Циклус на азот

циклус на азот

El циклус на азот тоа е основен биогеохемиски циклус за правилно функционирање на животот. Постојат различни видови на биогеохемиски циклуси кои се оние кои гарантираат поволни услови на животната средина за развој на животот. Сите живи организми зависат од азотниот циклус за нивниот раст и развој.

Поради оваа причина, ќе го посветиме овој напис за да ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и важност на азотниот циклус.

Кој е азотниот циклус

азотен циклус во морето

Азотниот циклус не е ништо повеќе отколку во збир на хемиски и биолошки процеси што овозможува снабдување на живите суштества со азот за нивниот развој. И тоа е дека овој елемент е важен за да може живо суштество да се развие во целост. Постојат различни резервоари, фази во овој циклус кои се од големо значење за животот на човекот. Како и со јаглеродниот циклус и другите природни циклуси, постојат извори на емисија на овој елемент. Од друга страна, за циклусот да се затвори целосно, мора да има извори на апсорпција на азот. На овој начин се постигнува глобалната рамнотежа на азотот да биде стабилна така што сè ќе работи правилно.

Сепак, човечките суштества предизвикуваат различни влијанија врз животната средина од глобално ниво и овој циклус е сериозно под влијание. Меѓу карактеристиките што ги имаме за овој биогеохемиски циклус, имаме и неговото потекло. А, азотот потекнува од создавањето на нови атомски јадра, неметални хемиски елементи во гасовита состојба. Знаеме дека разни органски и неоргански хемиски форми се манифестираат низ целиот циклус. Функционирањето на сите елементи започнува од губење на електрони. Тоа е кога, без електрони, може да се создадат аминокиселини, ДНК и протеини. Благодарение на целиот овој состав, азотниот циклус е одговорен да игра фундаментална улога во растот на растенијата и ткивото на живите организми.

Иако е вид на нематеријална екосистемска услуга, таа е од фундаментално значење за развојот на животот. Затоа, мора да се научи да се зачува овој циклус бидејќи е од витално значење.

Глобални размери резервоари за азот

со велосипед

Toе анализираме кои се главните акумулации каде што се наоѓа азот во светски размери. Првиот дел се атмосферата. Знаеме дека нашата атмосфера има големо присуство нал азот, ова е 78% од сите гасови. Тоа е најголемиот дел од овој слој на воздух. Иако атмосферскиот азот е инертен и не изведува никаков вид реакција, тој ја игра својата улога во сето ова.

Друга област каде што има резервоар за азот е во седиментни карпи. 21% азот се наоѓа мешан со органска материја и дистрибуиран низ океаните. Да не заборавиме дека и на морскиот живот му треба азот за да може правилно да се развива. Азотот во морскиот живот е инкорпориран на поинаков начин. Постојат многу живи суштества на кои им треба азот секој ден за да можат да ги исполнат виталните функции.

Последниот дел од резервоарот на овој елемент е во микроорганизми. Микроорганизмите кои учествуваат во азотниот циклус се оние со кои се познати името на фиксаторите, нитрификаторите и денитрификаторите. Фиксатори се оние организми кои имаат за цел да го поправат азотот во вашето тело или во други организми. Од друга страна ги имаме нитрификаторите. Станува збор за оние живи суштества кои се хранат со азот како дел од органската материја. Денитрификатори се оние кои го отстрануваат азотот како резултат на хемиски реакции.

Фази на азотниот циклус

азот во земјоделството

Toе видиме кои се главните фази низ кои поминува овој циклус бидејќи се менува континуирано. Откривме различни фази во кои азотот бил присутен додека гасот добивал една или друга важност. Ајде да видиме кои се главните фази:

 • Фиксација: Тоа е фаза во која атмосферскиот азот се добива од сите живи суштества што можат да го користат преку абиотички начин. Само тој дел од екосистемот немаат идеја. На пример, електричната енергија од молња и сончевото зрачење се абиотички елементи. Биотичкиот живот е дел што е способен да добие азот од микроорганизми што постојат во почвата.
 • Асимилација: тука се издвојуваат нитрати. Во текот на целата оваа фаза од циклусот, растенијата играат основна улога. Во цитоплазмата на растителните клетки имаме нитрати кои се сведуваат на нитрити. Во нитритот се користи за да може да се вметне во растението преку корените. Ние знаеме дека растенијата користат азот како храна со цел да растат и да се размножуваат.
 • Амонификација: тоа е фаза од азотниот циклус каде се претвора во амониум јон поради дејството на аеробните микроорганизми. Ова значи дека тие се микроорганизми кои работат во присуство на кислород.
 • Нитрификација: Тоа е дел од процесот кој се состои од биолошка оксидација на амонијак од аеробни микроорганизми. Благодарение на оваа нитрификација, азотниот амонијак се враќа во почвата за повторно да го користат растенијата.
 • Имобилизација: тоа е спротивен процес на нитрификација.
 • Денитрификација: е спротивен процес на фиксација. Тука имаме процес познат како анаеробно дишење. Тоа е, овој тип на процес се јавува во отсуство на кислород. Овој процес е одговорен за враќање на азотот во атмосферата и нитратот растворен во вода. Тоа е последната фаза од циклусот каде што сè се враќа во своето потекло.

Значајност

Како што споменавме претходно, овој циклус е доста важен на еколошко ниво. Азотот е важен за организмите се додека е употреблив од нив. Тој е суштински елемент за производство на ДНК, аминокиселини, протеини и нуклеински киселини. Тие исто така стануваат основен елемент за развој и продуктивност во земјоделството. Голем дел од ѓубривата што се користат во земјоделството за да направат земјоделските култури да растат побрзо и со подобри карактеристики имаат многу кислород.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за азотниот циклус и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.