Што е тоа хидрогеологија и што проучува

Хидрогеологија

Кога зборуваме хидрогеологија Ние се повикуваме на науката што го проучува потеклото и формирањето на подземните води, нејзините форми и форми на резервоар, дифузија, режим, различни движења и резерви на вода, меѓу другите. Оваа научна дисциплина е позната и како подземна хидрологија. Таа е една од најсложените гранки во рамките на геологијата.

Во оваа статија ќе разговараме за сè што вклучува хидрогеологијата и во кои области се фокусира, покрај важноста што ја има.

Што е хидрогеологија

Што е хидрогеологија

Тоа е наука која е насочена кон согледување на потеклото и формирањето на различните подземни води. Подземни води Тие се извор на вода за пиење што може да ја снабдува побарувачката на земјоделство, индустрија, добиток и човечка потрошувачка. Оваа наука се обидува да открие кои се неопходните форми на резервоар, така што акумулациите на подземните води се гледаат во соодветен волумен. Покрај тоа, тој е одговорен за проучување на дифузијата на движењето на овие води, резервите што ги има и каква интеракција постои во однос на карпите и почвата каде што се наоѓаат.

Една од најважните области на хидрогеолошката анализа е проучување на физичките и хемиските својства на водата. Така се утврдуваат условите за нејзино користење, регулирање и евакуација. Да се ​​утврди дали подземните води можат да послужат како снабдување е доста комплексно. Затоа, хидрогеологијата е прилично сложена гранка на науката.

Мала историја на хидрогеологија

Еволуцијата на општествата и развојот на технологијата доведе до зголемување на употребата на подземните води. Ова е затоа што тие се количини на вода на кои им е потребна можност за набудување и толкување со цел да се најде корисна вода. Потребата од лесно достапна вода предизвика човекот да развие технологија за да може да фаќа вода од извори и да развие различни методи за изградба на бунари и галерии за екстракција на вода.

Од таму, е кога во 1836 година се воспоставува модерна хидрогеологија како наука. Нема универзитетска диплома за хидрогеологија како таква. Сепак, во многу универзитетски кариери специјализацијата се изучува и се продлабочува за хидрогеологијата. Кариери како геолошка наука, рударско инженерство, шумарство и наука за животна средина. Постојат и многу други професионалци кои, врз основа на нивното работно искуство, можат да се одредат како хидрогеолози. Ова е така, бидејќи многу од дипломите проучуваат некои од научните аспекти што ја сочинуваат целата што е хидрогеологија.

Специјалисти за хидрогеологија

Извлекување на подземни води

Од една страна, имаме биолози кои во најголем дел се поврзани со проучување на почвата и контаминација од микроорганизми. Друг вид професионалец е фармацевтот. Овие специјалисти главно се задолжени за анализа на вода и за нејзините различни методологии за утврдување на квалитетот на водата. Од друга страна, физичари се одговорни за примена на геофизика ќе направи хидрогеологија.

На овој начин, хидрогеологот може да се справи со разновидно познавање на структурната геологија, стратиграфија, фото геологија, геолошко мапирање итн. Исто така е важно тие да можат да знаат и развиваат некои аспекти кои директно го заклучуваат квалитетот на подземните води како што се климатологија, хидрографија, аналитичка хемија, напредна математика и хидраулика.

Неопходно е хидрогеологот да ги знае сите важни аспекти на геологијата и да може добро да се брани од различните методи на дупчење и изградба, освен економијата и законодавството.

Познавањето на специфичниот хидрогеолог за литолошкиот медиум е нешто што треба да се земе предвид. На пример, хидрогеологијата во карпи кои не се консолидирани, карстифицирани или фрактурирани, може да се изучува со различни специфични методологии и со други алатки кои се развиени само за секоја од нив.

Сепак, важно е да имате свој наслов како експерт за хидрогеологија за да го оптимизирате квалитетот на работата.

Работа на хидрогеолог

За да знае каква работа работи хидрогеолог, мора да се знае кој е зборот хетерогеност. Тоа е мултидисциплинарна специјализација која се обидува да дијагностицира различни својства што може да ги има водата и интеракцијата со околината каде што се наоѓа. Главните луѓе кои се посветени на тоа да бидат хидрогеолози обично ги имаат Развиени лични квалитети и се поврзани со грижата за животната средина.

Главната работа што ја има хидрогеологот е јавната администрација и приватните компании. Оние кои обично се сместени во јавната администрација или во автономни тела како што е IGME, можат да го сторат тоа на државен или автономен начин. Оние кои се сместени во приватни компании се дел од персоналот на големите консултантски компании или Тие исто така можат да работат за консултанти како хонорарни професионалци. Сето тоа зависи од потребата за повеќе локално известување и студии.

Мора да се земе предвид дека хидрогеологот е неопходен за проучување на можните ефекти врз подземните води предизвикани од човечка активност. Затоа, тој мора да има поконзервативен потенцијал и аналитички капацитет да ги знае различните влијанија што се произведуваат врз животната средина. На овој начин, мора да знаете како да ги оцените специфичните и дифузните загадувачи што може да се видат директно или индиректно на предметниот водоносен слој, или на контролиран или неконтролиран начин.

Влијанија врз водата

подземни води

Од друга страна, тој исто така мора да го земе предвид влијанието што можат да го имаат различните човечки активности, како што се градежни работи, рударство, раздвојување, меѓу другите, врз подземните води. Поради сето ова споменато, работата на хидрогеологот вклучува спроведување на хидрогеолошки студии кон кои се ориентирани утврди дали има некаков вид на влијание врз подземните води на водоносникот и да најдат начин да ги поправат или ублажат нејзините ефекти.

Сите овие работни места генерално ги бараат администрацијата и клиенти кои се компании и поединци на кои им се потребни за да започнат или да ја продолжат својата активност. Подготовката на овие хидрогеолошки извештаи има информации за испуштања од разни објекти како што се добиток, индустрии од сите видови, пречистителни станици, депонии итн.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е хидрогеологија и каква е улогата на хидрогеологот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ИНГЕУЦМ dijo

  Во моментов универзитетската кариера каде се учи повеќе хидрогеологија е ГЕОЛОШКО ИН ENЕНЕРИНГ

 2.   Бруно Андреначи dijo

  Би сакал да имаше повеќе хидрогеолози и помалку геолози за нафта. Не сакам да кажам дека вторите се помалку важни, но проучувањето и грижата за подземните води во текот на последните децении ќе бидат од голема важност за развојот на општествата.