Црвеното море

плажи на црвено море

Човечките суштества постојано се обидуваат да создадат уникатна средина и подвижни места. Сепак, само природата е способна да нè изненади со пејзажи и неверојатни појави. Во овој случај, ќе објасниме како е формирано црвеното море. Неговото име се должи на причина што ќе ја објасниме во овој напис и што науката успеа да ја реши. Уште од античко време се сметало дека ова море има магични својства поради неговата ненормална боја.

Дали сакате да знаете сè за Црвеното Море? Продолжете да читате и ќе дознаете.

Црвеното море и неговите карактеристики

црвено море

Ова неверојатно море се наоѓа во Индискиот океан. Помеѓу континентите во Азија и Африка можеме да го видиме ова море, резултат на феномен. Областа што ја зафаќа е околу 450.000 квадратни километри. Долга е околу 2.200 км и е длабока 500 метри. Забележана е најдлабоката точка околу 2130 метри под нивото на морето.

Температурата на ова море не варира премногу со оглед на условите во животната средина. Се смета за најтопло море во светот бидејќи температурите се во опсег од 2 до 30 степени. Најниски температури се регистрираат во текот на зимата и во лето достигнуваат највисоки.

Има прилично голема соленост поради високите температури. Бидејќи е потопло, стапката на испарување на водата е поголема, така што соленоста ја зголемува неговата концентрација. Од друга страна, бидејќи има многу малку врнежи, не ја обновува водата, со што уште повеќе се зголемува соленоста.

Овие услови се она што го прави ова море многу малку животински и растителни видови, но тие се единствени. Овие се флора и фауна прилагодени по илјадници години на сегашните услови на животната средина. 10% од сите риби во светот коегзистираат во ова море и благодарение на топлината на водите, коралните гребени можат добро да се развијат. Многу од нив тие се способни да достигнат должина од 2000 километри. Коралните гребени имаат висока еколошка вредност за сите функции што ги имаат и за видовите кои живеат благодарение на нив.

Исто така, наоѓаме некои видови желки како што се зелените, желките од кожа и јастребите и други кои се во опасност од истребување.

обука

локација на црвено море

Постојат многу научници кои со години се прашувале како се формирало ова море. Теоријата која е најуспешна во овој поглед е онаа што покажува дека потекнувала пред 55 милиони години кога се одржала поделбата помеѓу Африка и Арапскиот полуостров. Ова се случи со формирањето на континентот Пангеа и се објаснува со теорија на континентален лебдат.

Кога се случила разделбата, пукнатината што останала исполнета со вода со текот на времето. Така започнало да се формира ова море. Денес, како што знаеме благодарение на плоча тектоника, ова одвојување е сè уште активно, така што морето продолжува да расте на површината. Како резултат, нивото на морето се зголемува за околу 12,5 сантиметри годишно. Ова ќе предизвика промена во условите на Црвеното Море и, веројатно, по милиони и милиони години, може да стане океан. Ова е спротивно на она што ќе се случи со Средоземното море, кое на крај ќе исчезне кога ќе се затвори теснецот на Гибралтар.

Зошто име на Црвеното Море

брод во црвеното море

Тоа е нешто што секој сака да го знае бидејќи името на Црвеното Море не е дадено затоа што водите имаат вистинска црвена боја. Ова име потекнува од постоењето на одредени цијанобактериски алги присутни во морето. Веројатно е дека овие алги и цијанобактерии се одговорни за црвената плима што се јавува во ова море. Црвените плими се јавуваат поради сезонски изливи кои се формираат во близина на површината на морето. Овие алги се оние кои ја обојуваат водата во црвена боја. Не е црвено како такво, но е црвеникаво. Овој феномен може да се забележи и во водите на Карибите.

Откриено е дека, со оглед на условите во животната средина во кои се наоѓа морето, концентрацијата на алги е доста голема. Во некои сезони од годината, тие изнесуваат толкава количина што се способни да ја претворат водата во црвена боја. Проблемот доаѓа кога има премногу население од алги и тие стануваат конкуренти. Територијата и светлината не се доволни за да ги снабдат потребите на сите алги и на крајот умираат.

Ова е дел од биолошките циклуси на секој вид и, во овој случај, концентрациите на алгите се зголемуваат или се намалуваат со текот на годишните времиња. Во сезоните каде концентрацијата на алгите е помала, бојата не е црвена, туку кафеава. Најмногу верници се оние кои сметаат дека Црвеното Море произлезе од приказната за Мојсеј. Додека водите се разделувале за да го ослободат неговиот народ и да бидат прогонувани од Египќаните, водите биле обоени во црвена боја со нивната крв.

Одраз на небото

зајдисонце на црвено море

Друга теорија за потеклото на оваа чудна боја на водите е таа што вели дека тоа се должи на рефлексијата на небото. Карпите на планините во близина на Црвеното Море се црвеникави и може да се види во водата тоа не е ништо повеќе од одраз на небото и околните планини.  Оваа хипотеза добро би ја објаснила оваа појава бидејќи планината Синај се наоѓа во близина на Црвеното море и има црвеникава боја поради своите минерали од железо. Овие планини се нарекуваат и рубински планини.

Во раните утрински часови на сончевите зраци на планините, црвената боја се рефлектира во водата. Може да биде објаснување за тоа. Сепак, има и такви што мислат дека наклонетите зраци што стигнуваат до нас од попладневните часови можат да ја објаснат бојата во водата.

Лично, мислам дека најиндицирана е теоријата за цијанобактерии и алги, бидејќи растворената крв на Египќаните не би била секогаш присутна во водата, бидејќи би испарила со текот на годините, а одразот на планините и небото ќе зависи на часовите во денот. Црвеното Море е секогаш затемнето на ист начин, тој варира само со времето во годината, што се совпаѓа со теоријата на цијанобактерии и црвени алги.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ова curубопитно море.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.