Хипарх Никејски

Хипарх Никејски

Во светот на науката имало бројни научници кои биле познати по големиот придонес што помогнале во голем напредок. Денес ќе разговараме за Хипарх Никејски. Тој е грчки гурмански и математичар, кој беше познат по тоа што донесе бројни достигнувања во двете гранки на науката. Многу е непознато за неговиот живот, но многу е познато за неговите придонеси.

Во оваа статија ќе ви кажеме кој беше Хипарх од Никеја и кои беа неговите подвизи во светот на астрономијата и математиката.

Биографија на Хипарх Никијски

Прилози на Хипарх од Никија

Овој човек е роден во Ница, како сегашна Турција, во 190 година п.н.е. Во тоа време, не беа познати многу податоци, па малкумина ја знаат неговата вистинска биографија. Сите податоци што се собрани за овој научник се чини дека укажуваат на тоа дека тој работел во неговиот роден град проучувајќи ги годишните временски обрасци на таа област. Овој вид на работа бил доста вообичаен за сите грчки астрономи од тоа време. Ова е затоа што се користело за пресметување на почетокот и крајот на дождливите и бурни сезони.

Меѓу најважните достигнувања на Хипарх Никијски ги наоѓаме изработка на каталог на starsвезди и пресметување на прецесијата на рамнодениците. Тој исто така можеше да знае растојание помеѓу земјата и Месечината или можеше да биде татко на тригонометријата. Проблемот е во тоа што не се знае многу за неговиот живот. Некои автори како Птоломеј оставија многу добри чувства за истражувањето на Хипарх. Поголемиот дел од професионалниот живот на овој човек се одвивал на Родос.

Главната теренска работа беше астрономијата. Во оваа област се сметаше за една од најважните бидејќи во тоа време тешко дека нешто се знаеше за небесниот свод. Меѓу едно од неговите достигнувања, Хипарх од Никија Тој беше еден од пионерите во создавањето квантитативен модел на движења помеѓу Месечината и Сонцето. Покрај тоа, тој спроведе бројни студии кои успеаја да воспостават прилично точни мерења. Овој научник искористи некои астрономски техники што ги создадоа некои претходни научници од Халдеја и Вавилон. Благодарение на ова знаење, беше постигнат добар квалитет на работа и нивните откритија станаа основа за подоцнежни истражувања од други астрономи.

Прилози на Хипарх Никијски

Carefullyе анализираме внимателно кои се придонесите во науката што го направија Хипарх Никијски толку славен. Тој се сметаше за еден од најважните научници и неговото влијание траеше со векови. И покрај важноста на овој научник, малку се знае за неговиот живот. Од целата работа што ја заврши, таа преживеа само до денес еден од нив познат под името на Коментар за Аратус и Евдокс.

Со оглед на недостатокот на сведоци во директни извори кои потврдуваат дека нивниот придонес бил прекрасен, ние би ги разгледале списите на Птоломеј и Страбон. Првиот, особено, постојано го цитирал Хипарх во неговиот Алмагест, голем астрономски список напишан во вториот век од нашата ера. Иако не се знае многу за неговиот живот, постојат некои биографи кои истакнуваат дека Хипарх изградил астрономска опсерваторија на Родос со која би можел да ги развие своите истражувања. Проблемот со тоа што не знае премногу за тоа е што не беше познато со кои инструменти ги развиваше своите истражувања. Ова е основен детал при утврдување на упатствата што служеле како основа за подоцнежните студии од други астрономи.

Повторно, гледаме дека Птоломеј го посочил Хипарх изградил теодолит со цел да може да мери агли. Така тој можеше да го пресмета растојанието помеѓу сонцето и месечината. Како што споменавме порано, еден од најдобрите подвизи по кои се памети Хипарх Никија е со изработка на првиот каталог на везди. Во тоа време, немаше многу знаење за астрономијата. Сепак, Хипарх открил нова starвезда сместена во со theвездието Шкорпија.

Откривањето на откривање на нова starвезда на небото го инспирирало доволно за да создаде каталог кој вклучува околу 850 starsвезди признати во тоа време. Сите theвезди во овој каталог Тие беа класифицирани според нивната светлост според системот со 6 степени. Овој метод е многу сличен на оној што се користи денес за класификација на starsвездите. Тој исто така изградил небесен глобус кој ги покажувал со constвездијата и starsвездите.

За жал, со текот на годините, оригиналниот каталог не е зачуван. Сè што е познато за ова дело потекнува од делото на Птоломеј, кој ги користел своите студии како основа за создавање на сопствен каталог познат како Алмагест. Според експертите, Птоломеј бил одговорен само за копирање на откриеното Хипарх и бил во можност да го прошири со свои откритија.

Прецесија на рамноденицата

Друг подвиг на Хипарх Никејски беше прецесијата на рамнодениците. Ова движење се дефинира како движење на рамнодениците по должината на еклиптиката што е мотивирано од цикличната прецесија на оската на ротација на земјата. Кога Хипарх го составувал својот catalogвезден каталог, забележал дека некои starsвезди се движат во споредба со претходните мерења. Овој факт го натерал да размисли дали movingвездите се движат или Земјата ја сменила својата позиција. Оваа претпоставка го натера да го воспостави движењето познато како прецесија. Ова движење нашироко се третира како еден вид цикличен трепет што влијае на ориентацијата на земјината оска на ротација. Секој циклус се состои од 25.772 години.

По движењето на ротацијата и преводот на земјата, прецесијата беше третото откриено движење. Причината за ова движење е ефектот на гравитацијата помеѓу сонцето и месечината на земјата. Оваа сила на гравитација влијае на екваторијалниот испакнување на планетата.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Хипарх Никијски и неговите придонеси во науката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.