Хомо претходник

хомо претходник

Во еволуцијата на човечкото суштество како што го познаваме денес, имало бројни видови. Една од нив е Хомо претходник. Тоа е вид на видови кои трошат изумрени, но припаѓаат на родот Хомо и се смета за една од првите и најстарите навики во Европа. Според остатоците од пронајдените фосили на ова човечко суштество, се знаело дека постоело пред приближно 900.000 XNUMX години.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и еволуција на Хомо претходник.

клучните карактеристики

череп на хомо претходникот

Тоа е вид што му припаѓа на човечкото суштество и дека еволутивната линија е помеѓу Хомо хајделбергенеза и Хомо неандерталезин. Тоа беше првиот хоминид кој ја насели Европа и е роден во Африка. Скоро сите научници сметаат дека тоа е лулка на човештвото и миграцијата беше истовремено кон Европа и Азија. Се проценува дека во прашање на геолошко време навика за време на Плеистоцен пониско. Некои од карактеристиките што ги има овој вид се архаични, а други се посовремени. Ова утврдува дека тоа е еволутивна мешавина за промена во еволуцијата на човечкото суштество.

Првите наоѓалишта на овие остатоци беа оние што се наоѓаа во градот Чепрано во Италија. Оттаму стана популарно со заедничкото име на човекот на Чепрано. Главното парче од остатоците што е проучено во поголема длабочина е онаа на черепот со карактеристики кои се движат помеѓу примитивните и модерните. Некои од научните докази што ја мерат староста на овој череп е тоа датирано е старо приближно 900.000 XNUMX години. Со оглед на тоа што има различни филогенетски, хронолошки и археолошки карактеристики слични на оние на другите видови, тој беше наречен со името истражувач или пионер.

Остатоците што се сочувани во подобри услови се горна вилица и фронтална коска на младо лице чиј живот по смртта се проценува дека тоа се случило околу 11 години. На истото место каде што можеа да се најдат овие остатоци, беа изброени само неколку парчиња камени алатки и бројни животински коски. Ова укажува дека ова човечко суштество веќе може да изгради алатки. Истата работа се случува со Хомо неандерталезин или Хомо хабилис.

Иако е познато дека сите овие коски и остатоци се должат на времето пред скоро милион години, скапо е да се има можност директно да се контрастираат. И тоа е дека секој дел од телото и неговата анатомија одговара на различни лица од возрасни групи.

Хоминидната експанзија и Хомо претходник

мандибуларен

Она што може да се потврди е дека остатоците имаат некои заеднички одлики. И ги има скоро сите се од примитивни хоминидни доселеници кои живееле во Африка и некои кои веќе мигрирале во Европа. Меѓу физичките и биолошките карактеристики на овој вид наоѓаме комбинација во черепот заедно со забите и долната вилица кои се разликуваат од другите фосили од родот Хомо. Некои од остатоците по морфологија се слични на современите луѓе, но со малку поцврст тен. Висината е просек што оди од 1.6-1.8 метри, што не ја надминува струјата Homo sapiens. Тежината на овие лица се движеше приближно помеѓу 65 и 90 килограми, па затоа е повеќе сличен на сегашниот.

Черепот има неколку комбинации на модерни и архаични одлики. Меѓу најмодерните одлики, се издвојуваат кучешката јама, повеќе издлабените јагоди и испакнатиот нос. Овие делови даваат нешто постилизиран изглед од таа разлика од другите постари видови. Од друга страна, ако ги анализираме старите карактеристики, ќе видиме дека има пониско чело и обележан раб со две веѓи. Неговиот окципитален свод е исто така поистакнат, особено во задниот дел на черепот.

Што се однесува до големината на мозокот, тој е нешто помал од сегашното човечко суштество. Иако не е огромна разлика, тој имаше капацитет нешто помал од сегашниот просек. Примитивните стоматолошки карактеристики се издвојуваат по тоа што имаат некои поцврсти заби и премолари кои имаат повеќе засечни корени кои служат за подобро мелење храна. Карактеристиките што се сметаат за помодерни во однос на устата имаат врска со кучињата. Исто така, може да се разликуваат некои од предните заби бидејќи се забележани со помала големина во споредба со другите хоминидни видови.

Утврдено е дека моделите на ерупција на забите се слични на современите луѓе. Овие заклучоци водат да се каже дека овие хоминиди имале иста стапка на развој во однос на забите.

Сличноста помеѓу Хомо претходник и Homo sapiens

промени помеѓу хоминидите

Toе анализираме кои се главните карактеристики што се слични кај двата вида. За ова, ние мора да ја земеме предвид целокупноста на поединците кои припаѓаат на овој род. Тој Хомо претходник Тој е еден од видовите што има најмногу сличности со сегашниот човек. Првото нешто што мора да ја земеме предвид споредбата е нејзиниот раст. Тоа е вид на раст сличен на нашиот. Фазата на детството и адолесценцијата поминуваат побавно отколку во другите видови. Во наш вид имаме нешто подолго пред полнолетство ако го споредиме пропорционално со времетраењето на вкупниот живот.

Особините на овој вид ќе бидат мешавина помеѓу архаичната и модерната. Постои прилично curубопитен детал во врска со овој вид, а тоа е дека тој се сметаше за умешен примерок. Пред овој специфичен вид, остатокот од хоминидите биле амбидекстурни или барем немале изразена тенденција поинтензивно да користат една од екстремитетите.

Друга карактеристика што можеме да ја споредиме и која е исклучително карактеристична се веѓите и челото. Ако ги споредиме веѓите и челото на Хомо претходник со она на сегашното човечко суштество гледаме дека беше многу слично. Сепак, овие карактеристики може да се најдат и во други еволуирани примероци од различна еволутивна гранка.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Хомо претходник и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.