Холоценска фауна

Холоценска фауна

Времето во кое се наоѓаме денес е познато како Холоцен. Ова е последниот период што го сочинува Кенозојска ера и тоа започна пред приближно 12.000 XNUMX години. Во овој период е најмногу развојот на човештвото од номадските обичаи до денес. За сето ова време, фауната претрпе големи промени на глобално ниво. Затоа, ќе ја анализираме фауната на холоценот.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, еволуцијата на Холоценска фауна.

Општ контекст

мамут

За да ја објасниме фауната на холоценот, мора да воведеме контекст во кој се наоѓаме денес. За сето ова време, ние бевме во можност да го набудуваме развојот на човечкото суштество, што ги вклучува сите пресвртници на човештвото од основањето на првите социјални групи и цивилизации, развојот на пишување, истражувачки патувања и големи културни достигнувања. и интелектуалци.

Бидејќи човечкото суштество било номадско до денес, има многу еволуција. Како што се очекуваше човечкото суштество е клучно дело во реперкусијата што ја има врз фауната на холоценот. Фауната претрпе разни промени под влијание на луѓето и прилагодувањата што тие мораа да ги развијат. И тоа е дека сценариото, како што знаеме, е многу пати променето со развојот на технологијата и човечката популација.

Природните простори стануваат сè помалку и загадувањето е дел од овој екосистем. Animивотните и растенијата мораа да се прилагодат на различни услови за многу пократок временски период од нормалното. Пред постоењето на човечкото суштество, имаше промени во флората и фауната на глобално ниво, но тие имаа многу подолг временски период. За кои видови еволуирале и ќе се прилагодат на новите средини може да поминат милиони години. Сепак, како што можеме да видиме денес, човечкото суштество ја смени целата оваа парадигма. Видовите мора да се прилагодуваат во само неколку векови и помалку и помалку.

Холоценската фауна доживеа масовно истребување каде што може да се забележи континуиран процес. Не само фауната, туку и флората доживува глобално истребување предизвикано од дејството на човечките суштества. Многу специјалисти го каталогизираа овој процес на истребување како најдолг во историјата на земјата за претходно споменатото време. И тоа е дека причините за ова истребување не се промените во факторите на животната средина, туку дејството на човечкото суштество.

Контекстот во кој се наоѓаме во холоценот е меѓуглацијална епоха. Оваа ера започна на крајот на периодот на првично интензивен и се очекува во не толку далечна иднина да се случи уште едно ледено доба.

Холоценска фауна

Холоцен човечко и фауно

Како што споменавме претходно, животните не се разликувале многу во овој период, но морале да се прилагодат на бројните промени. Сите видови кои успеале да се одржат со текот на времето не претрпеле никакви забележителни промени или еволуции. Оние видови кои биле нагласени и пролонгирани во времето се оние кои успеале да го преживеат ова истребување и на копнените и на поморските видови. Дејството на човечките суштества и нивната желба да ја освојат планетата е она што ги загрозува и животните и растенијата.

Toе ги наведеме оние животни што постоеле во раниот холоцен и кои веќе изумреле:

 • мамут: тие се видови многу слични на слоновите што ги имаме денес и припаѓаат на исто семејство. Неговата главна карактеристика беше да има багажникот чии страни излегуваат од огромни зашивки. Телото било покриено со коса бидејќи било адаптација за да може да се преживее на ниски температури. Големината на мамутот беше променлива и беше можно да се соберат фосили на некои примероци кои се поголеми од сегашните слонови. Постојат и други видови кои се помали по големина и биле наречени џуџести мамутски видови.
 • Додо: тоа беше вид птичји ендемит во Маурициус. Тие беа многу мали по големина и тежеа приближно 12 килограми. Може да достигне метар во висина иако немаше можност за летање. Изгледот на неговото тело беше доста буцкаст. Некои специјалисти на оваа птица го именуваат како амблематски пример за истребување на еден вид од дејството на човекот. И тоа е дека овој вид можеше да живее во своето живеалиште и да се развива добро сè додека човекот не пристигне на овој остров на почетокот на XNUMX век. По пристигнувањето на човечките суштества во нивното живеалиште, нивните популации беа драстично намалени сè до нивното истребување.
 • Моа: тоа е друг вид птици што навика или во Нов Зеланд до петнаесеттиот век. Тука е каде што изумре поради човечкото суштество. По изглед тоа беше многу слично на нојот. Може да измери до 3 и пол метри и да тежи приближно 275 килограми. Како што се очекуваше, човечкото суштество започна да го лови овој вид за консумирање. Инвазијата на ловците Маори во нивното природно живеалиште беше главната причина за истребување на овој вид.

Холоценската фауна е во опасност од истребување

Во моментов постои меѓународно тело кое е надлежно за проценка на видовите според нивниот степен на закана и нивната можност за истребување. Овој организам е познат како меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN). Овој организам има воспоставено различни категории во зависност од намалувањето на популацијата и влијанието врз неговите екосистеми. Можеме да најдеме категории од ранливи, опасност од истребување, критична опасност од истребување, исчезнати во дивината, изумрени, не загрозени, од мала загриженост и без доволно информации.

Во моментов ќе наведеме некои од видовите кои се во непосредна опасност од истребување и кои се најпознати:

 • Пиринејски рис
 • Дива камила
 • Орангутан
 • Азиска антилопа
 • Делегат-фактуриран мршојадец
 • Црна албатрос
 • Завет или сино
 • Тигар опашка морски коњ

Сите овие видови припаѓаат на холоценската фауна и се изложени на сериозна опасност од истребување. Таков е нивниот процес на постепено истребување што се прогласува и шестото големо истребување. Најалармантно е што овој временски период е многу краток за големиот број на видови кои исчезнуваат.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за фауната на холоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.