Што е и како работи хелиоцентричната теорија?

Функционирање на универзумот

Дека планетите на Сончевиот систем се вртат околу централната starвезда наречена Сонце не беше правилно познато. Постоеше теорија дека Земјата е центар на Универзумот и дека останатите планети се вртат на неа. Хелиоцентричната теорија Она за што ќе зборуваме денес е оној во кој Сонцето е центар на универзумот и е фиксна starвезда.

Кој ја разви хелиоцентричната теорија и врз што се заснова? Во оваа статија ќе дознаете за нејзината научна основа. Дали би сакале темелно да ја запознаете? Треба само да продолжите да читате

Карактеристики на хелиоцентричната теорија

Хелиоцентрична теорија

Во текот на XNUMX и XNUMX век се случила научна револуција која се обидела да одговори на сите прашања во врска со Универзумот. Тоа беше време кога преовладуваше учењето и откривањето на нови модели. Моделите се создадени за да можат да ја објаснат работата на планетата во однос на целиот Универзум.

Благодарение на физика, математика, биологија, хемија и астрономија за што било можно да се знае толку многу за Универзумот. Кога зборуваме за астрономијата, научникот кој се истакнува е Никола Коперник. Тој беше творец на хелиоцентричната теорија. Тој го направи тоа врз основа на тековните набудувања на движењата на планетите. Се засноваше на некои карактеристики на претходната геоцентрична теорија за да се побие.

Коперник разви модел кој го објасни работењето на Универзумот. Тој предложи движењето на планетите и starsвездите да следи патека слична на образец над фиксирана поголема starвезда. Станува збор за Сонцето. За да ја побие претходната геоцентрична теорија, тој користеше математички проблеми и ги постави темелите на модерната астрономија.

Треба да се спомене дека Коперник не беше првиот научник кој предложи хелиоцентричен модел во која планетите се вртеа околу Сонцето. Сепак, благодарение на неговата научна основа и демонстрација, тоа беше роман и навремена теорија.

Теорија која се обидува да покаже промена во перцепцијата на таквата димензија влијае врз популацијата. Од една страна, имаше моменти кога астрономите зборуваа за решавање математички проблеми за да не се остави геоцентризмот настрана. Но, тие не можеа да негираат дека моделот придонесен од Коперник нуди целосна и детална визија за работата на Универзумот.

Општи принципи на теоријата

Никола Коперник и неговата хелиоцентрична теорија

Хелиоцентричната теорија се заснова на некои принципи за да се објасни целата операција. Тие принципи се:

 1. Небесни тела тие не се вртат околу една точка.
 2. Центарот на Земјата е центар на лунарната сфера (орбитата на Месечината околу Земјата)
 3. Сите сфери се вртат околу Сонцето, кое е во близина на центарот на универзумот.
 4. Растојанието помеѓу Земјата и Сонцето е занемарлив дел од растојанието од Земјата и Сонцето до theвездите, така што не се забележува паралакса во .вездите.
 5. Theвездите се недвижни, неговото очигледно дневно движење е предизвикано од дневната ротација на Земјата.
 6. Земјата се движи во сфера околу Сонцето, предизвикувајќи очигледна годишна миграција на Сонцето.Земјата има повеќе од едно движење.
 7. Орбиталното движење на Земјата околу Сонцето предизвикува очигледно повлекување во насока на движењата на планетите.

За да се објаснат промените во изгледот на Меркур и Венера, мораше да се постават сите орбити на секоја од нив. Кога едниот од нив е на најоддалечената страна од Сонцето во однос на Земјата, тој се чини помал. Сепак, тие можат да се видат во целост. Од друга страна, кога се наоѓаат на истата страна на Сонцето како Земјата, нивната големина изгледа поголема и нивната форма станува половина Месечина.

Оваа теорија совршено го објаснува ретроградното движење на планети како Марс и Јупитер. Целосно е докажано дека астрономите на Земјата немаат фиксна референтна рамка. Напротив, Земјата е во постојано движење.

Разлики помеѓу хелиоцентричната и геоцентричната теорија

разлики помеѓу теориите

Овој нов модел беше револуција за науката. Претходниот модел, геоцентричниот, се засноваше на фактот дека Земјата беше центар на Универзумот и дека е опкружена со Сонцето и сите планети. Овој модел се сведе на само два вида на заеднички и очигледни набудувања. Првото нешто е да се видат theвездите и Сонцето. Лесно е да се погледне во небото и да се види како, во текот на денот, движете се на небото. На овој начин, се добива чувство дека Земјата е фиксирана и остатокот од небесните тела што се движат.

Второ, ја наоѓаме перспективата на набудувачот. Не само што изгледаше како остатокот од телата да се движат на небото, туку и на Земјата не се чувствува како да се движи. Пловија и се движеа без чувство на движење.

Во текот на XNUMX век п.н.е. се сметало дека Земјата е рамна. Сепак, овие модели на Аристотел го вградија фактот дека нашата планета е сферична. Дури при пристигнувањето на астрономот Клавдиј Птоломеј дека детализирале деталите за обликот на планетите и Сонцето. Птоломеј тврди дека Земјата е во центарот на Универзумот и дека сите starsвезди се наоѓаат на скромна оддалеченост од центарот на неа.

Стравот на Коперник да биде затворен од Католичката црква го натера да ги задржи своите истражувања и да не ги објавува сè до моментот на неговата смрт. Тоа е кога тој беше пред умирање кога го објави во 1542 година.

Објаснување на однесувањето на планетите

Геоцентрична теорија

Геоцентрична теорија

Секоја планета во овој систем осмислена од овој астроном е поместена од систем од две сфери. Едниот е деференцијален, а другиот епоцикл. Ова значи дека деферентниот е круг чија централна точка е отстранета од Земјата. Ова беше искористено за да се објаснат разликите помеѓу времетраењето на секоја сезона. Од друга страна, епицикот е вграден во деферентната сфера и делува како да е еден вид тркало во рамките на друго тркало.

Епициклот се користи за објаснување ретроградно движење на планетите на небото. Ова може да се забележи кога тие забавуваат и се движат наназад за повторно да се движат полека.

Иако оваа теорија не ги објасни сите однесувања забележани на планетите, тоа беше откритие кое до денес им служеше на многу научници како основа на проучувањето на Универзумот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.