Хомо еректус

хомо еректус

Знаеме дека човечкото суштество поминало низ повеќе видови и еволуција до сегашното човечко суштество. Нашите сегашни видови, на Homo sapiens, доаѓа од други видови. Еден од нив е Хомо еректус. Хомо еректус е примитивен човек кој живеел во различни делови на земјата за време на дел од плеистоценот. Најстариот примерок е пронајден во Деманиси, Грузија, и датира од околу 1,8 милиони години. Првото откритие на овој вид се случи во 1891 година на азискиот остров Јава, кој сега е дел од Индонезија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Хомо еректус, неговите карактеристики и неговата историја.

Потекло на Хомо еректус

хомо еректус еволуција

Овој примитивен човек постои на земјата долго време. Постојат спротивставени мислења за датумот на неговото истребување. Некои антрополози веруваат дека тоа се случило пред околу 300.000 години, додека други тврдат дека тоа се случило пред 70.000 години. Ова доведе некои експерти да веруваат дека живее со Хомо сапиенс, но ова не е највообичаената позиција денес.

Потеклото на Хомо еректус исто така е спорно. На овој начин, некој го ставил во Африка, иако многу антрополози не се согласуваат и го нарекуваат примерокот пронајден таму Хомо ергастерНа Поддржувачите на оваа позиција тврдат дека Хомо еректус Потекнува од Азија.

Една од најистакнатите карактеристики на овој примитивен човек е неговиот кранијален капацитет, кој е подобар од оној на претходните видови. Една од главните причини за оваа промена беше откривањето на начинот на справување со пожарите, што доведе до подобрена исхрана.

Хомо еректус е еден од предците на Хомо сапиенс. Фазата на човечката еволуција во која Хомо еректус тоа е една од најнепознатите фази, така што неколку различни теории коегзистираат. Затоа, еден од нив датира од Африка пред 1,8 милиони години.

Треба да се напомене дека други експерти потврдија дека остатоците пронајдени на континентот припаѓаат на друг сличен вид, Ергастер. Сите се согласуваат со фактот дека со појавата наl Хомо еректус, примитивните народи станаа номади и ја напуштија Африка.

Првото откритие на Хомо еректус се случи во Источна Азија, но остатоци беа пронајдени и во ЕвроазијаНа Во оддалечените области каде што се наоѓаат седименти, успехот на овој вид може точно да се потврди. Ова генерира многу малку физички и културни разлики меѓу нив, бидејќи тие треба да се прилагодат на различните услови на секој регион. На пример, времето во Европа беше студено во тоа време и ако не беше откривањето на огнот, ова ќе беше голем проблем.

клучните карактеристики

човечки череп

Сите експерти се согласуваат за номадската природа на Хомо еректус. Пронајдените докази покажуваат дека тоа бил првиот хоминид кој ја напуштил Африка. Со текот на годините, стигна до Југоисточна Азија.

Најпознатата хипотеза е дека можете да го искористите ледениот мост формиран за време на глечерот за ова патување. Неговото проширување резултираше со с still уште се појавува во делови од Индонезија, Кина, Европа или Централна Азија.

Како и за сите остатоци од фосили, не е лесно да се одредат физичките и биолошките карактеристики. Научниците сметаат дека различни параметри се приближни, особено висината или обликот на черепот. На пример, забите даваат многу важни информации за исхраната и други важни навики.

Во овој случај, мора да додадеме присуство на неколку подвидови, кои имаат малку различни карактеристики. Меѓутоа, постојат некои карактеристики на Хомо еректус кои изгледаат широко прифатени.

Карактеристики на Хомо еректус

Homo sapiens

Малку е познато за кожата на Хомо еректусНа Како што сите знаеме, има потни жлезди, но ниту тенки ниту дебели. Во однос на коските, структурата на карлицата на Хомо еректус таа е слична на онаа на луѓето денес. Сепак, таа е поголема и посилна. Нешто слично се случи со фемурот, и како што се појавија повеќе остатоци, беше полесно да се изучува. Покрај неговата супериорна големина, одредени знаци на вметнување во мускулите покажуваат дека телото е силно и робусно.

El Хомо еректус, како што сугерира името, оди на две нозе, слично на Homo sapiensНа Отпрвин се мислеше дека просечната висина на мажјаците е многу мала, околу 1,67 метри. Сепак, новите остатоци го сменија овој начин на размислување. Сега се проценува дека возрасно лице може да достигне висина од 1,8 метри, што е повисоко од претходниот хоминин.

Брадата на Хомо еректус Тој е исто така многу силен, иако нема брада. Фактот дека забите се мали привлече големо внимание. Палеонтолозите откриле дека со зголемување на телото, големината на забите се намалува.

Слично на тоа, се чини дека мускулите на вилицата станаа помали, а грлото се стесни. Можно е присуството на оган и џвакано варено месо полесно да го произведе овој ефект. Черепот на Хомо еректус има три карактеристични карактеристики. Првата е права супраорбитална коска, иако ја нема таа форма која се наоѓа во Грција и Франција. Од друга страна, тие имаат сагитален гребен на черепот, што е почеста кај Азијците. Ова се и оние со доста дебели окципитални настрешници.

Јазик

Едно од прашањата што се чекаат на Хомо еректус тоа е дали користел говорен јазик за време на своето постоење. Една теорија за видот сугерира дека тие се првите луѓе што го користеле во заедницата што ја создале.

Тешко е да се знае дали оваа теорија е точна со проучување на фосили. Ако се чини дека биологијата го поддржува овој факт, бидејќи тие имаат мозочни и орални структури за да го направат ова.

Неодамнешната студија на Даниел Еверет, декан на Колеџот за уметности и науки на Универзитетот Бентли во Масачусетс, ја потврди оваа хипотеза. Врз основа на нивните наоди, првиот збор изговорен од примитивните народи го изговориле членовите наl Хомо еректус.

Храната е еден од најинтересните аспекти на истражувањето на Хомо еректус. Поконкретно, откако откри како да се справите со промените што се случија по пожарот. Отпрвин тоа беше сештојадно животно, за добивање месо користеше остатоци од трупови од животни. Што повеќе, Тој, исто така, собира зеленчук и треви, барајќи диета што е можно поцелосна.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Хомо еректус и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.