Хидроксил

Групата хидроксил Тоа е оној што е составен од атом на кислород и атом на водород и личи на молекула на вода. Може да се најде во разни хемиски форми, како на пример во група, јон или радикал. За сите оние луѓе кои учат органска хемија, фундаментално е познавањето на реакциите и важноста на оваа група атоми. И тој е способен да формира суштински врски со атомот на јаглерод, иако тоа може да го стори и со сулфур и фосфор.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките на хидроксилната група и важноста што ја има во органската хемија.

клучните карактеристики

органски соединенија

Кога ја анализираме хидроксилната група од гледна точка на неорганска хемија, гледаме дека таа учествува повеќе како јон. Со други зборови, типот на тантела што постои помеѓу него и металите не е ковалентен, туку јонски. Поради ова, хидроксилната група стана важен елемент кој помага да се дефинираат својствата и трансформациите на многу соединенија.

Хидроксилната група е прикачена на радикал што е дефиниран всо буквата R ако е алкил или со буквата Ar ако е ароматична. Она што најмногу го знам за науката е што придонесува хидроксилната група во молекулата во која се врзува. Најдобар одговор се наоѓа во студијата за неговите протони. И, дали протоните можат да бидат грабнати од силни основи за да формираат соли. Ова исто така може да комуницира со другите околни групи кои се поврзани едни со други со водородни врски. Покрај тоа, најважната работа во врска со хидроксилната група е дека, каде и да е, таа може да претставува потенцијален регион за формирање вода.

Структура на хидроксилната група

органска хемија

Хидроксилната група стана доста интересна молекула од гледна точка на органската хемија. Молекулата на водата има аголна форма и изгледа како бумеранг. Ако исечеме еден од неговите краеви, што значи исто како и отстранување на протон, можат да се појават разни ситуации. Молекулата на водата е трансформиран во хидроксил радикал или хидроксил јон. Сепак, обајцата имаат молекуларна линеарна геометрија и не се електронски.

Сите овие врски се должат на фактот дека тие се ориентирани кон два атома за да можат да останат порамнети во секое време. Истото не е случај со хибридните орбитали. Клучот за хидроксилната група за да дозволи различни молекули да се мешаат едни со други бараат водородни врски. Овие водородни врски сами по себе не се силни, но како што се зголемува бројот на извори и се зголемува бројот на хидроксилни групи во структурата, ефектите се размножуваат. Ова зголемување на бројот на водородни врски се рефлектира и во физичките својства на соединението.

Водородните врски бараат атомите да бидат спроти едни на други. Постојат некои атоми на кислород од една хидроксилна група кои мора да бидат распоредени на таков начин што може да генерира права линија со водородот на втората група. Ова е нешто посложено, но се случува често. На овој начин потекнуваат доста специфични просторни аранжмани како на пр што се случува во структурата на ДНК молекулата. Ова се случува помеѓу азотните бази кои ја сочинуваат ДНК.

Бројот на хидроксилни групи можеме да ја наречеме структура директно пропорционална на афинитетот на водата кон молекулата. Toе дадеме пример за подобро да го разбереме. Иако шеќерот има хидрофобна структура на јаглерод, бидејќи има голем број хидроксилни групи, го прави многу растворлив во вода.

Јони и нивните функции

Хидроксилната група и јонот се многу слични, но имаат различни хемиски својства. Хидроксилниот јон е исклучително силна основа и работи со фаќање на протони. Ако го присилиме, може да се претвори во вода. И ова е нецелосна молекула на вода која е негативно наелектризирана и му треба протон за да се заврши. Од друга страна, уште од хидроксилната група не треба да фаќа протони за да се заврши, се однесува како исклучително слаба основа. Тој е способен да донира протони иако тоа го прави само против базите кои се многу силни.

Позитивни јадра се атомите во молекулата кои страдаат од електронски недостаток како резултат на нивното електронегативно опкружување.

Хидроксилна група и метеорологија

хидроксил против климатските промени

Знаеме дека делува како вид детергент во воздухот што ги распаѓа другите гасови. Знаеме дека хидроксилната група е главната контрола на концентрацијата на метан. Метанскиот гас е ефект на стаклена градина кој е надминат само во концентрацијата со јаглерод диоксид во неговиот придонес кон глобалното затоплување. Иако метанскиот гас се наоѓа во помала мера во атмосферата, тој е способен да задржи поголема количина на топлина од јаглерод диоксидот.

Постои ново истражување предводено од постдокторски соработник на НАСА, кое покажа дека хидроксилните радикали се рециклираат себеси и се во состојба да одржуваат постојана атмосферска концентрација. Оваа концентрација се одржува со текот на времето дури и ако се зголемат емисиите на метан. Затоа, разбирањето на улогата на хидроксилот е од суштинско значење за да се разбере корисниот век на метанот и атмосферата.

Научниците истакнаа дека зголемувањето на концентрациите и емисиите на метан гас може да предизвика количината на хидроксилни радикали да се исцрпи во светски размери. На овој начин, корисниот век на метанот би бил продолжен, проблем што ќе додаде на глобалното затоплување. Со тоа што ќе го направиме животниот век на метанот подолг, не би имале со што да ја исчистиме атмосферата. Забележани се примарните извори на хидроксил и метан и како тие реагираат. Рециклирање на оваа група се случува по распаѓање на метан, а потоа и реформи во присуство на други гасови. Концентрациите на хидроксил се доста стабилни со текот на времето. Тие не мора да исчезнат кога тој реагира со метан.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хидроксилната група и целото нејзино значење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.