Економијата на Шпанија е подготвена за климатски промени?

Климатски промени

Стоп за ефектите од климатските промени тоа е од витално значење за иднината на нашите идни генерации и за гарантирање на одржување на природните ресурси и биодиверзитетот.

Сепак, акциите за ограничување на климатските промени, како што се намалувањето на емисиите на стакленички гасови, се скапи. Потребен е претходен буџет и подготовка. Дали Шпанија е економски подготвена да придонесе за намалување на ефектите од климатските промени?

Париски договор

Стотици земји ширум светот, придонесувачи за емисиите на гасови што предизвикуваат климатски промени го ратификуваше Парискиот договор. Оваа определба од страна на земјите да ги стабилизираат глобалните емисии на СО2 подразбира различни промени во глобалниот финансиски систем. Овие промени ги натераат владите и деловните субјекти да ги прилагодуваат своите буџети. Што е со шпанската економија?

Ова е едно од прашањата на кои експерти од областа на климатските промени се обидуваат да одговорат. На форумот за дискусија одржан во Мадрид од лдо деловното училиште АФИ и Францускиот институт за одржлив развој и меѓународни односи (Иддри)наречен „Управување со климатскиот ризик и одржливо финансирање“, Тие се занимаваа со прашања од ваква природа.

Ратификувањето на Парискиот договор значеше „А пред и потоа“ во економските импликации што ќе ги имаат владите во борбата против климатските промени. Овие импликации вклучуваат компании со многу јаглерод-интензивни финансиски средства. За да го направат ова, тие мора да дефинираат мапи со ризици со кои ќе се соочуваат различни сектори додека напредува енергетската транзиција кон обновливи извори. Тоа е, инвеститорите почнуваат да се прашуваат дали инвестициите што се економски исплатливи денес, засновани на експлоатација и екстракција на фосилни горива, ќе бидат такви во иднина каде ќе преовладуваат обновливите енергии.

Овој пристап кон енергетската транзиција, борбата против климатските промени и декарбонизацијата, овозможува да се извршат анализи за можните климатски ризици поврзани со инвестиции во институции и корпорации. На пример, треба да извршите обемна анализа на профитабилноста при извлекување на неоткриени фосилни горива или компании кои ги развиваат своите активности во области што се подложни на погодени од природни катастрофи предизвикани од климатските промени.

Адаптација на климатските промени

Реформи во глобалниот финансиски систем

Одбор за финансиска стабилност Тоа е тело промовирано од Г20 за реформа на глобалниот финансиски систем.Поради промените и импликациите на ефектите од климатските промени, тие беа принудени да ги стават финансиските импликации за борба против нив во фокусот на нивните приоритети.

За да се справи со овие финансиски промени, таа создаде работна група која е надлежна за подготовка на извештај што ќе ги води земјите за финансиските импликации од зголемувањето на ефектите од климатските промени.

Реформите и упатствата ќе се спроведуваат во текот на месеците од сега до јуни, така што компаниите и корпорациите можат да ги обликуваат своите промени во финансискиот систем. Документот што ќе биде претставен на самитот на Г20 во јуни во Германија ќе биде алатка што помага при советување на донесување одлуки за ризиците и можностите презентирани од глобалното затоплување, и како и најзгодните цели што мора да се изберат за да се направат овие анализи.

Што се случува во Шпанија?

Во Шпанија, свеста за климатските промени и глобалното затоплување не влијае премногу на инвестициите. Денес банката на Шпанија не знае колку средства има поврзано со средства што работат со јаглен. Затоа, таа нема никаква стратегија да помогне во развој на активности доколку се надминат праговите на опасност како резултат на ефектите од климатските промени. Тие исто така не ја знаат ранливоста на инфраструктурите кон зголемувањето на природните катастрофи.

На кратко, Шпанија е, како и секогаш, зад останатите земји. До ден-денес, тој не го знае ризикот што климатските промени можат да го носат за нашата економија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.