околу центарот. Оние со многу долги раце добиваат повеќе издолжена форма која повеќе личи на мрена отколку на круг. Во центарот на овие галаксии се наоѓа местото каде се смета дека се раѓаат starsвезди.
 • Неправилни галаксии: тие немаат јасна морфологија, но имаат тенденција да имаат млади starsвезди кои сè уште не се лоцирани.
 • Лентикуларни галаксии: тие имаат форма што е помеѓу спиралните и елиптичните галаксии. Може да се каже дека тие се дискови без краци кои имаат помало количество меѓуerstвезден материјал, иако некои може да претставуваат одредена количина.
 • Особено: исто како што сугерира името, има и такви кои имаат чудни и невообичаени форми. Тие се доста ретки во однос на составот и големината.

Потекло и еволуција

Потеклото на галаксиите сè уште е предмет на бесконечна дебата. Според истоимената теорија, астрономите веруваат дека тие започнале да се формираат кратко по Биг Бенг експлодира Токму космичката експлозија го роди раѓањето на универзумот. Во фазата по експлозијата, гасните облаци се соединија и се компресираа под дејство на гравитацијата, формирајќи го првиот дел од галаксијата.

Вездите можат да се соберат во топчести гроздови за да и дадат место на галаксијата, или можеби прво се формира галаксијата, а потоа содржаните starsвезди се обединуваат. Овие млади галаксии се помали отколку што се сега и се поблиску една до друга, но бидејќи се судираат едни со други и стануваат дел од универзумот што се шири, тие растат и ја менуваат формата.

Повеќето современи телескопи успеале да откријат многу стари галаксии, кои настанале кратко по Големата експлозија. Млечниот пат е составен од гас, прашина и најмалку 100 милијарди starsвезди. Тоа е местото каде што се наоѓа нашата планета и е во форма на забранета спирала. Составен е од гас, прашина и најмалку 100 милијарди starsвезди. Поради густиот облак од прашина и гас што го прави невозможно јасно да се види, неговиот центар е скоро и да не се разликува. Сепак, научниците веруваат дека таа содржи супермасивна црна дупка или слично на тоа, црна дупка со маса од илјадници или милиони сончеви маси.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е галаксија и кои се нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.