Сè што треба да знаете за холоценот

Холоцен

El Ценозојски Тоа е ера која е поделена на две епохи познати како Плеистоцен y Холоцен. Холоценот е последната позната епоха од моментот кога се наоѓа нашата планета во моментов. Започна пред околу 12.000 10.000 години, точно XNUMX XNUMX п.н.е. и ние сè уште сме во холоценот денес. Овој период опфаќа најголем дел од развојот на човештвото дури и од појавата на Homo sapiens до технологиите што ги имаме денес.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за епохата на холоценот.

Општи карактеристики

Човечка цивилизација во холоценот

Во овој период планетата се смени многу малку. Повеќето од промените што се забележани се во биодиверзитетот од дејството на сегашниот човек врз илјадници видови на растенија и животни и предизвикува истребување. Човечкото суштество стана доминантен вид на планетата и покрај тоа што предизвика многу штета.

Холоценот трае повеќе од 12.000 години приближно и е оној што го опфаќа целиот развој на човештвото. Во овој период, меѓу другото, може да се вклучат и формирањето на првите социјални групи и првите човечки цивилизации и развојот на пишување, истражувачки патувања и големи културни, интелектуални и технолошки достигнувања.

За тоа време, имаше масовно истребување на видовите што беше забележано преку континуиран и постојан процес. Овие видови и на животните и на растенијата се намалени во голем број поради дејството на луѓето. Целиот овој процес е класифициран од специјалистите како еден од најсериозните процеси на истребување што се случиле на нашата планета. Ова се должи на фактот дека причината за истребување не се должи на дејството на факторите на животната средина, туку на еден од видовите кои ја населуваат планетата и кој стана доминантен.

За време на холоценот се смета дека постои меѓуглацијална епоха. Тоа е, време кога завршува интензивно ладење и има помалку површина покриена со мраз. Се очекува дека во не толку далечна иднина ќе се случи уште една глацијација бидејќи, заради студиите што ги имаме и знаењето преку фосилните записи, наскоро треба да започне или треба да започне друга ера на ледено доба.

Геологија на холоцен

Меѓуграѓанска клима

Што се однесува до геологијата, тоа е време кога оттогаш има малку значење немаше големи промени во орогените движења или конфигурацијата на континентите. Некои фрагменти кои припаѓаа на големиот континент познат како Пангеа продолжија да се движат, но со побавна брзина отколку во античко време. Растојанието што ги опфаќа континентите од почетокот на ова време до денес е само еден километар. Сепак, треба да се напомене дека континенталните маси никогаш нема да престанат да се движат и се очекува дека за неколку милиони години тие повторно ќе се судрат и ќе формираат уште еден суперконтинент.

За тоа време, исто така, има зголемување на нивото на морето поради топење или глечери. Многу од земјите кои денес се потопени под вода првично биле мостови помеѓу некои региони. Во оваа смисла, може да се каже дека одмрзнувањето не е предизвикано по постепен процес, но имало периоди во кои одмрзнувањето достигна одредени врвови предизвикувајќи нивото на морето да се зголеми нагло.

Земајќи ги предвид овие податоци, може да се заклучи дека нивото на морето се зголемило за вкупно 35 метри од почетокот на холоценот. Загрижувачки факт е дека во последните 25 години нивото на морето повторно се зголеми со стапка од приближно 3 мм годишно, што е нешто забрзано за она што е нормална стапка. Ова се должи на зголемувањето на ефектот на стаклена градина што предизвикува зголемување на глобалните температури и е предизвикано од дејството на некои од гасовите што се способни да ја задржат топлината.

Клима за холоцен

Температурите во ова време се многу поблаги од претходните. Ова е затоа што тоа е меѓуглацијална возраст. Просекот на температурите беше зголемување или приближно помеѓу 4 и 9 степени. Затоплувањето на планетата не беше еднообразно, бидејќи во некои региони доживеа поголемо зголемување, а во други намалување на истата. Земјите кои претрпеле поголемо ладење се оние што се наоѓале појужно.

Во другите региони каде што отсекогаш имале пустинска клима, режимот на врнежи започна да се зголемува.

Флора и фауна

Холоценска фауна

Развојот на животот за време на холоценската епоха не даде многу модификации од еволутивна гледна точка. Најзначајниот тренд што може да се претстави во текот на овие години е дека видовите почнаа да исчезнуваат со побрза стапка од кога било. Многумина го поврзуваат овој пад на видовите со изгледот на луѓето. Истребувањето продолжува до сегашното време кога има голем број на загрозени видови.

Растенијата со најголема дистрибуција на планетарно ниво се ангиосперми. Регионите на тропските предели најблиску до Еквадор се оние каде има најголемо количество влажни шуми кои имаат изобилство на растенија и голема биодиверзитет. Во областите најблиску до половите вегетацијата радикално се менува. Лиснатите растенија и влажноста на џунглата отстапуваат на други видови дрвја кои се прилагодени на пониски температури.

Што се однесува до фауната, животните не се разликувале многу за време на холоценот. Видовите што успеа да ги задржи во текот на целото ова време, тешко претрпеле какви било промени или еволуција. Она што е нагласено и продолжено со текот на времето е истребување и на копнените и на морските животни. Сето ова е предизвикано од дејството на човечките суштества и нивната желба да ја освојат планетата.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за холоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.