Цирокумулус

 

Цирокумулус

Затворање на делот од висока облачност, заедно со Цирус и Цироестратус, овој пат ќе се справиме со Цирокумулус или Цирокумулус. Овој тип облак се состои од брег, тенок слој или лист бели облаци, без сенки, составен од многу мали елементи во форма на зрна, кадрици, купчиња, бранови, обединети или разделени и распоредени со поголема или помала регуларност. Повеќето елементи имаат очигледна ширина <1º.

 

Составени се од ледени кристали, имаат процес на формирање сличен на Цирус и Циростратус. За разлика од нив, Цирокумулусот го изневерува присуство на нестабилност на нивото на кое се наоѓаат и што им дава на овие облаци кумулиформен изглед. Облаците од цирокулум се едни од најубавите и најспектакуларните облаци, а воедно и најтешко да се забележат, поради нивната мала фреквенција на небото. Тие се на височина од 7-12 км.

 

Освен ако тие значително се зголемуваат со текот на времето, тие обично не укажуваат на промена на времето. Друго
понекогаш се појавуваат поврзани со млазни потоци голема надморска височина (млаз поток). Не мешајте ги со Altocumulus, сличен по изглед, но понизок, сив и со поголеми составни елементи.

 

неговата проблеми со фотографирање, особено ако сакате да вклучите референтен копнен елемент, бидејќи
бидејќи се составени од многу мали „зрна“, кои не се разликуваат визуелно, освен вертикално
прегледувач, вашата фотографија треба да биде направена во многу зенитна позиција. Поларизирачки филтер значително ќе се подобри
контрастот со небото.

 

Може да се разликуваат 4 вида (Stratiformis, Lenticulares, Castellanus и Floccus) и 2 сорти (Undulatus и Lacunosus).

 

Fuente: АЕМЕТ

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.