Хлорофлуоројаглеводороди

Сигурно кога ќе слушнете за дупката во озонската обвивка, сметаат гасовите одговорни за тоа. Главната хемиска супстанца што предизвика намалување на концентрацијата на атмосферскиот озон се хлорофлуоројаглеводороди. Овие се гасовити хемикалии кои се користеле од нивното основање во 1928 година. Тие се познати и под кратенката CFC. Тие беа детално испитани и покажаа дека нивните својства го загрозуваат не само јавното здравје, туку и озонската обвивка. Затоа, неговата употреба беше забранета.

Во оваа статија ќе ви кажеме што се хлорофлуоројаглеродите, кои се нивните карактеристики и зошто тие го уништуваат озонскиот слој.

Кои се хлорофлуоројаглеродите

Хлорофлуоројаглеводороди

Тоа се хемикалии кои се составени од атоми на јаглерод, флуор и хлор. Оттука и неговото име. Овие атоми спаѓаат во групата на халојаглеродите кои се група на гасови не се токсични или запаливи. Првпат настанале во 1928 година како алтернатива на разни хемиски супстанции што се користеле во фрижидери. Подоцна биле користени како погони во инсектициди, бои, регенератори за коса и други производи за здравствена заштита.

Помеѓу 50-тите и 60-тите години се користеа во климатизери за домови, автомобили и канцеларии. Сите овие употреби ги направија хлорофлуоројаглеродите ширени на глобално ниво. Во тоа време, употребата на овие хемикалии се зголеми за околу милион метрички тони што се произведуваа годишно од само во Соединетите држави. Подоцна уште повеќе ја зголеми неговата употреба. Достигна до таа мера што се користеше како аеросол, ладилно средство е средство за дување за пени, материјал за пакување и во растворувачи.

Најчести производи со хлорофлуоројаглерод

Хлорофлуоројаглеводороди во производите

Овие хемикалии немаат природен извор од каде потекнуваат. Тие се хемикалии создадени од луѓе за многу намени. Тие се користеле како ладилни средства, погонски горива и индустриски растворувачи за производство на пени. Исто така, служеше како средство за чистење во производството на електронски производи. Неговата употреба беше таква, влијанието врз озонската обвивка се зголеми енормно за кратко време. Познато е дека овие гасови го уништуваат стратосферскиот озон до тој степен што штетното сончево ултравиолетово зрачење може да стигне до површината.

Меѓу најпопуларните производи со хлорофлуоројаглерод, го имаме следново:

 • Ладилното средство е во климатизерите.
 • Фрижидери.
 • Пропеланти во аеросоли.
 • Инхалатори за контрола на астма. Подоцна ова беше забрането за да се намали влијанието врз стратосферата.
 • Халоалкани во авиони.
 • Растворувачите сакаат маснотии порано.

Негативни ефекти на хлорофлуоројаглеродите во атмосферата

Како што споменавме порано, се знаеше дека овие хемикалии го оштетуваат озонскиот слој. Ова значи дека голем дел од ултравиолетовото зрачење од сонцето може да помине низ стратосферата и да ја достигне површината на земјата. Се виде дека има бројни негативни ефекти врз нашето сопствено здравје. И тоа е дека, бидејќи тие се различни соединенија кои се хемиски инертни, се сметаше дека тие ќе бидат безопасни во атмосферата. Сепак, со текот на времето се откри дека реагираше со ултравиолетово зрачење во атмосферата, конкретно во стратосферата.

Во овој слој на атмосферата има голема концентрација на озон што ни помага да го намалиме ултравиолетовото зрачење што доаѓа од сонцето. Оваа голема концентрација на озон е позната како озонска обвивка. Кога хлорофлуоројаглеродите комуницираат со зрачењето, тие се подложени на фотолитичко распаѓање што нè претвора во извори на неоргански хлор. Кога хлорот се ослободува во форма на атоми, тие можат да ја катализираат конверзијата на озонските молекули во кислород. Ова значи дека ја забрзува природната хемиска реакција при претворање на озонот во кислород.

Се сеќаваме дека молекулата на озон е составена од 3 атоми на кислород. Атмосферскиот кислород е составен од два атома на кислород. На овој начин, хлорот делува како катализатор за зголемување на брзината и количината на хемиски реакции кои го претвораат озонот во кислород. Така може да се уништат до 100.000 молекули на озон за секој атом на хлор што се ослободува. Сите овие причини се зошто хлорофлуоројаглеродите се поврзани со уништување на озонската обвивка.

Не дека овие хемикалии директно го уништуваат озонот што се наоѓа во стратосферата, туку се потребни разни хемиски реакции за да се појават. Сепак, стапката со која ќе се испуштаат хлорофлуоројаглеродите во атмосферата предизвика исчезнување на големо количество стратосферски озон. Исчезнувањето на озонската обвивка има многу штетни последици и дополнително го зголемува хемиското загадување. И за тоа е одговорен озонот апсорбираат голем дел од сончевото ултравиолетово зрачење што е помеѓу брановите должини од 280 и 320 nm и дека е штетно и за животинските и за растителните организми и за човекот, се разбира.

Озонска дупка

Употребата на овие хемикалии во голем дел резултираше со создавање дупки во озонскиот слој. Не е дека постои сама дупка во која нема концентрација на озон. Тие се едноставно области каде што концентрацијата на озон е далеку под нормалната. Оваа концентрација е доволно ниска за да не дозволи ултравиолетовото зрачење да остане во областа и да навлезе во површината на земјата.

Иако хлорофлуоројаглеродите се забранети, бидејќи тие имаат голема хемиска инертност и се нерастворливи, дури и денес, голем дел од хемикалиите емитирани во текот на претходните години сè уште се наоѓаат. Ова е затоа што имаат долг животен век во атмосферата. Од 1987 г. протоколот во Монтреал ги препозна овие хемиски соединенија како штетни и се придружија и други меѓународни договори што ги предизвикаа или забранија овие хемикалии, бидејќи тие исто така дејствуваат како стакленички гасови.

Како што можете да видите, хлорофлуоројаглеродите имаат големи негативни ефекти како во атмосферата, така и кај животните, растенијата и кај луѓето. Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за хлорофлуоројаглеродите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.