Луѓето предизвикуваат истребување на 72 видови на ден

Лавовите се едни од мачките на кои им се заканува најголема опасност од истребување. Останаа само 7500, 22% помалку отколку во 2000 година.

Лавовите се едни од мачките на кои им се заканува најголема опасност од истребување. Останаа само 7500, 22% помалку отколку во 2000 година.

Ивееме на многу убава планета, каде што милиони растенија и животни коегзистираат. Со просечна температура од 14ºC, животот може да постои на Земјата и да добие милијарди форми и бои. Сепак, човечките суштества не знаеле како да се грижат за тоа.

Доказ за тоа не се само моменталните климатски промени, кои сè повеќе ги забрзуваме додека ги преземаме џунглите и шумите за да ги претвориме во градови, туку и масовното истребување на живи суштества. Според изјавата објавена од Мексиканската академија на науките и објавена на мексиканскиот портал „Дознај“, ние предизвикуваме истребување на 72 видови на ден.

Луѓето се суштества кои, заради нашата логичка интелигенција, можат практично да направат се што сакаме. Но, многу пати забораваме дека не сме сами, дека сме само уште едно парче од огромната загатка што е живот на Земјата. Всушност, има и такви кои мислат дека повеќе не живееме во холоценот, тој топол период кој започна со последното ледено доба и ни овозможи да ги колонизираме сите делови на светот, но во Антропоценот.

Што е Антропоцен? Нова геолошка ера во која човечките суштества веќе го сменија природниот циклус на Земјата. Ова е нов термин, назначен од група специјалисти кој преку разни студии откри дека стапалото на современото човечко суштество ќе остане засекогаш на планетата.

Поларната мечка е едно од животните кое поминува низ најлошото глобално затоплување. Останаа само 24 илјади.

Поларната мечка е едно од животните кое поминува низ најлошото глобално затоплување. Останаа само 24 илјади.

Во ова ново време, животните се најранливи. Климата се менува. Но и неговото живеалиште. На ова мора да ја додадеме и опасноста од интензивен и неодржлив лов и риболов, како и воведување и инвазија на егзотични видови промовирани со глобализацијата.

Па тоа, ние сме директно или индиректно одговорни за исчезнувањето на 72 видови животни секој ден, и на околу 30.000 секоја година.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.