Четинари

зимзелена шума

Еден вид на растение што се шири и се шири во доцниот период на карбонифер се четинари. Овие се растенија со семиња и се нарекуваат така што се во форма на конус или лого и во моментов имаат повеќе од 550 видови. Огромното мнозинство од сите видови кои припаѓаат на оваа група се дрвја или грмушки. Тие доминираа во многу области на високите географски широчини, формирајќи шуми со зимзелени дрвја во форма на игла. Меѓу најпознатите членови на ова семејство имаме борови, ели, кедри и црвени дрвја.

Articleе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за сите карактеристики, живеалиште и главните видови на иглолисните групи.

Иглолисни карактеристики

Четинари

Станува збор за еолски растенија чие семе се развива во рамките на заштитен конус. Оттука и неговото име. Овој конус на заштита има име на стробилус. За време на времето во кое семето се развива и созрева конусот трае помеѓу 4 месеци и 3 години. Големината на овие врски е обично многу променлива во зависност од секој вид. Постојат иглолисни семиња кои се многу заштитени и се способни да издржат екстремни услови на животната средина. Поради оваа причина, тие развија голем капацитет да преживеат во различни средини. Тие се способни да се прилагодат на области со многу топлина, време на долга суша и многу студено во текот на зимата.

Адаптациите што ги имаа четинарите низ историјата главно се должеа на видот на листот. Вообичаено, сите видови четинари содржат прави стебла. Тие обично имаат голема разновидност на големини на багажникот најголемото е познатото црвено дрво со висина од 112.5 метри.

Терестријалниот биом кој главно доминира во иглолисните групи е тајгата. Сигурно некогаш сте чуле за овој вид на екосистем. Познато е и под името шуплива шума и ги има во сите области на северната хемисфера. Тие се области поблиску до половите каде температурите се поекстремни. Најстудените зими се издвојуваат со голема количина на врнежи во форма на снег. Излезе дека тој ја сочинува најголемата биома во светот бидејќи претставува 30% од сите светски шуми.

Тајгата е составена од иглолисни и бакарни шуми во повеќето области како што е внатрешноста на Канада и Алјаска во Северна Америка, голем дел од Норвешка и проширувања од страна на Финска, Русија, Шведска и Јапонија.

Видови четинари

шумска флора

Постојат бројни видови четинари во зависност од карактеристиките што ги има. Иако огромното мнозинство од нив имаат карактеристики на своето семејство, постојат сорти во морфологијата и фенологијата. Toе анализираме кои се најрепрезентативните видови во групата четинари.

Бела ела

Белата ела потекнува од централна и јужна Европа. Неговата најчеста висина е висока околу 60 метри. Се смета за прилично високо дрво и расте многу бавно во текот на првите неколку години. Додека да наполни 5 години, тој развива скоро еден метар годишно. Цветни е во пролетно време.

Грчки ела

Овој вид на четинари е роден во Грција и неговите лисја имаат темно сиво-зелена зашилена форма. Оваа боја се нарекува и бурна зелена. Неговата област на дистрибуција е обично во шуми каде има многу сонце или делумна сенка.

Ела во Колорадо

Неговото име ја означува нејзината главна област на дистрибуција. Иако има многу широка дистрибуција, главно се наоѓа во северниот дел на Мексико и југоистокот на САД. Тој достигнува висина од 30 метри и има сребрено-сива нијанса. Меѓу главните карактеристики на ова дрво откриваме дека неговите игли, односно лисјата, тие достигнуваат 8 сантиметри во должина. Овие се прилично долги ако го споредиме со остатокот од видовите во оваа група.

Друга карактеристика на елата во Колорадо е тоа што конусите на ова дрво се распределуваат одделно по пол. Во рамките на истата индивидуа, наоѓаме области каде што има повеќе машки конуси и други области каде што има повеќе женски конуси.

Црвена ела

Таа е една од најпознатите бидејќи е класична елка. Во рамките на групата на црвени ели се наоѓаат 40 други видови Тие опфаќаат региони на Азија, Јужна Европа, Северна Америка и Северна Африка. Тоа е едно од елките што најмногу се збунува од начинот на кој неговите лисја се спојуваат со гранките.

Помалку познати иглолисни видови

конуси и лисја

Toе анализираме некои од видовите помалку познати од заедницата воопшто. Сепак, многу од нив имаат голем интерес.

Корејски ела

Потекнува од јужниот врв на Кореја и е едно од најмалите елки што постојат. Има само висина помеѓу 2-5 метри. Некои сметаат дека тоа е грмушка отколку дрво. Расте многу бавно, развивајќи се помеѓу 10-15 сантиметри годишно додека не ја достигне својата зрела форма на конус. Добрата работа кај оваа ела е што е многу лесно да се одгледува од семе.

Араукаријас

Овие дрвја доаѓаат од островот Нордфолк и тоа е дрво кое може да достигне 70 метри висина. Исто така, се развива полека, бидејќи машките конуси се долги 5 сантиметри, а женските конуси се пошироки во основата и 7-12 сантиметри. Дрвото на оваа ела е прилично тврдо, тешко и бело во боја. Има голем комерцијален интерес како природен ресурс за изградба на едрилици за бродови. Обично се сади во саксии и обично се одгледува мало дрво со украсен интерес. Нормално се наоѓаат во северните области бидејќи им треба повеќе студ за да преживеат.

Син кедар

Овој вид потекнува од Северна Африка и содржи сиво-сиви игли, па оттука и неговото име. Тој е многу баран бидејќи има голем украсен интерес. Со текот на времето, таа стана една од најдобрите опции за украсување на паркови и градини. Неговата висина достигнува околу 15-20 метри, што го прави идеален за обезбедување сенка во овие урбани простори.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за четинарите и главните видови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.