Што е анемометар

што е анемометар

Ветерот секогаш го толкувавме како движење на воздухот од една до друга област и, освен ако не носи песок или материјали, не можеме да го видиме. Curубопитноста на луѓето при ветрот доаѓа од тоа како да се измери она што не можеме да го видиме. На анемометар Тоа е мерниот уред што се користи за мерење на ветерот и неговата сила. Тој е еден од најчесто користените метеоролошки инструменти во светот на метеорологијата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме што е анемометар, неговите карактеристики и неговата корисност.

Што е анемометар

важноста на мерењето на ветерот

Анемометар ја мери моменталната брзина на ветерот, но рафалите можат да ги нарушат резултатите од мерењето, така што најточно мерење е просекот на мерењата направени на секои 10 минути. Од друга страна, анемометарот ни овозможува веднаш да ја измериме максималната брзина на налетот на ветрот. Затоа е многу погодна за поморски активности.

Благодарение на овие метеоролошки инструменти можеме да ја знаеме брзината на ветерот. Најкористени се таканаречените часовници. Тие ја мерат брзината во km / h. Кога ветрот се „судира“ со часовникот, тој ротира. Кругите што ги прави ги чита бројач или снимен на хартиена лента ако е анемограф.

За мерење на хоризонталната брзина на ветерот, најшироко користен инструмент е анемометарот за чаши, во кој ротацијата на чашите е пропорционална на брзината на ветерот. Единицата за мерење е km / h или m / s.

клучните карактеристики

разновидност на анемометри

Физичките карактеристики на анемометарот значително се разликуваат поради неговиот изглед, но како најкористена ротација, треба да знаете дека има лопатка на своето тело, неколку топи или чаши на крајот, и торзо слично на вентилатор. е за пресметки на брзината на ветерот.

Иако другите типови овозможуваат големи промени во оригиналниот модел и слики, нивната функционалност не е променета. Сите обезбедуваат мерка за брзината на гасовити течности. Се разбира, некои се попрецизни од другите.

Неговата употреба е многу практична, податоците што ги давате се многу корисни, и бидејќи не е многу скапо, секој може да ужива во неговите придобивки, што го прави овој мерен инструмент основа на секојдневниот и професионалниот живот на многу луѓе.

Видови анемометри

мерење на ветер

Постојат многу видови на анемометри. Нагонот е формиран од шуплива и лесна сфера (Далоз) или лопатка (Дива) чија позиција во однос на точката на суспензија се менува со ветерот, што се мери во квадрант.

Ротирачкиот анемометар е опремен со чаша (Робинсон) или елиса поврзана со централното вратило. Неговата ротација е пропорционална со брзината на ветерот и лесно може да се сними; Во магнетски анемометар, ова вртење активира микрогенератор за да помогне со точност. Мерење.

Анемометарот за компресија се заснова на цевка Питот и се состои од две мали цевки, од кои едната има предна дупка (за мерење на динамички притисок) и странична дупка (за мерење на статички притисок), а другата има само странична дупка. Разликата помеѓу измерените притисоци овозможува да се одреди брзината на ветерот.

Изненадувачки ефтини анемометри може да се купат од некои од најголемите продавачи на пазарот. Кога навистина е потребна голема прецизност, овие анемометри можат да бидат погодни за метеоролошки апликации и инсталирани во турбини на ветер. (Обично се користи само за да се утврди дали има доволно ветер за да се започне)

Сепак, ефтините анемометри се бескорисни во мерењето на брзината на ветерот во индустријата за производство на ветер, бидејќи тие можат да бидат многу неточни и слабо калибрирани, и грешката во мерењето може да биде 5% или дури 10%. Можете да купите добро калибриран професионален анемометар по разумно ниска цена и неговата грешка во мерењето е околу 1%.

апликации

Постои широк спектар на апликации за анемометарот во различни аспекти. Ајде да видиме кои се главните:

 • Земјоделство: Проверете ги условите за прскање на земјоделски култури или горење слама.
 • Авијација: балон со топол воздух, едриличар, закачам едриличар, микро светло, падобран, параглајдер.
 • Градежништво: градежна безбедност, услови за работа, безбедно работење со кран, мерење на ветер.
 • Обука: мерење и експериментирање на протокот на воздух, проценка на надворешните услови за спортски училишта, истражување на животната средина.
 • Истребување: Укажува на опасност од ширење на пожар.
 • Греење и вентилација: мерење на проток на воздух, проверете ја состојбата на филтерот.
 • Хоби: модел на авион, модел на брод, летање змејот.
 • Индустрија: Мерење на протокот на воздух, контрола на загадувањето.
 • Активирај ал аире либре: стрелаштво, возење велосипед, стрелање, риболов, голф, едрење, атлетика, кампување, планинарење, планинарење.
 • Работа во странство: проценка на состојбата.

Како функционира

Може да се каже дека најчесто користен тип на анемометар е типот чаша, кој ја пресметува брзината на ветерот со броење на бројот на снимени револуции, изразено во метри во секунда (m / s).

Друг вид на анемометар е анемометар со топла нишка, кој се користи првенствено за многу нагли промени на брзината. Овој тип на анемометар е составен од електрично загреана платина или никел жица и кога е изложен на налети на ветер, температурата на филаментот ќе се промени за да ги обезбеди потребните податоци.

На овој начин ќе ги добиеме читањата, но ако сакаме податоците да бидат просечни, потребно е да го изложувате уредот 10 минути за да добиете добра маргина за пресметка, бидејќи ако ја тестирате брзината на ветерот неколку секунди, може измерете само налет на ветер, а не голем постојан проток на воздух.

Важноста на анемометарот

Важноста на оваа алатка се рефлектира во големиот број полиња или активности во кои може да се користи. Иако нема многу намени, мерењето на брзината на ветерот претставува многу корисни податоци за повеќе задачи, затоа зазема важно место. Мерење на инструментот.

Бидејќи ветерот е клучен фактор во многу ситуации или задачи, неговото мерење е важна предност, благодарение на овој инструмент лесно можеме да ги разбереме информациите и цената е многу прифатлива.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е анемометар и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.