Мразот на Антарктикот е многу чувствителен на климатските промени

Антарктикот

Во климатските промени и воопшто нејзините негативни ефекти врз планетата, однесувањето на големите ледени маси на антарктичкиот континент игра фундаментална улога. Една од главните причини за климатските промени е зголемувањето на ефектот на стаклена градина предизвикано од прекумерно загадување од човечките економски активности.

Научната заедница е утврдена како граница на искачување на просечните температури на планетата зголемување од два степени. Оттаму, промените во нашата атмосфера и форми на живот веќе би биле неповратни и непредвидливи. Затоа повеќе од 100 земји се приклучија во борбата против климатските промени и ги ратификуваа Парискиот договор.

Студиите објавени во списанието „Природа“ покажуваат дека ледените плочи на Источен Антарктик се чини дека се најранливите области пред ефектите на климатските промени. Ова предизвикува голема несигурност во врска со покачувањето на нивото на морето што ќе се доживее во следните години, бидејќи ледените капачиња во таа област се топат со побрза стапка од очекуваното.

Фактот дека овие области се топат порано од предвиденото укажува на тоа дека тие се почувствителни на климатските промени. Група експерти во Белгија, Холандија и Германија ги анализираа податоците добиени од областа, климатските модели и сателитските слики. Благодарение на овие податоци, позната е причината зошто оваа област е поранлива. Мора да биде до силните ветрови што носат топол воздух и кои го движат снегот од неговата површина. Иако и покрај ова, експертите не можат добро да го предвидат однесувањето што ќе го има оваа област во однос на придонесот за зголемување на морето на Антарктикот.

Реки во Антарктикот

Преместувањето на снегот на површината од жешкиот и сув ветер создава поумерена локална микроклима каде се појавуваат мал број жешки точки, вклучувајќи мистериозен кратер сместен пред неколку години на ледената полица Кинг Бодуин. Тогаш, кога беше откриен кратерот, се сметаше дека е резултат на удар на метеорит. Но, денес веќе е познато дека станува збор за урнато езеро со воденица внатре. Оваа воденица е дупка што испушта вода во океанот.

За возврат, откриено е истражување спроведено од експертски групи бројни езера со течна вода скриени под површината на мразот. Големина на некои од овие езера се неколку километри. Ова може да биде доказ дека ефектите од климатските промени се зголемуваат во овие ранливи области бидејќи водата што се топи во кратерот се зголемува енормно од една во друга година.

Скриени езера на Антарктикот

Друга студија од универзитети во Велика Британија, Нов Зеланд, Германија и САД го проучувала однесувањето и важноста на ледените плочи на Антарктикот. Заклучено е дека тие играат фундаментална улога во регионалните и локалните климатски промени, во можност да објаснат зошто морскиот мраз на јужната хемисфера тој продолжи да се зголемува, и покрај затоплувањето што го доживеа во остатокот од светот.

Многу од палеоклиматските модели кои се обидуваат да ги објаснат промените на климата низ историјата, не ја зеле предвид климатската варијабилност што е втисната во палеоклиматските записи, па затоа се и донекаде нецелосни.

„Поголемиот дел од ледените брегови кои го раскинуваат ледениот мраз на Антарктикот талкаат низ овој регион како последица на атмосферската и океанската циркулација“, се вели во соопштението Мајкл Вебер, палеоклиматолог на Универзитетот во Кембриџ (Велика Британија).

Научниците потврдуваат дека периодите што се случиле низ историјата на наизменично менување на загубите и зголемувањето на ледената маса имале „каскаден ефект”Особено климатскиот систем. Тоа е, промени во климата што се случија со децении може да има значително влијание на екстензивната ледена плоча на Антарктикот и тоа може да продолжи да се зголемува и ефектите од климатските промени да продолжат да се истакнуваат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.