Хидросфера

Хидросфера во нејзините држави

Мораме да знаеме дека водата е многу скапоцен и неопходен ресурс во нашите животи. Специјалистите, научниците и целиот свет го знаат тоа. Ни треба вода за да живееме. Ова е затоа што не само што го користиме во нашите домови за пиење, туширање и готвење, туку е од суштинско значење за земјоделството, сточарството и индустријата. Да се ​​има квалитетна вода е важно и за општеството и за животната средина. Затоа, сетот на целата вода на нашата планета е познат како хидросфера. Оваа хидросфера собира вода во сите нејзини состојби: цврста, течна и пареа.

Во оваа статија ќе истражуваме во хидросферата и важноста што ја има за планетата.

Која е хидросферата

Хидросфера

Хидросферата е дел од биосферата што содржи вода на нашата планета. Вклучува вода во сите нејзини држави и површински и подземни води. Мразот што се акумулира на поларни ледени капачиња, во планинските масиви и целата вода што циркулира и во атмосферата и во реките, езерата и морињата исто така се дел од хидросферата.

Хидросферата има важни карактеристики што можеме да ги сумираме како:

 • Присуство во постојана трансформација на физичко-хемиските својства. На пример, многу од карпите се раствораат со дождовница и доведуваат до неверојатни формации како на пр сталактити и сталагмити.
 • Постојано комуницира со Земјина кора и ја модифицира структурата. Оваа кора не е секогаш фиксна, но се менува со текот на годините.
 • Тоа е основен дел од огромното мнозинство на екосистеми ширум светот. И во копнените и во морските екосистеми.
 • Водата е суштински елемент за формирање на живот каков што го знаеме денес.
 • Само мал процент од целата вода што е достапна во светот е погодна за човечка исхрана и други видови. Сепак, тој мал процент ги поддржува сите.

Потекло на хидросферата

Хидролошки циклус

За време на формирањето на копнени материјали, водата била во форма на течност и гас. Водата што беше на нашата планета, на почетокот на сè, беше само пареа. Ова се должи на високите температури што владееја на нашата планета, да бидат толку жешки. Таа огнена топка што беше Земја на почетокот на сè направи водата да не може да биде во друга состојба повеќе отколку во пареа.

Подоцна, кога нашата планета започна да се лади, може да се претвори во течна состојба, предизвикувајќи мориња и океани на целиот свет. Исто така, замрзна, формирајќи глечери и поларни ледени капачиња. Дел од таа вода остана во атмосферата како водена пареа и доведе до формирање облаци.

Така се формирани првите наслаги на вода. Сепак, знаеме дека водата не останала постојана во текот на целата историја на земјата. Од една страна, имајќи постојан циркулација и трансформација, можеме да кажеме дека е во циклус на вода. Поради различните промени што се случуваат во климата со текот на годините, пропорциите на мраз, течна вода и пареа исто така се изменети. Ова доведе до промена на карактеристиките на теренот со текот на годините.

Површината што ја зафаќа водата исто така варира во зависност од динамиката на земјата. Надвор од физичко-хемиските и геолошките трансформации што може да ги има водата, живите организми значеле и голема трансформација за хидросферата. Придонесот на органската материја и трансформацијата на нејзините физички карактеристики направија и водата да се промени. Дејството на човечкото суштество е она што најмногу го сменило циклусот на вода, бидејќи тоа предизвика промени во неговото канализирање, прочистување, загадување и промени во неговата физичка состојба како резултат на зголемувањето на температурите предизвикани од глобалното затоплување.

Бидејќи водата се кондензираше поради ладењето на планетата, таа се менуваше и се трансформираше со текот на времето.

составот

Вода на морињата и океаните

Stepе го анализираме составот на хидросферата чекор по чекор:

 • Цврста вода. Овој дел од водата на планетата е оној што содржи вода на половите, снеговите и алпските глечери. Пловечките ледени површини се познати како „ледени плови“. Целиот сет на цврста состојба на вода е познат како криосфера.
 • Вода во течна состојба. Оваа вода е она што ги сочинува езерата, езерцата, реките, морињата, океаните, цевките вода, истекувањата и подземните води. Во морињата и океаните наоѓаме мориња и океани. Исто така, има многу мал процент на вода во живите суштества.
 • Вода во гасовита состојба. Тоа е водата во состојба на пареа што е во атмосферата. Има одреден состав и волумен во зависност од локацијата и годишното време во кое се наоѓаме.

Дистрибуција на вода низ целата Земја

Загадување на вода

Да ти дадам идеја, хидросферата е составена од 1,4 трилиони км3 вода. Оваа количина на вода се дистрибуира на следниот начин:

 • 97% во морињата и океаните.
 • 2.5% во форма на свежа вода.
 • Останатите 0.5% се распределени меѓу останатите локации.

Еден од главните проблеми што го имаме денес е даден од загадување на водата од страна на луѓето. Со нашите економски активности го деградираме и го намалуваме нивото на водите во добра состојба. Непотребно е да се каже, чисти води веќе едвај постојат на кое било место во светот. Ја загадуваме и деградираме водата што треба да ја живееме.

За среќа, имаме капацитет да ги обновиме водите и да го намалиме загадувањето. Ние исто така можеме да ја десолинираме водата од морињата и океаните да се направи за пиење. Проблемот со сето ова е што огромна потрошувачка на енергија и поголемо загадување се добиваат од друга страна. Ние мора да станеме свесни колку е важна водата за луѓето и животот на планетата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хидросферата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.