Хомо хабилис

хомо хабилис

Човечкото суштество, како и другите видови, имало и други видови предци. Една од нив е Хомо хабилис. Се смета за најстар предок на нашиот род и бил откриен благодарение на првите фосили. Појавата на Homos habilis се случува пред приближно 2.4 милиони години. Остана на земјата скоро 800 илјади години и се совпадна со некои други предци, како што се Хомо еректус и Хомо Рудолфенсис.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, потекло, улога на еволуција и curубопитност на хомо хабилис.

клучните карактеристики

лице на хомо хабилис

Првите остатоци што се пронајдени кај овој вид предок на човечкото суштество се случија во Африка. Благодарение на можноста што овој примерок ја разви за да може да манипулира со предмети, е причината што го заработи ова име. Тој претстави интелигенција супериорен во однос на другите предци познати како Австралопитех. Голем дел од еволутивниот развој на овој вид се должи на фактот дека тој започна да вклучува месо во неговата исхрана. Повеќето микроелементи во месото помогнаа да се генерираат нови когнитивни способности. Мажјаците биле многу поголеми од женките и биле двоножни.

Иако беше двоножен, сепак одржуваше одредена морфологија одвоена од сегашниот човек. Неговите раце беа многу подолги и служеа и како поддршка за некои нагли движења. Тие имале форма слична на денешните големи мајмуни. Од друга страна, тие сè уште имаа прсти кои им помагаа полесно да се искачуваат на дрвјата. И покрај тоа што мислите, vТие живееја во групи и имаа прилично хиерархиска структура.

Потекло на хомо хабилис

човековиот напредок

Името на Хомо хабилис потекнува од фактот што се пронајдени остатоци од прибор направен со камен, направени од индивидуи од овој вид. Се појави пред приближно 2.6 милиони години и живееше до пред приближно 1.6 милиони години. Овој вид живее уште од плеистоценот во гелазиската и калабриската ера. Оваа праисториска ера во која се разви дека овој дел од човечкото суштество главно се карактеризира со намалување на врнежите. Толку беше сушата што имаше доволно проблеми за развој на флората и фауната.

За разлика од она што се случи со хомо еректус, овој вид не го напушти континентот. Сите остатоци што се пронајдени се наоѓаат во Африка. Ова ја прави целата област на Танзанија да се смета за лулка на човештвото. Во 1964 година започнаа да се откриваат низа можни и да се анализираат остатоците од коските и другите елементи. Овде го сфатија откритието. Овој вид беше каталогизиран како Homo habilis и се сметаше за нов вид во човечкиот род.

Во нејзината географска дистрибуција го наоѓаме африканскиот континент, иако има некои научни струи кои предлагаат други теории. И, тоа е дека хоминидот потекнува од областите на Етиопија, Кенија, Танзанија и Источна Африка. Иако постојат различни откритија во палеонтологијата, не постои доказ дека овој вид мигрирал на други континенти.

Улогата на хомо хабилис во еволуцијата

хомо еректус

Овој вид на човечко суштество има голема важност и еволуција. Дотогаш се сметаше дека еволутивната линија што води кон човечкото суштество е многу едноставна. Се сметаше дека е од Австралопитек, преку Хомо еректус, а подоцна и од неандерталци. Ова е кога се појави Хомо сапиенс. Она што дотогаш не беше познато е дали има друг среден вид помеѓу овие човечки суштества. Обединетите фосили пронајдени во хомо еректус биле пронајдени на азискиот континент и ништо не било поврзано со Африка.

Благодарение на откритието направено во Танзанија, може да се пополнат неколку празнини што постоеја во знаењето за човечката еволуција. Истражувачите заклучиле дека остатоците што биле пронајдени изгледале како нов вид од родот Хомо. И, тоа е што овие остатоци ги исполнија сите потребни барања тие да бидат од овој жанр. Меѓу овие барања наоѓаме исправено држење на телото, бипедал и вештини за да може да се справиме со некои алатки. Сите овие способности доведоа до заклучок дека припаѓа на нов вид од родот Хомо. Она што било најоддалечено од другите подоцнежни видови е неговиот кранијален капацитет, кој во тоа време бил прилично мал.

Разликите што постоеја со Австралопитекус беа неколку. Ова го прави Хомо Хабилис да се смета за најстариот претходник на современиот човек. Се сметаше дека до релативно неодамна, Хомо хабилис и еректус потекнуваа едни од други. Сепак, некои посовремени откритија направени во 2007 година успеаја да воспостават сомнежи во врска со ова. Овие експерти истакнуваат дека Хомо хабилис можел да преживее подолго отколку што се сметаше порано. И ако ја направиме математиката, овој факт би можел да направи за време на околу 500.000 XNUMX години историја, двата вида можеле да живеат заедно.

Без сомнение, ова е големо откритие на научниците. Се создава сомнеж во врска со припадноста што постои помеѓу двата вида во кои и денес се одржува сомнежот дека еректусот се брани од хабилис. Нивниот соживот не е исклучен, иако честопати се посочува дека имало некаква бескрвна борба за ресурси. Резултатот од борбата за ресурси беше Хомо еректус како победник. Поради оваа причина, Хомо Хабилис исчезнуваше.

Тело

Знаеме дека меѓу карактеристиките на споредбата на Homo habilis со Australopithecus, гледаме како има намалување на многу нејзини клиенти. Стапалата се слични на сегашните и имаа одење скоро тотално како што сум живеел. Што се однесува до черепот, формата беше позаоблена од онаа на претходниците. Неговото лице беше обележано со помал прогнатизам отколку Австралопитехус.

Ако го споредиме со сегашното човечко суштество, ќе видиме дека тој не бил особено голем по големина. Мажите можеа да измерат 1.4 метри и да тежат околу 52 сантиметри. Од друга страна, жените биле многу помали. Тие достигнаа само еден метар висина и тежина од 34 килограми во просек. Ова укажува на прилично изразен сексуален диморфизам.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Homo habilis и неговата улога во еволуцијата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.