Циркумполарни соelвездија

Кога зборуваме за со constвездија на фирмата можеме да анализираме различни видови. Еден од помалку познатите, но многу важни видови е циркумполарни соelвездија. Тоа е вид со ofвездие за кој многу луѓе не се свесни, но тоа е од голема важност. Тие се на помалку од 30 степени од плоштадот на географскиот северен пол или географскиот јужен пол. Една од најпознатите starsвезди во ова соlationвездие е Полската везда.

Во оваа статија ќе објасниме сè што треба да знаете за циркумполарните соelвездија и нивната важност.

Карактеристики на theвездите и со constвездијата

Циркумполарни соelвездија на небото

Кога велиме дека ги анализираме со constвездијата, мислиме на група starsвезди кои се произволно поврзани едни со други и со посебна карактеристика. И тоа е дека тие се лоцирани од замислени линии и линии кои се способни да формираат фигура, силуета или форми на предмети, луѓе или апстрактен цртеж. Постојат бројни видови на соelвездија во зависност од облиците и бројот на starsвезди што го сочинуваат. Постојат некои соelвездија има форма повеќе од 200 starsвезди иако тие обично имаат малку помалку.

Некои лесно се препознаваат на небото благодарение на најсветлите starsвезди кои припаѓаат на истото со constвездие и се нарекуваат алфа starsвезди. Theвездите на едното соlationвездие можат да бидат дел од други и се поделени на различни видови. Повеќето соelвездија се класифицираат во зависност од ситуацијата на небото. Ние имаме крајните со constвездија, јужните совездија, хороскопските соelвездија и циркумполарните со constвездија.

Со Theвездијата на зодијакот се добро познати, бидејќи тие исто така имаат големо значење со знаците на зодијакот и со големи митолошки приказни. Циркумполарни соlationsвездија се оние кои се на растојание од најмалку 30 квадратни степени од географскиот северен пол или географскиот јужен пол. Тие се најблиску до половите. Една од theвездите што им припаѓа на овие најпознати соelвездија на светот е starвездата пол.

Циркумполарни соelвездија на северната хемисфера

Циркумполарни соelвездија

Toе ги анализираме 8-те циркумполарни соelвездија кои припаѓаат на Арктичкиот круг, кои се наоѓаат на северниот пол и на најсеверните области.

 • Голема мечка: Тоа е тоа соelвездие исто така познато под името Голема Мечка, затоа што е нејзино латинско име. Најпознат е на целото небо. Може да се види во текот на целата година на северната хемисфера и се состои од околу 209 starsвезди од кои 18 од нив се главни.
 • Мало мече: Тоа е уште една од најпознатите соelвездија во светот и претставува една од најрепрезентативните на северната хемисфера. Има само 7 starsвезди кои формираат силуета на количка или автомобил, поради што се нарекува и со carвездие на автомобили. Сместено е на северната хемисфера и starвездата на пол се наоѓа таму. Тоа е оној кој помага постојано да се истакнува географскиот северен пол и невозможно е да се набудува од јужната хемисфера.
 • Касиопеја: тоа е едно од со theвездијата кои се дел од главниот каталог на Птоломеј. Тоа е со constвездие составено од 5 главни starsвезди во форма на М или З, чии краеви се насочени кон poвездата на северниот пол. Ова соelвездие припаѓа на групата од 88 современи со astronвездија на астрономијата. Се наоѓа на северното циркумполарно небо.
 • Northвезда на северен пол: Тоа е прозрачна starвезда која се наоѓаше близу до географскиот северен пол. Денес гледаме дека оваа позиција е покриена со starвездата Поларис, која е позната и под името Алфа Урса Минорис. Припаѓа на со theвездието Мала мечка и е најсветло од нив.

Циркумполарни соelвездија на јужната хемисфера

На јужната хемисфера циркумполарните со constвездија се нарекуваат меридијани и постојат само во 6 со constвездија што успеваат да се претворат во протагонист на хемисферата. Ајде да ја анализираме секоја од нив:

 • Crux: тоа е познато под името на совездието на Јужниот крст, ова е едно од најпознатите на Јужниот пол. Се користи за лоцирање на јужниот небесен пол на најсјајната expandвезда што се шири. Најсјајната starвезда во ова соlationвездие се вика Акрукс. Ова соelвездие е составено од 4 главни starsвезди и е најмалата starвезда од сите со theвездија на небото денес.
 • Карина: Таа е една од најпознатите со constвездија за претходно формирање на големо соelвездие на Арговиот кораб. Таа беше поделена на 4 други мали со constвездија познати под имињата Вела, Кученца, Пиксис и Карина. Ова со constвездие ја има втората најсјајна starвезда на целото небо. Познато е под името Алфа Карина. Во рамките на ова соlationвездие е starвездата Канопо. Ова име потекнува од навигаторот на Менелај, кралот на Спарта.
 • Southвезда на јужниот пол: сВо моментов е позната под името Меридијанска поларна Starвезда. Ова значи дека се наоѓа на јужната хемисфера конкретно во областа најблиску до географскиот јужен пол. Иако оваа starвезда не е многу видлива, таа мора да се визуелизира во со withinвездието Круз дел Сур. Има важна starвезда позната како Поларис Австралис.

Некои iosубопитства

Циркумполарните соelвездија имаат некои куриозитети затоа што секогаш можеме да ги видиме. Тие можат да се анализираат во кое било време од денот, ако не и за сонцето. Покрај тоа, тие можат да се прегледуваат во секое време од годината. Тие се нарекуваат така затоа што се наоѓаат во областите на хемисферите во близина на половите и се вртат околу starвездата на столбот.

Поради копнената ротација на нашата планета, таа ни дава чувство дека небото се врти и околу небесните полови. Ова нè тера да го видиме тоа appearвездите се чини дека прават целосен пресврт на секои 24 часа. Во овој свиок ја вклучуваме и starвездата на пол, иако не се наоѓа точно на небесниот северен пол. Сепак, опишува обем околу пол кој е практично занемарлив.

Во зависност од географската ширина во која се наоѓаме сега во некои starsвезди кои ќе напишат лак на небото, додека ќе има други што ќе опишат обем околу небесниот пол, тоа се циркумполарните со constвездија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за циркумполарните соelвездија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.