Времето на спиење е под влијание на климатските промени

Девојче што спие во кревет

Дали имате проблеми со спиењето? Една можна причина може да бидат климатските промени, како што е откриено во студијата предводена од Ник Обрадович од Универзитетот Харвард, објавена во Science Advances.

И секако, на кого не му е тешко да спие кога температурата е превисока?

Здравиот возрасен човек треба да спие шест, седум или осум часа; ако спиете помалку, веројатно ќе се разбудите следниот ден уморни и можеби малку иритирани од недостаток на сон. Но, не е лесно да се одморите кога термометарот навечер чита, на пример, 28 forС. Значи, не е ни чудо што повеќе од еден и повеќе од двајца заспиваат во текот на денот, но не само во вашето соседство, туку и на целата планета.

Обрадович и неговиот тим ја документирале врската помеѓу зголемувањето на температурите и лошиот сон. Кога ги споредувате одговорите за спиењето со локалните температури, открија дека во лето чини до три пати повеќе сон отколку во која било друга сезона од годината.

Термометар

Откако ќе се воспостави врската помеѓу сонот и температурата, користеле проекции за глобално затоплување за да видат како проблемите со заспивањето би се влошиле во втората половина на векот, особено кај постари лица и сиромашни. Научникот Соломон Хсианг, од Универзитетот во Калифорнија, Беркли, објасни дека кога правиме големи грешки, како на пример кога се донесуваат лоши одлуки за работа, на пример, тоа влијае на нас до таа мера што не ни дозволува да спиеме добро.

На сите ни треба добар сон, па затоа »промена на климата за многу денови во месецот ќе генерира вистински и важен трошок што мора да го земеме предвид» Така, е предвидливо дека, како што се загрева Земјата, ќе мора постепено да менуваме некои аспекти од нашето секојдневие.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.