Што е бура и како се формира

Импресивна бура во пристаниште

Сакам бури. Кога небото е покриено со облаци Кумулонимбус, не можам да не се чувствувам прекрасно, скоро онолку колку што оној што го сака сонцето се чувствува кога ќе го носи kingвездениот крал, излегува за прв пат по многу денови.

Ако и вие ги сакате, сигурно ќе ве интересира да прочитате сè што ќе ви кажам следно. Откријте што е бура, како се формира и многу повеќе.

Што е бура?

Страшна бура и дрво

Бура е феномен кој се карактеризира со присуство на две или повеќе воздушни маси кои се на различни температури. Овој термички контраст предизвикува атмосферата да стане нестабилна, предизвикувајќи дожд, ветрови, молња, грмотевици, молњи, а понекогаш и град.

Иако научниците ја дефинираат бурата како облак што е способен да произведе звучен грмеж, Постојат и други феномени кои се нарекуваат и такви, а тоа се оние што на површината на земјата се поврзани со дожд, мраз, град, електрична енергија, снег или силни ветрови кои можат да пренесуваат честички во суспензија, предмети или дури живи суштества.

Ако зборуваме за неговите карактеристики, без сомнение ќе мора да зборуваме за вертикално развивање на облаци кои произведуваат. Овие можат да достигнат импресивна висина: од 9 до 17 км. Таму се наоѓа тропопаузата, што е преодна зона помеѓу тропосферата и стратосферата.

Циклусот на активност на бура обично има почетна фаза на формирање, средна фаза на зрелост и последна фаза на распаѓање што трае околу еден или два часа. Но, генерално постојат неколку конвективни клетки кои се јавуваат истовремено, така што феноменот може да трае до денови.

Понекогаш бура може да прерасне во состојба на супер клетка, што е огромна ротирачка бура. Тој е способен да започне серија на растечки и опаѓачки струи и обилни врнежи. Некако е како совршена бура. Со тоа што содржи неколку вртлози на воздух, односно ветер кој се врти околу центарот, може да произведе водни изливи и торнада.

Како се формира?

Значи, може да се формира бура системот за низок притисок треба да биде близу до оној со висок притисок. Првиот ќе има ниска температура, додека другиот ќе биде топол. Овој термички контраст и други својства на влажните воздушни маси потекнуваат развој на растечки и опаѓачки движења создавање ефекти што толку многу можеме да ги сакаме или, напротив, не ги сакаме, како што се обилни дождови или ветрови, без да заборавиме на електричните празнења. Ова празнење се појавува кога ќе се достигне напонот на распаѓање на воздухот, во кој момент се создава молњата. Од него, доколку условите се соодветни, може да потекнуваат молња и грмотевици.

Видови на бура

Иако сите тие се формираат повеќе или помалку на ист начин, во зависност од нивните карактеристики можеме да разликуваме неколку видови. Најважни се:

Електрични

Електрична бура во Бразил

Тоа е феномен што се карактеризира со присуство на молња и грмотевици, кои се звуците што ги емитува првиот. Потекнуваат од облаците Кумулонимбус и се придружени со силен ветер, а понекогаш и силен дожд, снег или град.

Песок или прашина

Сахарска прашина носена од ветерот кон Европа

Тоа е феномен што се јавува во суви и полусуви региони во светот. Ветерот поместува голема маса на честички со брзина поголема од 40 км / ч, можејќи да завршиме на многу далечни континенти.

Од снег или град

Тоа е бура во која водата паѓа во форма на снег или град. Во зависност од неговиот интензитет, можеме да зборуваме за слаби или силни врнежи од снег. Кога е придружено со налети на ветер и град, тоа се нарекува снежни врнежи.

Тоа е многу чест феномен во текот на зимата во областите со голема надморска височина, бидејќи мразовите се вообичаени во овие региони.

На предмети и живи суштества

Тоа се случува кога ветрот дува риба или предмети, на пример, и тие завршуваат да паѓаат кон земјата. Тоа е највпечатливата бура од сите, и веројатно е една од најмалку што би сакале да ја видиме.

Црева за вода

Тие се маси од облаци кои брзо се вртат и се спуштаат на површината на земјата, морето или езерото. Постојат два вида: торнада, кои се торнада формирани на вода или земја што подоцна преминале во воден медиум, или не-торнадични. Постоењето на претходниот зависи од мезоциклон, кој е воздушен вртлог од 2 до 10 км во дијаметар, кој потекнува од конвективна бура и може да предизвика значителна штета со максимални ветрови од 510 км на час; во случајот на второто, тие се формираат под основата на големи облаци од кумулус и не се толку насилни (нивните максимални налети на ветерот се 116 км на час).

Торнадос

https://youtu.be/TEnbiRTqXUg

Тие се маса на воздух што ротира со голема брзина чиј долен крај е во контакт со површината на Земјата и горниот крај со кумулонимбус облак. Во зависност од брзината на вртење и штетата што ја предизвикува, нејзините максимални налети на ветерот можат да бидат 60-117Km (F0) или до 512 / 612km / h (F6).

Дали знаевте што се бури и како се формираат?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.