Сè што треба да знаете за хигрометрите

хигрометри и влажна амбиент

Во метеорологијата континуирано се мерат метеоролошките варијабли кои го одредуваат времето. Најважните варијабли се атмосферскиот притисок, влажноста, сончевото зрачење, насоката и јачината на ветровите итн. Секоја временска променлива дава вредни информации за времето и ви овозможува да предвидите какво ќе биде времето во следните неколку дена.

Денес ќе разговараме за хигрометар, уредот што се користи за мерење на влажноста. Дали сакате да знаете како работи и сè што е поврзано со информациите што може да ги обезбеди во метеорологијата?

Главни карактеристики, историја и комунални услуги

хигрометар

Хигрометарот не е ништо повеќе од инструмент што се користи за мерење на степенот на влажност во воздухот, почвата и растенијата. Се сеќаваме дека влажноста е количина на водена пареа во околината. Така што влажноста е заситена, температурата на околината треба да биде пониска. На овој начин, водената пареа во воздухот се кондензира и раѓа роса.

Хигрометарот се користи за мерење на количината на водена пареа во воздухот. Постојат неколку видови на хигрометри во зависност од нивното работење, иако сите тие имаат иста цел.

Хигрометарот е измислен од Францускиот физичар Гијом Амонтос во 1687 година. Подоцна беше подобрена и оптимизирана од Фаренхајт во средината на XNUMX век. Тој користи сензори кои ја перцепираат и укажуваат на варијацијата на степенот на влажност, и на гасот и на воздухот воопшто. Најстарите се изградени со механички тип сензори. Овие сензори дадоа одговори на елементи чувствителни на варијации на влага, како што е човечката коса.

Неговите апликации се многу широки. Тие се користат и за зачувување на производи кои се многу ранливи на прекумерна влажност, за да се знае блискоста на можни дождови и лошите временски услови воопшто, за да се има добра хигиена знаејќи за степенот на влажност во просториите и просториите. Исто така се користи во многу индустриски процеси за кои е потребна влага, како што се производство на одредени ткаенини, хартија и свила.

Потребни концепти за влажност

карактеристики на влажност

За да се разбере правилното работење на хигрометрите, потребно е да се знаат некои концепти на влажност и како таа работи.

На пример, релативна влажност Тоа е концепт за кој многу луѓе не се јасни. Водата пареа се создава преку различни активности на човекот и, воопшто, на секое живо суштество. Во домовите, водена пареа се создава преку активности за готвење во кујната, тушеви, потење од растенија, дишење итн.

Оваа водена пареа што се произведува се апсорбира од воздухот во зависност од условите на животната средина, предизвикувајќи зголемување на содржината на влага во воздухот. Затоа, максималната количина на водена пареа што може да се вклопи во воздухот без да стане заситена (т.е. кондензација) зависи од температурата на околината. Колку е потопол воздухот, толку повеќе водена пареа поддржува без да биде заситен со влага. Па тоа релативна влажност е количеството на водена пареа во воздухот во проценти.

Друг поврзан концепт е апсолутна влажност. Тоа е количината на водена пареа што ја содржи кубен метар воздух и се изразува во грамови на метар кубен. Хигрометрите се исто така способни да ја мерат точката на сатурација на околината во зависност од температурата. Точката на сатурација е максималното количество водена пареа што може да биде присутна во водата на одредена температура и притисок без кондензација на водена пареа.

Видови хигрометар

Во зависност од видот на работата на хигрометарот и карактеристиките што ги имаат, постојат различни видови.

Хигрометар за коса

хигрометар за коса

Овој тип на хигрометар Познат е како хигроскоп. Неговото работење е многу основно. Се состои од приклучување кон група на коса групирана во форма на кабел. Косата реагира на различни промени во влажноста, кои се регистрираат во воздухот со извртување или одвртување. Кога тоа ќе се случи, се активира игла што укажува на количината на влага во околината, но не е во можност да ја покаже во проценти. Затоа, не е во можност да ја измери релативната влажност.

Хигрометар за апсорпција

Хигрометар за апсорпција

Овој вид хигрометар работи со користење на некои хигроскопски хемикалии кои имаат способност да апсорбираат или ослободуваат влага од околината, во зависност од тоа што има таму. Хигроскопски супстанции се оние кои се врзуваат за капките водена пареа и се оние кои го формираат дождот.

Електричен хигрометар

Електричен хигрометар

Работи со две електроди со спирална рана. Помеѓу двете електроди има ткиво кое е импрегнирано во литиум хлорид измешано со вода. Кога се нанесува наизменичен напон на електродите, ткивото се загрева и испарува дел од водата што се меша со литиум хлорид.

На секоја температура се воспоставува рамнотежа помеѓу количината на вода испарена со загревање на ткаенината и онаа што се апсорбира од влажноста на околината, бидејќи е веднаш до литиум хлорид, многу хигроскопски материјал. Како што се менува ситуацијата, степенот на влажност на животната средина се утврдува со поголема прецизност.

Хигрометар за кондензација

Хигрометар за кондензација

Овој метар се користи за одредување на процентот на влага во воздухот. За да го направите ова, таа ја користи температурата на која полираната површина се оцрнува предизвикувајќи вештачки намалување на температурата.

Дигитални хигрометри

Дигитални хигрометри

Тие се најмодерни што постојат и користат електронски кола за претворање на малите варијации на напон предизвикани од варијација на некои физички својства во броеви што се прикажуваат на екранот. Некои модели на овие хигрометри користат некои супстанции чија посебна особина е кои ја менуваат бојата во зависност од влажноста на околината. Со ова тие можат да добијат попрецизни мерења на влажноста.

Како што можете да видите, хигрометарот има многу употреба во метеорологијата и не само во него, туку и во секојдневниот живот на многу индустрии, домови и згради. Важно е да се знае влажноста на околината и кој е подобар начин отколку да се користат хигрометри за да се измери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.