Рио Тинто

црвени води

Денес ќе разговараме за една од најпознатите iousубопитни реки на целиот Пиринејски полуостров. Тоа е за Река Тинто. Сместено е да ги капе своите води за време на патување од 100 километри до устието во провинцијата Хуелва. Името го добива поради природната обоеност на нејзините води. Овој факт ја прави една од најпознатите реки во светот.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и економски активности, како и важноста на реката Тинто.

клучните карактеристики

црвена река и посебен екосистем

Реката Тинто е добро позната во целиот свет бидејќи претставува една од најстарите рударски населби што се забележани. Некои докази што ги пронајдоа истражувачите откриваат дека веќе постоела рударска активност како на пр експлоатацијата и топењето на бакар уште од 3.000 п.н.е. Изворот на оваа река започнува во Сиера де Хуелва. Поточно, таа се наоѓа во Сиера де Падре Каро лоцирана во општина Нерва. Има рута од приближно 100 километри и има устија во форма на вливот што е составена од реката Одиел. На овој начин, тој се влева во Кадискиот Залив лоциран на границата на градот Хуелва.

За време на целото патување, тој поминува низ општината Минас де Рио Тинто, а потоа поминува кон Ел Кампило. Откако целата оваа област ќе помине, тој открива до Заламеа ла Реал и Берокал. Продолжува по својот пат кон југ и минува низ општините Валверде дел Камино, Патерна дел Кампо, Нибла и Ла Палма дел Кондадо. Конечно, тие минуваат низ други општини додека не стигнат до својот крај во градот Хуелва.

Економски активности на реката Тинто

црвени води

Оваа река е позната ширум светот со оглед на важните рударски активности што се случуваат таму. Сите овие активности се многу важни за економскиот развој на регионот. Бидејќи реката не може да се оддели од рудниците, основан е рударскиот парк Рио Тинто. Овој парк има туристичка цел и служи за да ги научи посетителите на целата историја и важната рударска активност што се одвива таму. На овој начин, вие не само што учите за историјата и тековните работи, туку и да уживате во тоа како семејство.

Постојат некои правци како што е Пења дел Хиеро, кој е рудник со римски галерии што можете да го посетите, се додека сте придружени со водичи. Постојат и други места со туристичка атракција, како што е Музејот на рударството. Тука има околу 15 простории каде што е објаснето сè што се случувало низ историјата на реката Тинто. Пребарување изложуваат некои парчиња археологија, металургија, железничка индустрија и рударство.

Некои рекреативни активности што може да донесат поголемо богатство на овие земји беа извршени во англиско соседство. Поради оваа причина, директорите на Риотинто Компани Лимитид успеаја да инсталираат копија од оваа англиска населба. На пример, тоа донесе не само економски просперитет, туку и дел од англискиот начин на живот. Гледаме терени за голф, фудбалска пракса и организација на момчиња.

Детален опис на реката Тинто

црвена река

Toе направиме подетален опис на оваа река. Знаеме дека е долг 100 километри и прима вода од делови на други реки во Сиера де Хуелва. Меѓу реките со најголем проток се следниве: Никоба, Каза де Валверде, Jарама, Корумбел, Доминго Рубио и Кандон.

Знаеме дека реката Тинто има уникатни карактеристики на водата кои произлегуваат од нејзината геолошка природа. Неговата обоеност се должи на наслагите на железо и бакар што се наоѓаат покрај коритото. Овие наслаги содржат ацидофилни бактерии во водите кои се одговорни за оксидирање на сулфидите за нивно преживување. На овој начин, со ова активност ослободува протони во водата што ја зголемуваат pH вредноста на реката и ја прават кисела канал.

Научната привлечност што оваа река ја имала низ историјата доаѓа од нејзината кисела pH вредност заедно со големото присуство на тешки метали и малата оксигенација. Овој збир на карактеристики го прави уникатен екосистем на целата планета. Фактот за проучување на уникатен екосистем на планетата е многу iousубопитен за научниците и го привлекува нивното внимание. И факт е дека реката Тинто е екстремно живеалиште кое произлегува од еволуцијата на микроорганизми за кои не се потребни големи количини кислород или сонце за да преживеат. На овој начин, тие беа во можност да се прилагодат и да се хранат со минерали. Овие организми се надарени од еволуција и вклучуваат бактерии, габи и некои ендемични алги.

Друг од организмите кој имал посебен интерес за проучување на оваа река е НАСА. Податоците од некои истражувања претпоставуваат дека, ако се најде течна вода на Марс, би можело да има некои средини слични на реката Тинто кои служат за преживување. Иако има поцрвенета боја и висока киселост, водите не се опасни за допир. Постојат реки каде може да се допираат водите без да бидат штетни, иако нивната потрошувачка е контраиндицирана поради присуството на тешки метали.

Контаминација

И покрај уникатните карактеристики на оваа река, таа не е поштедена од човечка контаминација. Иако постојат природни нивоа на контаминација како резултат на присуството на тешки материјали поделени во водата, се додава влијанието генерирано од човечки активности. Испуштање на индустриска вода од фабрики за бои без третман во општина Нерва Тие сакаат нивниот прекршок да остане незабележан бидејќи овие води имаат боја слична на водата од реките.

Мора да се земе предвид дека оваа река е посебна и единствена и може да има висока кршливост во хемискиот биланс на екосистемот. Како што можете да видите, дури и со уникатен екосистем во целиот свет човечкото суштество не го претпочита економскиот интерес отколку научниот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Тинто и нејзините посебни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лоренцо Гарсија Рило dijo

    Големината на природата што не ја знаеме. Честитки и благодарам што нè натера да размислиме за културното незнаење што не затрупа.