Хомо ергастер

лице на хомо ергастер

Во рамките на предците на човечкото суштество имаме Хомо ергастер. Тоа е хоминид што се појави на африканскиот континент пред околу 2 милиони години. Од откривањето на остатоците од овие човечки суштества, постои голема полемика меѓу експертите. Некои сметаат дека овој вид заедно со Хомо еректус тие се ист вид, додека други експерти тврдат дека се различни видови.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и curубопитност на Хомо ергастер.

клучните карактеристики

хомо ергастер

Теоријата што преовладува денес е дека овој вид на човек бил директен предок на Хомо еректус. Се смета како првата хоминида што може да го напушти африканскиот континент. Анатомијата што ја има овој вид претставува еволутивен скок во однос на другите претходни видови. На овој начин, ние истакнуваме висина што може да достигне околу 1.8 метри. Како и со другите видови, овој се истакнува особено по тоа што има голем кранијален капацитет. Тој ја имаше оваа способност далеку поголема од онаа на неговите предци. Поради оваа причина, многу автори сметаат дека поголемата потрошувачка на месо го објаснува зголемувањето на овој кранијален капацитет.

Преведено, Хомо ергастер значи работен човек. Овој вид со себе донесе големо подобрување во разработката на алатките и неговите прибор започнаа да бидат посложени. Со подобар квалитет на овие прибор, беше можно да се фаворизира техниката на лов и остатокот од другите општествени активности.

Студиите спроведени на овој хоминид значат дека експертите исто така можат да го сметаат за наследник на Хомо хабилис. Од друга страна, некои автори не се согласуваат целосно со ова и нема апсолутен консензус. Постојат многу палеоантрополози кои сметаат дека може да бил единствен вид. Најраните остатоци од неколку веројатно женски черепи датираат од околу 1.75 милиони години стари.

Едно од најистакнатите откритија е тоа во 1984. Скелет на 11-годишно момче беше откопан и дозволено да се изучува неговата анатомија. Меѓу одликите кои најмногу се истакнуваа беше неговата висина. Тој беше висок приближно 1.6 метри на датумот на неговата смрт, па можеше да достигне 1.8 метри. Капацитетот на черепот бил околу 880 кубни сантиметри и неговото тело имало структура на сите коски многу слична на сегашната човечка суштество.

Датирање и географски обем на Хомо ергастер

хомо еректус

Оваа хоминидна навика за време на средната плеистоценска епоха пред околу 1.9 милиони години. Откриените наоѓалишта откриваат дека нивното природно живеалиште каде се развивале денот и животот било во Етиопија, Танзанија, Кенија и Еритреја. Во целата оваа област, преовладуваше климата беше многу суво и сушата траеше околу 100.000 XNUMX години.

Некои експерти се согласуваат дека Хомо ергастер тоа беше првиот хоминид што можеше да го напушти африканскиот континент. Благодарение на оваа миграција, тој беше во можност да се прилагоди на другите области на планетата во кои преовладуваа другите климатски карактеристики, вегетацијата и фауната. Пред да го напушти африканскиот континент, тој се прошири низ остатокот од оваа територија, правејќи скок кон Блискиот исток Азија пред околу 1.8 и 1.4 милиони години. Познато е дека дојде да ги окупира областите на Кавказ. Некои остатоци се пронајдени во Шпанија и Италија од пред приближно 1.4 милиони години.

Постојат многу научни експерти кои потврдуваат дека тоа брзо му го отстапило местото на Хомо еректус како претходник. Некои научници тврдат дека тие се исти видови што варираат во нивниот географски опсег. Во областа на генетиката наоѓаме разновидност во гените во зависност од околината. Ако некој вид се развива во различна средина е многу веројатно да развие други различни еволутивни карактеристики. Сепак, ова не значи дека видот е различен, туку дека еволуира поради друга серија адаптации.

Физички карактеристики на Хомо ергастер

наследство на хомо ергастер

Toе видиме кои се физичките карактеристики што ги има ова човечко суштество. Неговиот череп имаше надмобичен визир. Областа на веѓите беше значително помала од онаа на предците, иако нешто поголема од онаа на сегашното човечко суштество. Тежината што осцилираше беше помеѓу 52 и 68 кг и тие беа тотално двоножни. Неговите нозе беа издолжени и нема докази за изразен сексуален диморфизам. Ова објаснува дека немало анатомски разлики меѓу мажи и жени. Меѓу нив тие можеа да ги извршуваат скоро истите задачи без оглед на полот.

Појавата на лицето беше обележана со повеќе испакнат нос, а вилицата и забите се помали од оние на Хомо хабилис. Растот на мозокот беше поттикнат од промените во исхраната, а градите се стеснуваа кон рамената, додека коските на бутот беа издолжени.

Други физички аспекти што создадоа важна промена во начинот на регулирање на внатрешната температура. И тоа е дека тој може да развие потење и да предизвика да изгуби влакна на телото на среден и долг рок. Косата на главата се појави во белите дробови развиена понатаму. Мора да се земе предвид дека ова човечко суштество сè повеќе беше задолжено за извршување на посложени активности, така, требаше повеќе енергија и оксигенација за да може да ги спроведе.

Дишењето престана да биде само орално и исто така започна да дише низ носот. Така можеа да преживеат во отворена савана, каде зголемената подвижност беше неопходна за да избегаат од предаторите и да го ловат својот плен.

Однесување

Многу експерти тврдат дека меѓу однесувањето на Хомо ергастер веќе не се користат дрвја за да се движат. Така тој беше во можност целосно да ја напушти арбореалната состојба на многу од неговите предци и живееше само на земја. Тие се повеќе стилизирани хоминиди и нивната анатомија е прилагодена на средината во која живееле. Lивеејќи во саваната, не беше многу ефикасно да се движите од дрвјата. Тие се движеа на начин сличен на сегашното човечко суштество.

Ако одиме на социјален аспект, тие воспоставија сложени односи во заедниците. Усниот јазик се појави иако не сите научници се согласуваат со ова.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Хомо ергастер и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.