Биографија за Хипатија

Биографија за Хипатија

Денес ќе разговараме за грчки математичар и филозоф, кој беше една од првите жени познати во светот. Е за Хипатија. Таа беше ќерка на математичар професор на Музејот на Александрија познат како Теон. Музејот Александрија може да го основа Птолемеј Први, кралот на Египет. Во тоа време, многу луѓе беа желни да научат за науката и филозофијата. Затоа, се појави револуционерно движење за овие работи.

Во оваа статија ќе разговараме за биографијата на Хипатија, една од првите математички жени во светот.

Биографија за Хипатија

Оваа филозофка и математичарка живеела и работела со нејзиниот татко во подготовката на разни текстови за студентите. Тој беше доста заинтересиран за инструментите што беа користени во истражувањето на астрономијата. Тој не само што имаше страст кон математиката и филозофијата, туку имаше и одредена привлечност за проучување на движењата на небесните тела. Овој интерес беше до тој степен што изготви неколку табели каде што може да се опишат сите движења познати до сега на небесните тела.

Иако бил fondубител на астрономијата, тој главно се посветуваше на наставата по математика. Тој имал неколку ученици и неговите учења биле промотори на рационалноста. Како што знаеме, употребата на рационалност е суштинска варијабла за науката. Фактот дека оваа жена имала голема способност да ги учи своите ученици за математиката, предизвикала завист и омраза кон неа.

Еден од главните омаловажувачи на Хипатија беше епископот Свети Кирил Александриски. Тој не само што го повредуваше подвизите на Хипатија, туку и сите христијански следбеници. Овој Епископ ја обвини за влијанието што го имала врз умот на гувернерот на тој град. Според она што се гледа, овој гувернер бил мотивиран да ги прогонува христијаните. Хипатиа од Александрија беше убиен во народен бунт. Очигледно група натрапници упаднале во кочијата каде патувала, ја мачеле и ја запалиле.

За жал, сите негови дела исчезнаа заедно со целата библиотека во Александрија. Спроведени се неодамнешни студии кои ги доведоа во прашање религиозните мотивации. Односно, овие студии се спротивставуваат на тоа дека Хипатија не била против христијанството. Таа имаше ученици што ги научив математика со неа и тие припаѓаа на сите видови религии. Она што овие студии се обидуваат да го демонстрираат е дека смртта била маскирана во акумулацијата на политички тензии што во тоа време постоеле во Александрија поради падот на Римската империја.

Семејство Hypatia

Убиствени христијани

Хипатија е родена во Александрија, главниот град на римската епархија во Египет. Познати се многу информации за таткото, но тешко дека нешто за мајката. Неговиот татко беше филозоф и математичар и беше посветен на наставата во Музејот на Александрија. Повеќе од 100 наставници кои живееја таму учествуваа во овој музеј и многу други кои дојдоа како гости да одржат говори.

Како што е разбрано од студиите и записите направени за ова време, Теон сакал неговата ќерка да стане совршено човечко суштество. Затоа, тој стори сé што е можно за да се осигура дека неговата ќерка ќе добие целосно научно образование. Хипатиа, во текот на целиот свој живот, патуваше во Атина и Италија за да добие неколку курсеви по филозофија. Го живееше целото свое детство опкружено со академско и културно опкружување. Покрај математиката и филозофијата, астрономијата сеела страст и во Хипатија. Ова е затоа што тој имал интерес да го бара непознатото.

Физички Хипатија Имаше голема убавина и се грижеше и за своето тело. Не само што ги поминувал часовите и часовите во текот на денот учејќи и учејќи, туку исто така одржувал и дневна физичка рутина која го одржувала и му овозможувала да има здраво тело и активен ум. Тој имаше извонредни физички и интелектуални квалитети. Сепак, тој одби да се ожени со цел да се предаде целосно на науката. Да беше во брак, можеби немаше да ја има целата посветеност на науката.

Подвизи

Александрија научник

Веќе 20 години тој се посветува на предавањето на целото ова знаење во Музејот на Александрија. Таа беше жена со единствен карактер посветена на мислата и учењето. Благодарение на неа тие беа во можност да влезат во цела школа на аристократи кои имаа високи функции. Тој напишал книги за астрономијата, геометријата, алгебрата и го подобрил дизајнот на астролаб примитивни

Со оглед на неговата iosубопитност кон астрономијата, тој успеа да ги мапира небесните тела, доаѓајќи да направи целосна планета. Ниту едно дело на Хипатија не е зачувано, но тие се познати благодарение на неговите најважни ученици, како што се Синезио од Кирена и Хесихиј од Александрија. За време на неговото учење по филозофија се фокусираше на делата на Платон и Аристотел. Куќата на Хипатија постепено стана област каде што луѓето почнаа да учат за филозофијата.

Орест добил различни совети од Хипатија за политика. Таа стана популарна жена затоа што беше советник на највисоките судии во Александрија. И тоа е дека судиите дојдоа да се консултираат за случаи на работите во градот.

Неговата верност кон паганизмот во време кога христијанството се зголемувало, бил почеток на причините зошто тој умрел од возвишените христијани. Нејзиното убиство се случило во христијански бунт околу паганството кога имала само 45 години.. Неговата смрт предизвикала голема вознемиреност затоа што убиството на жена која се издвојувала по своите подвизи во светот на науката и филозофијата било срамно злосторство за христијаните.

Како што можете да видите, религиите предизвикале бројни смртни случаи на интелектуалци низ историјата. За жал, делата и делата на Хипатија не се заштитени. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за една од најважните жени во светот на науката и математиката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.