Цирусот

 

Цирус

Toе разговараме за една од екселансните високи облаци, цирус или цирус. Тие се посебни облаци во форма на деликатни бели нишки, или тесни бели или скоро бели брегови или ленти. Овие облаци имаат влакнест изглед, сличен на косата на некоја личност, или свилен сјај или на обете карактеристики истовремено.

 

Тие се составени од ситни ледени кристали, бидејќи се формираат на голема висина (8-12 км.). На овие нивоа, температурата се движи од -40º до -60ºС, така што воздушната маса, со висока содржина на водена пареа и која се лади до сатурација, произведува ледени кристали наместо капки вода. Формирањето на овој тип облак се должи на фактот дека овие кристали, водени од силниот ветер, кои преовладуваат на високо ниво, ги формираат карактеристичните парчиња со кои се појавуваат на небото. Бидете внимателни да не ги мешате со Циростратус. Последните секогаш создаваат феномен на ореол.

 

Во врска со состојбата на времето со кое се поврзани, може да се каже дека кога ќе се појават изолирани тие се знак на добро време, но ако напредуваат организирани и прогресивно се зголемуваат кон хоризонтот (како на фотографијата) тие укажуваат на непосредна промена на времето, некои напред или клешти. Попречно на ветрот означува млаз поток во висина.

 

Giveе дадеме неколку совети во случај секој читател да сака да го фотографира овој вид облак. Мора да знаете дека тие ја нудат својата најдобра светлина под агол од 90º со сонцето. Користете филтер за поларизација да ја истакне белата боја на Цирусот и да го затемни небото сино. Вклучете ги референците за земјата. На зајдисонце, сончевите зраци под хоризонтот прават, со прекршување, Цирусите прво да станат жолти, потоа портокалови, потоа црвени, розови, за да завршат сиви. Овој редослед е токму обратен на изгрејсонцето.

 

Во Цирус се разликуваат 4 видови (Fibratus, Uncinus, Spissatus и Floccus) и 4 сорти (Intortus, Radiatus, Vertebratus и Duplicatus).

 

Fuente: АЕМЕТ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   асдасда dijo

  и ако е формирана од ледени структури ... зошто не падне? мразот тежи

 2.   РУБЕН ДАРИО ГАЛИНДЕЗ ПЕДРЕРОС dijo

  во кали, на 11 јануари 2016 година, имаше облак од цирус