Хоризонт на настанот

Црна дупка

Кога зборуваме за првата направена црна дупка, термин познат како хоризонт на настани. Тоа е последната сенка пред длабока црна боја што е во состојба да ја проголта целата светлина за да не дозволи повторно да излезе. Многу луѓе се прашуваат што значи ова.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и важност на хоризонтот на настанот.

Кој е хоризонтот на настанот

црна дупка вистинска фотографија

Мора добро да се нагласи дека црните дупки се способни да ја заробат целата материја и самиот простор-време внатре. Не само што може да фати светлина, туку е центар со таква гравитација што може да го влоши сè што спомнавме. Дупките во себе тие се целосно црни и лишени од какви било одлики. До сега тие беа во можност да не бидат дома само поради огромните ефекти што ги предизвикуваат околу нив. Познати се и по огромната енергија што ја даваат.

Ова е причината што првиот пат кога е контактирана црна дупка е благодарение на употребата на мрежата на радиоскоп. Овие радиоскопи можат да го мерат зрачењето од вселената. Тоа не посочува кон универзумот како што би покажал телескопот. За специфично откривање на две црни дупки, користени се флуороскопи. Една од нив е супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија. Другите се јадрото на галаксијата М87.

Благодарение на тековните компјутерски програми, можеме да ги преведеме податоците обезбедени од радиотелескопи во слики. Токму поради ова е направена првата фотографија од црна дупка.

Точка без враќање

хоризонт на настани

Имајте на ум дека не можете да видите ништо во црна дупка. Можеме да ја видиме само трагата на енергијата ослободена од гасот што ротира во неговата околина. Рече гас тоа е супер топло и емитува многу зрачење. Зрачењето може да помине низ облаците од прашина околу сите црни дупки. Сенката што може да се види ни дава некои информации за тоа како просторот-времето се витка во непосредната околина на црната дупка.

Веднаш по целиот овој дел е хоризонтот на настанот. Повторно треба да се напомене дека не можете да очекувате да видите какви било светла или лента што може да се посочи. И, тој хоризонт на настаните е замислена граница. Ако можеме да го преминеме хоризонтот на настанот, немаше да забележиме каков било вид на промена. Ова е затоа што не е природна површина, туку е точка на дупката без враќање. Оваа точка значи дека, оттаму, постои само една можност: да продолжиме да паѓаме во дупката без можност за пресврт.

Големата гравитациона сила што ја имаат црните дупки привлекува сè што се наоѓа во нив. Таква е количината на маса и густина што тие имаат огромен притисок.

Теоретско објаснување на хоризонтот на настанот

хоризонт на настани во црна дупка

Toе дадеме нешто повеќе теоретско објаснување за да се обидеме да ги визуелизираме карактеристиките и суштината на хоризонтот на настанот. Имајте на ум дека хоризонтот на настанот на црната дупка е поврзан со брзината на бегство на објектот. Станува збор за брзината што хипотетичка личност ќе влезе во црната дупка. Оваа брзина би морало да се надмине гравитационото влечење на црната дупка. Колку е некој поблизу до црната дупка, толку е поголема брзината што ќе им биде потребна за да можат да избегаат од масивната сила на гравитацијата.

Хоризонтот на настанот може да се каже дека е прагот околу црната дупка каде што брзината на бегство ја надминува брзината на светлината. До денес не најдовме ништо што има брзина поголема од брзината на светлината. Ова се гледа во специјалната теорија на релативност на Ајнштајн. Бидејќи во теорија нема ништо што може да патува со поголема брзина, тоа значи дека хоризонтот на настаните на црната дупка е во суштина точката каде што ништо и никој не може да се врати. Името се однесува на неможноста да се биде сведок на кој било настан што се случил во рамките на таа граница, хоризонтот над кој не може да се види.

Да претпоставиме дека постои хипотетички патник кој го надминува хоризонтот на настанот. Од тука, во теоријата се вели дека целата маса на објектот се сруши во бесконечно густа пространство. Ова значи дека ткаенината на просторот и времето, како што знаеме, се целосно искривени. И тоа е дека е закривена до бесконечен степен. Внатре во оваа црна дупка, покрај хоризонтот на настаните, не постојат закони на физиката што ги знаеме според теоријата на Ајнштајн.

Тотално откритие

Научниците успеаја да фотографираат нешто што не се сметаше дека може и не постои. До неодамна се сметаше дека црните дупки не се ништо повеќе од теоретски што служеа за објаснување на одредени обрасци во универзумот. Сепак, благодарение на сегашната технологија, можеме да ја имаме првата фотографија од црна дупка.

Факт е дека за светот на науката значеше голем напредок. Имајте на ум дека многу учебници поврзани со универзумот ќе мора да бидат препишани. Големата количина на информации што ги имаме во моментов во однос на минатото, значи дека треба постојано да се ажурираме.

Познато е дека црната дупка во нашата галаксија е способна да апсорбира што претстои. Дури и светлината не може да се врати од хоризонтот на настанот. Апсолутно сè што вкрстува во ова Хоризонтот завршува деформиран како што се случува со простор-времето. Iousубопитно е што постои место во познатиот универзум каде законите на физиката, како што знаеме, не можат да се применат, бидејќи тие не постојат.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хоризонтот на настанот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.